Nowy rekord w programie Czyste Powietrze – 8 tysięcy wniosków tygodniowo! 

PAS i Instrat apelują do premiera Donalda Tuska ws. programu Czyste Powietrze. Jako redakcja Termomodernizacja.pl przyłączamy się do apelu!

Ostatnio głośno dyskutuje się o programie wspierającym termomodernizację budynków. W ciągu zaledwie tygodnia wpłynęło ponad 8 400 wniosków!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
PAS i Instrat apelują do premiera Donalda Tuska ws. programu Czyste Powietrze. Jako redakcja Termomodernizacja.pl przyłączamy się do apelu!

Podziel się

  • Rekordowa ilość wniosków złożonych w ciągu jednego tygodnia w ramach programu Czyste Powietrze bije wszelkie rekordy. 
  • To wydarzyło się zaledwie kilka dni przed wprowadzeniem nowych zasad programu. 
  • Czy możemy się spodziewać utrzymania płynności tego programu?

Między 6 a 12 kwietnia do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęły 8 463 wnioski o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Większość z nich dotyczyła najwyższego progu dofinansowania (46%), o podstawowy poziom wsparcia ubiegało się 2 755 petentów, czyli 33%. 

Wymienimy 3 miliony kopciuchów?

Niedawno omawialiśmy, że mimo rosnącej popularności programu Czyste Powietrze, wciąż brakuje wystarczającej liczby wniosków, aby osiągnąć cel programu – wymianę 3 milionów starych źródeł ciepła na nowe, bardziej opłacalne i ekologiczne. Polski Alarm Smogowy obliczył, że aby osiągnąć ten cel do końca 2029 roku, konieczne jest składanie 8 tysięcy wniosków tygodniowo. Ten poziom został osiągnięty między 6 a 12 kwietnia, gdy do NFOŚiGW wpłynęło 8 463 wnioski. Jednak czy jest to trwały trend, czy tylko chwilowy wzrost, okaże się w przyszłości.

Źródło: PAP

Nowe zasady w programie Czyste Powietrze

Od poniedziałku 22 kwietnia zaczęły obowiązywać nowe zasady programu Czyste Powietrze, które wprowadzają ograniczenia dotyczące m.in. dofinansowania źródeł ciepła jedynie do urządzeń wpisanych na listę ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Najnowsze dane dotyczące liczby złożonych wniosków pochodzą z pierwszej połowy kwietnia (6-12.04), czyli sprzed wprowadzenia nowego regulaminu. Aby poznać wpływ zmienionych zasad na zainteresowanie programem, będziemy musieli jeszcze poczekać.

Finansowanie programu

Program Czyste Powietrze stanowi skuteczną broń w walce ze smogiem. Przykładem może być Rybnik – miasto w województwie śląskim, które zajmuje pierwsze miejsce w rankingu programu, dzięki największej liczbie złożonych wniosków. Dzięki wsparciu z programu, w Rybniku liczba dni smogowych spadła z 108 w 2018 roku do zaledwie 16 w 2023 roku. Wpływ termomodernizacji na poprawę jakości powietrza jest niepodważalny, co przekłada się również na korzyści zdrowotne i wyższy komfort korzystania z budynków.

Finansowanie programu jest zapewnione na najbliższy czas – niedawno na ten cel przeznaczono 6,4 mld zł z FEnIKS. Jednak program, który wystartował w 2018 roku, zakładał działalność do 2029 roku. Jesteśmy teraz w połowie drogi programu, a branża energetyczna wyraża obawy dotyczące zapewnienia finansowania termomodernizacji w Polsce. Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) uważa, że brakuje strategii finansowania i realizacji programu do 2029 roku, a obecne środki mogą się wyczerpać już w ciągu roku. Warto przypomnieć, że na Czyste Powietrze początkowo przeznaczono 103 mld złotych. POBE zaleca więc opracowanie planu finansowania na najbliższe 5 lat, uwzględniając środki z różnych źródeł, takich jak KPO czy ETS. Inne postulaty to między innymi przygotowanie strategii termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce, uwzględniającej ich kompleksową termomodernizację, przeprowadzenie kampanii informacyjnych zachęcających do termomodernizacji oraz ewentualna współpraca z branżą budowlaną, aby niezbędne działania mogły być prowadzone sprawniej.

Źródło: PAS, GLOBENERGIA.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.