Niska cena audytu energetycznego powinna budzić wątpliwości? 

cena audytu

Wszelkiego rodzaju płatności dokonujemy niemal codziennie. Zazwyczaj mamy wtedy jasne oczekiwania – chcemy, aby poniesione przez nas koszty miały odzwierciedlenie w jakości usługi czy towaru, w który się zaopatrzyliśmy. W termomodernizacji mówimy o naprawdę dużych sumach, bo najczęściej rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Wśród inwestycji znajduje się także audyt energetyczny, od którego cały proces renowacji powinien się rozpocząć. W niektórych dotacjach jest on obowiązkowy, część inwestorów chce wiedzieć, które obszary wymagają modernizacji. Tak jak szukamy dobrego, ale i względnie taniego materiału izolacyjnego czy nowego źródła ciepła, tak i chcemy przyoszczędzić na audycie energetycznym. Zapytaliśmy eksperta o to, ile faktycznie powinien kosztować rzetelnie wykonany audyt energetyczny.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
cena audytu

Podziel się

  • W programie Czyste Powietrze od 2023 roku możemy otrzymać 1200 złotych na audyt energetyczny.
  • Cena audytu energetycznego zależy od wielu czynników. Ile trwa jego wykonanie? 
  • Czy niskie ceny powinny budzić nasze wątpliwości? Ekspert wyjaśnia.

Co pewien czas przychodzimy z nowym zestawieniem cen audytów energetycznym, które od pewnego czasu utrzymują się na mniej więcej tym samym poziomie. Dla budynku jednorodzinnego przedział cen mieści się granicach 1100-1600 złotych. W programie Czyste Powietrze od 2023 roku możemy starać się o dotację na audyt energetyczny w wysokości 100% kosztów (maks. 1200 złotych). Od tego czasu wiele firm zaczęło świadczyć specjalną usługę – “audyt za 1200 złotych”. W efekcie inwestor nie czuje po kieszeni konieczności wykonania audytu, ale musi się też liczyć z tym, że zakres wskazany w tym dokumencie musi zostać zrealizowany. W przeciwnym razie dotacja nie jest wypłacana. Szerzej pisaliśmy o tym w TUTAJ. Czy jednak program Czyste Powietrze ma monopol na audyty energetyczne w Polsce? Zapytaliśmy Kamila Misiurka, właściciela firmy AudytPro, o najpopularniejszy cel wykonywania audytów i okazuje się, że jest to właśnie audyt w programie Czyste Powietrze.

Cena audytu energetycznego i czas realizacji

Od czego zależy cena audytu energetycznego? Jak widać powyżej jednym z czynników, które decydują o kosztach, jest dotacja, której wprowadzenie może nie zatrzęsło, ale zdecydowanie zmieniło rynek. Istnieją również inne, ale za to bardziej konkretne elementy wpływające na cenę. 

“Cena audytu, zależy od: bryły budynku, rodzaju dachu, liczby kondygnacji, liczby okien, zakresu prac termomodernizacyjnych, czasu dojazdu” – wymienia Kamil Misiurek z firmy AudytPro.

Można to więc skrócić do stwierdzenia, że im bardziej skomplikowany dom, tym droższy audyt. Nie bez znaczenia jest również ilość informacji, które otrzymuje audytor od inwestora. Więcej szczegółów ułatwia pracę audytorowi, a także zwiększa jakość wykonanego audytu energetycznego. Aby mówić o konkretnych cenach, to musimy też wiedzieć, ile tak naprawdę trwa wykonanie dokumentu. Oczywiście zgodnie ze sztuką i należytą starannością. Czy powinniśmy się wystrzegać ofert z atrakcyjnymi cenami i jeszcze bardziej atrakcyjnym czasem realizacji? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: “audyt energetyczny w 24h” i ofert jest na pęczki. Ile trwa wykonanie audytu energetycznego?

“W zależności od budynku. Budynek z lat 70, tak zwany “klocek” o płaskim dachu, z jedną kondygnacją nadziemną, kilkoma oknami, bez podpiwniczenia – czas na sporządzenie dokumentacji wraz z inwentaryzacją to około 20 godzin, pomijając czas dojazdu. Czasami należy też doliczyć poprawki, jakie pojawiają się po przekazaniu finalnej wersji Inwestorowi, wymaga to raz jeszcze “zanurzenie” się w temat” – wyjaśnia ekspert.

A więc bez dojazdu 20 godzin roboczych. Trudno sobie wyobrazić, aby audyt mógł być przygotowany w zaledwie jeden dzień, a z pewnością nie przez jedną osobę. Dodajmy, że przykład przedstawiony przez eksperta jest budynkiem stosunkowo prostym. Gdyby tak nie było, to z pewnością czas zostałby wydłużony. Uważajmy na firmy, które zachęcają nas szybkim czasem realizacji – często oszczędności są niewielkie, ale jakość wykonania może zdecydowanie się różnić.

Niska cena? Lepiej uważać

Wspominaliśmy na początku o cenach rynkowych. Na koniec odpowiedzmy na tytułowe pytanie – czy powinniśmy uważać na niskie ceny audytu energetycznego? Wiemy już, że warto zwracać uwagę na czas sporządzania audytu, ale co z cenami? Z jakimi cenami można się spotkać na rynku dla budynków jednorodzinnych?

“Stawki są różne, spotykam się z kwotami od 500 złotych netto do ponad 2000 złotych netto. Audyt do kwoty 1000 złotych brutto budziłby moją wątpliwość pod kwestią jakości i poprawności wykonania” – przestrzega Kamil Misiurek z firmy AudytPro.

cena audytu energetycznego

Aby jednak audyt energetyczny przebiegał zgodnie z planem, to ważny jest dobry wybór firmy, która świadczy taką usługę. Niskie ceny i krótki czas realizacji powinny budzić nasze wątpliwości. Firma AudytPro wskazała również inny aspekt, o którym powinniśmy pamiętać. Chodzi o zgodność z wymaganiami prawnymi.

“Dzięki naszemu doświadczeniu i zaawansowanej wiedzy, wspieramy naszych klientów w optymalizacji zużycia energii oraz identyfikacji możliwości poprawy efektywności energetycznej ich budynków. Nasza firma dba o to, by proces audytu przebiegał sprawnie i zgodnie z obowiązującymi normami, zapewniając klientom kompleksowe rozwiązania dostosowane do ich potrzeb” – wskazuje Kamil Misiurek.

Przypomnijmy, że audyt odgrywa bezsprzecznie kluczową rolę w procesie termomodernizacji. Dzięki niemu mamy pewność, że koszt ocieplenia, wymiany okien i źródła ciepła został poniesiony rozsądnie. Dobry dobór izolacji i urządzenia grzewczego pozwoli na to, że inwestycja szybko zacznie się zwracać poprzez niższe rachunki. Zwiększymy też komfort przebywania w budynku – o ile proces modernizacyjny przeprowadzono tak, jak należy. Nie oszczędzajmy na najważniejszym elemencie termomodernizacji, od którego zależy zarówno nowa jakość budynku, jak i potencjalna dotacja. Dajmy szansę audytorowi wykonać dla nas opracowanie, które będzie cenne w najważniejsze informacje o budynku.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL