Niezależność, komfort, ekologia i ekonomia zamknięte w małym wiejskim domku!

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych
Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, by ich dom był energooszczędny. I nie może być inaczej! Nowe Warunki Techniczne, które muszą spełniać nowo budowane domy, są w tym momencie bardzo restrykcyjne. Aby osiągnąć założenia WT 2021, musimy postawić na urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Bez nich ciężko nam będzie obniżyć zużycie energii pierwotnej tak, by była zgodna z wymaganiami. Energooszczędny tym razem znaczy komfortowy. Nowoczesne urządzenia, które są praktycznie bezobsługowe, pozwalają na wymazanie z pamięci konieczności codziennego palenia i tym samym brudzenia się. Można zapomnieć, że o czymś trzeba w ogóle pamiętać.

A gdyby tak wybudować dom, w którym w ogóle nie trzeba płacić rachunków?

W poszukiwaniu pomysłu i inspiracji zawędrowaliśmy do Kleszczewa w okolicy Trójmiasta. Jest tam mały, ładny, wiejski domek, wpisujący się w otoczenie. Ale czy na pewno? Opisywany domek nie posiada komina. Nie ma komina – nie ma spalania. Jak to się stało? Pan Sławomir chciał, aby jego przyszły dom wtopił się w otoczenie. Pragnienie mieszkania w ekologicznych warunkach było tak silne, że postanowił zbudować budynek pasywny. Dom ma powierzchnię 110 m2 i znajduje się w Kleszczewie niedaleko Gdańska. „Podjęliśmy z małżonką wspólną decyzję, że wybudujemy wiejski dom, jak najmniej różniący się od miejscowych, ale równocześnie bardzo nowoczesny i samowystarczalny. Chcieliśmy, żeby budynek był wyposażony we własną oczyszczalnię ścieków, prąd na własne potrzeby oraz pompę ciepła” – mówił Pan Sławomir, właściciel domu. W budynku zainstalowano dobrze współpracujący ze sobą system urządzeń, które sprawiają, że jego eksploatacja jest tania i bardzo komfortowa.

O urządzeniach

Budynek ogrzewany jest pompą ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. System zaopatrzony jest również w bufor grzewczy. „W maszynowni znajduje się pompa ciepła typu split o mocy 7,7 kW. Jest wyposażona w zintegrowany zasobnik ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo maszynownia wyposażona jest w bufor grzewczy, który pozwala na magazynowanie energii z pompy ciepła w momencie, kiedy system tego nie wymaga” – mówił Andrzej Pyzdrowski, wykonawca instalacji z firmy Boniterm. Bufor wody grzewczej nie zawsze jest elementem koniecznym i pompa ciepła może pracować bezpośrednio z ogrzewaniem podłogowym. Jeżeli jednak występuje sterowanie poszczególnymi pętlami ogrzewania podłogowego lub – tak jak w tym przypadku – zalecane jest magazynowanie nadmiaru ciepła, bufor jest niezbędny. Jego pojemność dla zastosowań w domach jednorodzinnych wynosi najczęściej około 200 litrów. Jednostka zewnętrzna jest umieszczona w ścianie zewnętrznej. Jest tak cicha, że nie ma przeszkody, by umieścić ją w niedalekiej odległości od okien. Pompa ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem wody użytkowej zapewnia około 300 litrów ciepłej wody, co jest wystarczającą ilością dla typowej rodziny. Dystrybucja ciepła odbywa się poprzez ogrzewanie podłogowe, za pomocą którego dom jest ogrzewany zimą. Pompa ciepła jest wykonana w wersji z układem chłodzenia, co sprawia, że dom może być chłodzony latem, również poprzez ogrzewanie podłogowe. [caption id="attachment_11056" align="alignnone" width="454"] Pompa ciepła Viessmann typu split wyposażona w bufor grzewczy[/caption]

System fotowoltaiczny

System fotowoltaiczny o mocy 4 kWp zasila pompę ciepła oraz zaspokaja wszystkie bieżące potrzeby mieszkańców w zakresie poboru i wykorzystania energii elektrycznej. Nadmiar wędruje do sieci i gospodarze mogą go wykorzystać później. Energia wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej jest zużywana na bieżąco przez urządzenia w budynku, a nadmiar wysyłany jest do sieci energetycznej i przechowywany w niej, jak w wirtualnym magazynie. Energia jest na bieżąco odbierana przy kolejnych rachunkach – przy rozliczeniu z zakładem energetycznym. Dodatkowo, w budynku został zainstalowany system wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Wymuszona wentylacja budynku o zmiennej wydajności jest idealnym rozwiązaniem dla układów z pompą ciepłą i chłodzeniem przez ogrzewanie podłogowe. Chłodne powietrze z podłogi jest podnoszone ku górze, co sprawia, że cała kubatura pomieszczenia ma odczuwalnie niższą temperaturę.

Bezobsługowy dom!

Całość instalacji, w które został wyposażony ten dom, jest wygodna i praktycznie bezobsługowa. „Dom jest bezobsługowy i samowystarczalny. Pozostaje nam tylko wymiana filtrów w wentylacji mechanicznej. Jak mówi moja małżonka: mieszkamy tak jak w bloku – o nic się nie martwimy! Przychodzi okres grzewczy – jest ciepło, przychodzi okres letni – mamy chłodzenie” – mówił Pan Sławomir, właściciel domu. Nowoczesne, bezemisyjne i pasywne domy mogą być naprawdę komfortowe. Rozwinięta automatyka sprawia, że mieszkaniec o niczym nie musi myśleć. Wszystko dzieje się „samo”. Kiedy ma być ciepło, jest ciepło, a kiedy potrzeba ochłodzenia, instalacje zapewnią potrzebny chłód. Pierwszorzędne wymagania są spełnione. Dom zapewnia odpowiedni komfort i jest nowoczesny. A co z wyglądem? Pan Sławomir marzył o typowym wiejskim domu. Udało mu się to! Dom całkowicie wpisał się w otoczenie. No może nie całkiem… Dom nie ma komina! Nie kopci, jest ekologiczny, energooszczędny i nie wymaga płacenia rachunków. Co to daje w ogólnym rozrachunku? Wszystkie spełnione wymagania!

Zobacz również