Nowość w Projekcie Budowlanym – analiza akustyczna
W trakcie spotkania z cyklu Budowlany Wtorek radca prawny Katarzyna Sabynicz, ekspertka z zakresu Prawa Budowlanego, przybliżyła nadchodzące zmiany w Prawie Budowlanym i Warunkach Technicznych. Okazuje się, że pojawi się nowość w Projekcie Budowlanym – analiza akustyczna. Co nas czeka? Wyjaśniamy poniżej.
Podziel się
Zmieniają się legislacje definiujące kluczowe aspekty w branży budowlanej. Na skutek nowelizacji paragrafu 326 Rozporządzenia o Warunkach Technicznych do Projektu Budowlanego wpada nowy wymóg. Jaki?
“Jest to temat który pojawia się w rozporządzeniu o Warunkach Technicznych. Jego konsekwencją jest nowość w Projekcie Budowlanym, czyli analiza akustyczna” – wyjaśnia Katarzyna Sabynicz.
Zmiany w Prawie Budowlanym - analiza akustyczna
Aktualnie paragraf 326 ust. 2 brzmi:
W budynkach mieszkalnych, budynkach zamieszkania zbiorowego i budynkach użyteczności publicznej (z wyłączeniem budynków, dla których konieczne jest spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed hałasem), przegrody zewnętrzne i wewnętrzne oraz ich elementy powinny mieć izolacyjność akustyczną nie mniejszą od podanej w Polskiej Normie dotyczącej wymaganej izolacyjności akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjności akustycznej elementów budowlanych, wyznaczonej zgodnie z Polskimi Normami określającymi metody pomiaru izolacyjności akustycznej elementów budowlanych i izolacyjności akustycznej w budynkach. Wymagania odnoszą się do izolacyjności:
1) ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych i wewnętrznych oraz drzwi w przegrodach wewnętrznych - od dźwięków powietrznych;
2) stropów i podłóg - od dźwięków powietrznych i uderzeniowych;
3) podestów i biegów klatek schodowych w obrębie lokali mieszkalnych - od dźwięków uderzeniowych.
Wymagania te odnoszą się do izolacyjności. Do tej pory wg Polskiej Normy wartości progów były różne. Pojęcie izolacyjności dotyczy: ścian zewnętrznych, stropodachu, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych i wewnętrznych oraz drzwi w przegrodach wewnętrznych - od dźwięków powietrznych.
“Do tej pory wg Polskiej Normy wymagano 32 dB w przypadku, gdy w mieszkaniu znajduje się przedpokój, który jest oddzielony od innych pomieszczeń w mieszkaniu drzwiami wewnętrznymi. Z kolei 37 dB w pozostałych przypadkach. Teraz prawodawca ujednolica to wymaganie i stawia na podwyższenie komfortu akustycznego w mieszkaniach” – zaznacza ekspertka.
Tym samym po zmianie paragraf 326 ust. 2 pkt 1) brzmi: (…) z tym że drzwi wejściowe do mieszkania z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej powinny mieć izolacyjność akustyczną nie mniejszą niż 37 dB.
Kolejna zmiana - ust. 4a i 4b
Zatem jakie zmiany jeszcze nas czekają? Z dniem 1-szego sierpnia br. ściany wewnętrzne i stropy oddzielające lokale mieszkalne w budynku mieszkalnym jednorodzinnym powinny spełniać wymagania akustyczne jak dla przegród między lokalami mieszkalnymi w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Wymagania te określa Polska Norma dotycząca izolacyjności akustycznej przegród w budynkach.
Ponadto w budynku mieszkalnym:
- jednorodzinnym z dwoma lokalami,
- jednorodzinnym w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej,
- wielorodzinnym
- wykonywanie robót budowlanych w lokalu nie może pogorszyć wymagań akustycznych określonych w analizie w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
Źródło: Budowlany Wtorek