Nowe wytyczne unijne. Co dalej z dopłatami do pieców na paliwa kopalne?

17 października Komisja Europejska wskazała nowe wytyczne dotyczące dofinansowania instalacji grzewczych w budynkach mieszkalnych. Co to dla nas oznacza?

Podziel się
Według dokumentu UE zaprzestanie wsparcia kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Instalacje, na które otrzymywane będą dopłaty już od przyszłego roku powinny być zasilane energią odnawialną. Wyjątek stanowią systemy hybrydowe, w przypadku których wkład zielonej energii będzie musiał jedynie przeważać.
Co dalej z dopłatami do kotłów? Przepisy UE rozwiewają wątpliwości
17 października 2024 roku Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne dotyczące finansowania instalacji grzewczych w budynkach mieszkalnych, w ramach interpretacji przepisów dyrektywy EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive). Wytyczne KE stanowią ważny dokument dla branży energetycznej i grzewczej. Ich głównym celem jest wprowadzenie jednolitych zasad wspierania instalacji grzewczych opartych na OZE w całej Unii Europejskiej. W związku z planowanym osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku, Unia Europejska chce wyeliminować z rynku instalacje grzewcze, które mogłyby blokować pełną transformację energetyczną na zieloną energię. Co to oznacza w praktyce?
Kotły na paliwa kopalne bez wsparcia
Jednym z kluczowych punktów wytycznych jest zakaz finansowania od stycznia 2025 roku samodzielnych kotłów na paliwa kopalne, takich jak gaz, węgiel czy olej opałowy. Komisja Europejska wskazała, że dopłaty zostanę przyznane jedynie na takie instalacje, które od momentu zamontowania korzystają z paliw odnawialnych, takich jak biogaz lub zielony wodór. Oznacza to, że tzw. kotły "H2 ready" muszą już w chwili montażu być zasilane przynajmniej w większości przez paliwa odnawialne, a nie tylko wykazywać potencjalną gotowość na przyszłość.
Celem tych przepisów jest zapobieganie efektowi "lock-in", czyli uzależnieniu się na długi czas od technologii paliw kopalnych. Nowe zasady mają wpłynąć nie tylko na nowe programy wsparcia, ale także pośrednio na już istniejące programy, jak np. polski program "Czyste Powietrze". Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGW) już z resztą zapowiada, że zrezygynuje z dofinansowania samodzielnych kotłów na paliwa kopalne w ramach tego programu od przyszłego roku.
O zmianach, jakie w przyszłym roku czekają program “Czyste Powietrze” będziemy rozmawiać podczas KONGRESU TRENDY 2024. Poznaj priorytety transformacji energetycznej w Polsce!
Już 27-28 listopada w Krakowie.
Wielka szansa dla systemów hybrydowych
Komisja Europejska uwzględniła możliwość wsparcia dla systemów hybrydowych, które łączą kotły na paliwa kopalne z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompy ciepła czy panele solarne. Jest jedne warunek: aby takie systemy kwalifikowały się do dofinansowań, energia z OZE musi stanowić ich znaczący udział. W krajach takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Włochy, już teraz systemy hybrydowe muszą wykorzystywać co najmniej 55-65% energii odnawialnej, aby mogły ubiegać się o pełne wsparcie finansowe.
Systemy hybrydowe mają być traktowane jako rozwiązanie przejściowe, które pozwoli na rozwój technologii w pełni opartych na OZE. Co ciekawe im w większym stopniu instalacje te będą oparte na OZE, tym większe dofinansowanie można dostać. Właściciele systemów całkowicie wykorzystujących energię odnawialną mogą liczyć na większe dopłaty, niż osoby u których jej udział to 50-60%.
Czy Polska sprosta nowym wymaganiom?
Nowe wytyczne Komisji Europejskiej spotkały się z pozytywnym odbiorem w branży. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) uznała je za krok w kierunku dekarbonizacji sektora grzewczego w UE.
- Branża grzewcza również otrzymała jasne wskazówki dotyczące technologii priorytetowych na przyszłość, co zapewni przejrzystość w transformacji rynku grzewczego i upowszechnieniu odnawialnych źródeł energii. Ważny jest też sygnał, że systemy hybrydowe mają być traktowane jako rozwiązanie przejściowe, umożliwiające rozwój technologii w pełni opartych na OZE, a kotły grzewcze, aby mogły być dofinasowane, muszą korzystać od razu z paliw odnawialnych i nie wystarczy tylko ich gotowość na to rozwiązanie – mówi prezes PORT PC, Paweł Lachman
Polska stoi przed wyzwaniem przygotowania długoterminowej strategii termomodernizacji budynków, w której kluczowe będzie wycofanie kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku w budynkach mieszkalnych. Takie działania są niezbędne, aby wypełnić wymogi dyrektywy EPBD oraz osiągnąć cele klimatyczne UE.
Dzięki nowym wytycznym, kraje członkowskie będą mogły lepiej zarządzać wsparciem finansowym dla instalacji grzewczych i uniknąć wspierania technologii, które blokują przejście na pełną dekarbonizację sektora energetycznego. Unifikacja przepisów w tym zakresie ma również zapewnić skuteczniejsze wdrażanie polityki klimatycznej w całej Unii Europejskiej.
Źródła: PORT PC, energy.ec.europa.eu