Nowy system grzewczy dla domu z lat ’90 – ile kosztuje pompa ciepła?

Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań zarówno pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym i polecanym przez coraz większe grono firm wykonawczych jest wymiana nieefektywnego kotła węglowego na pompę ciepła. Ile to kosztuje? O wycenę instalacji pompy ciepła w domu z lat ‘90 poprosiliśmy jedną z firm wykonawczych.
Do wyceny przyjęliśmy następujące założenia:
- dotychczasowe źródło ogrzewanie: kocioł węglowy
- zużycie paliwa: 3 tony węgla
- budynek piętrowy z podpiwniczeniem, słabo ocieplony
- budowa na początku lat ‘90
- powierzchnia ogrzewana budynku: około 170 m2
- wentylacja grawitacyjna
- ogrzewanie grzejnikowe - żeliwne
- ocieplenie budynku
- wymiana kotła węglowego na powietrzną pompę ciepła
- Urządzenie: pompa ciepła typu SPLIT wraz ze sterownikiem,
- Materiały montażowe oraz armatura przyłączeniowa,
- Montaż instalacji,
- Uruchomienie, próby montażowe oraz regulację,
- 3 lat gwarancji na wykonaną usługę instalacyjną,
- Podatek VAT 8%,
- doprowadzenia instalacji elektrycznej zasilającej pompę ciepła do miejsca montażu urządzenia,
- kosztu robót ziemnych w przypadku prowadzenia przewodów rurowych pod ziemią,
- wykonania fundamentu pod jednostkę zewnętrzną pompy ciepła,
Ile kosztuje pompa ciepła do domu z lat ‘90?

*Powyższa analiza cenowa nie jest ofertą, a redakcyjnym opracowaniem, przygotowanym na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej.
Firma wykonawcza oszacowała, że zapotrzebowanie na moc w tym budynku wynosi około 12 kW. Prawdopodobnie tak duża moc wynika z faktu, że zapytaliśmy o budynek, który ma słabo ocieplone ściany, a strop i podłoga na gruncie nie są w ogóle ocieplone. Na tej podstawie dobrała pompę ciepła typu Split o mocy modulowanej 3,5-12 kW przeznaczoną do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Firma wykonawcza zaproponowała pompę ciepła z mocą modulowaną z tego względu, że inwestor w najbliższym czasie przewiduje modernizację obiektu. Po modernizacji moc grzewcza tego budynku będzie niższa, a dzięki mocy modulowanej, pompa ciepła w dalszym ciągu będzie pracowała z najwyższą sprawnością. Dobrana pompa posiada klasę energetyczną A+++ oraz znak jakości EHPA Q. SCOP dla tego budynku wynosi 4,4. Czynnik chłodniczy w wybranej pompie to R410A. Pompa ciepła posiada grzałkę elektryczną o mocy 9 kW. Dodatkowo zestaw został wyposażony w zasobnik c.w.u o pojemności 180 l oraz bufor o pojemności 100 l. KOSZT: 38 200,00 zł brutto Dodatkowo firma oferuje możliwość wykonania instalacji ogrzewania podłogowego (bez prac rozbiórkowych) w cenie 140 zł/m2.