Nowe Warunki Techniczne już w sierpniu. Jak zwykle niepewności nie brakuje

fmb czyste powietrze, warunki techniczne

W bieżącym roku zmianom uległy Warunki Techniczne oraz Prawo Budowlane. Niektóre z nowelizacji dopiero zaczną obowiązywać, jednak już od 1 kwietnia weszło w życie kilka istotnych zapisów. Dotyczą m. in powierzchni całkowitej oraz powierzchni zabudowy budynku. Powierzchnia całkowita budynku została pomniejszona o istniejące balkony, tarasy, loggie. Powierzchnia zabudowy o części zewnętrzne budynku tj. tarasy nadziemne i podparte słupami, gzymsy, balkony oraz powierzchnie loggii.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
fmb czyste powietrze, warunki techniczne

Podziel się

Jakie zmiany od 1 sierpnia 2024?

To jednak tylko nieliczne ze zmian, które pojawią się w tym roku. Jak mówi Katarzyna Sabynicz - Radca Prawny ,,Większość tych najistotniejszych zmian została przesunięta na  1 sierpnia 2024”. Są nimi:

  • zwiększenie odległości pomiędzy budynkami wielorodzinnymi powyżej                4 kondygnacji
  • zwiększenie odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych
  • usytuowanie stanowisk postojowych dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne
  • zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej  na placach publicznie dostępnych
  • zmiany dotyczące placów zabaw i obszarów  rekreacji dla osób ze szczególnymi potrzebami
  • minimalna powierzchnia lokalu użytkowego
  • wymagania w zakresie wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych tj. pomieszczenia na wózki dziecięce oraz rowery o minimalnej powierzchni 15 m2
  • zmiany w zakresie akustyki
  • zapewnienie prywatności na balkonach

Co zmienia się od 15 sierpnia 2024?

Poza zmianami wprowadzonymi od 1 sierpnia, w połowie miesiąca czekają nas kolejne.  15.08.2024r. w życie wejdzie kolejna nowelizacja Warunków Technicznych, dotycząca odległości od granic działki budynków, które są usytuowane na działce w sposób inny niż równoległy - po tzw. skosie. Minimalna odległość takiego budynku od granicy działki, w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,  została ustalona na 4 metry , licząc jednak od najbardziej wysuniętego elementu  ramy albo innych elementów zewnętrznych okna lub drzwi. Ponadto sprecyzowane zostało pojęcie ściany. Nowelizacja przewiduje, że każda płaszczyzna powstała w wyniku załamania lub uskoku ściany będzie się traktować jako oddzielną ścianę.

Nowe zmiany umożliwią również szerszy zakres zastosowania drewna w konstrukcji budynków. W niskich budynkach dopuszcza się stosowanie konstrukcyjnych elementów liniowych, przy zachowaniu odpowiednich parametrów przekroju poprzecznego, klasy odporności ogniowej oraz zabezpieczeń dotyczących rozprzestrzeniania się pożaru. Podobne zmiany dotyczą budynków takich jak hale sportowe, czy kryte baseny, z tym wyjątkiem iż elementy liniowe wykorzystywane będą wyłącznie do konstrukcji dachów. Po spełnieniu kilku warunków możliwe będzie zastosowanie drewnianych  elementów nośnych wewnątrz  małych i dużych budynków, a także w konstrukcji schodów, spoczników służących do ewakuacji.

Wracając do najważniejszych zmian, warto zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące usytuowania stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych: ,,Mogą być zbliżone bez ograniczeń do okien budynków” - informuje nas radczyni prawna Katarzyna SabyniczCo ważne, przepis ten obowiązuje jedynie, jeśli ilość takich miejsc nie przekracza 6% wszystkich dostępnych miejsc postojowych.

Zastanawiając się nad trudnościami, jakie mogą się pojawić w wyniku wprowadzonych zmian, Katarzyna Sabynicz wskazuje niedokładnie określoną definicję kondygnacji podziemnej, odległości usytuowania budynków zarówno magazynowych , jak i produkcyjnych, jeszcze więcej wymagań odnośnie zagospodarowania działki, na której buduje się budynki wielorodzinne oraz zapis dotyczący akustyki w budynkach. Największym problemem w tej kwestii jest to iż ,,Nie jest wskazany podmiot, który powinien sporządzić analizę akustyczną”. Ponadto, niewielka liczba specjalistów w tym zakresie pogłębia dodatkowo zaistniałe obawy.

 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.