Aktualności Aktualności

Nowe zasady Czystego Powietrza. Zmiany na liście ZUM!

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) od dziś obowiązkowa w Czystym Powietrzu. Co jeszcze się zmieniło?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

  • Zmiany w regulaminie Czystego Powietrza weszły w życie 14 czerwca.
  • Lista ZUM określa urządzenia, które mogą być objęte dofinansowaniem.
  • Audyt energetyczny obowiązkowy przy wyborze pompy ciepła.

Jeśli planujemy wymianę źródła ciepła i chcemy skorzystać z funduszy programu Czyste Powietrze, od dziś musimy wybierać nowe urządzenie wyłącznie z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów, która wcześniej była jedynie wskazówką — dopuszczano wybór urządzeń spoza niej. Ponadto, przy wyborze pompy ciepła, konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Koszty audytu będą mogłby być w całości pokryte przez program Czyste Powietrze. Na audyt będzie można otrzymać dofinansowanie do 1 200 zł.

Zmiany dla beneficjentów

Wprowadzone zmiany dla beneficjentów Czystego Powietrza ograniczają się do dwóch opisanych wyżej spraw:

  • konieczność wyboru nowego źródła ciepła z listy ZUM,
  • obowiązkowy audyt energetyczny przy doborze pomp ciepła (którego koszty pokrywa dofinansowanie).

Wprowadzenie audytu przed wymianą źródła ciepła jest w przypadku pomp ciepła ważne, ponieważ dzięki niemu można dokładnie ocenić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jest to kwestia kluczowa przy doborze pompy ciepła, ponieważ nawet dobre urządzenie o wysokiej charakterystyce energetycznej, które pracuje w budynku, do którego nie została precyzyjnie dobrana, może powodować zawyżone rachunki za energię. Rzetelnie wykonany audyt energetyczny i fachowo wybrana pompa ciepła umożliwia czerpanie pełnych korzyści z nowego źródła ciepła. Niestety, nadal nie jest to powszechna wiedza, pomimo tego, że często bywa kluczowa dla satysfakcji z użytkowania.

Jak wskazują doradcy energetyczni, nadal brakuje powszechnej wiedzy o tym, że pompa ciepła nie w każdym budynku jest dobrym rozwiązaniem i w przypadku starych domów nierzadko niezbędna jest najpierw ich termomodernizacja, czyli docieplenie przegród, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania. To właśnie audyt energetyczny pomoże przygotować inwestorowi optymalny zakres takich prac i pomoże obniżyć rachunki za energię” – czytamy w informacji na temat wprowadzonych zmian, zamieszczonych na oficjalnej stronie programu Czyste Powietrze.

Warto zaznaczyć, że obowiązek wyboru urządzeń z listy ZUM w przypadku ubiegania się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze dotyczy także pozostałych technologii grzewczych – kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie.

Inne zasady

Inne zasady panują także w zakresie wpisywania urządzeń na listę ZUM. Od dzisiaj do końca grudnia bieżącego roku można wnioskować o czasowe wpisanie urządzenia na listę na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. Od początku przyszłego roku wszystkie urządzenia na liście ZUM będą posiadały badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne.

Zmiany w regulaminie programu Czyste Powietrze mają zapewnić, że beneficjenci otrzymają publiczne pieniądze jedynie na sprawdzone, dobrze dobrane do każdego przypadku urządzenia.