Aktualności Aktualności

Nowy Tomyśl, Kunów i Krzeszyce – czas na Przegląd Termomodernizacyjny

Czas na kolejny Przegląd Termomodernizacyjny, podczas którego razem przyjrzymy się zakończonym inwestycjom w termomodernizację budynków w Nowym Tomyślu, Kunowie i Krzeszycach. Dowiedzmy się, jakie korzyści niesie za sobą zwiększenie efektywności energetycznej, a także jak wpływają one na okoliczną ludność.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Wielkoskalowe pompy ciepła nadzieją dla budynków wielorodzinnych? termomodernizacja

Podziel się

Trzy budynki użyteczności publicznej w Krzeszycach przeszły termomodernizację, w tym także dawna stacja kolejowa, która długo pozostawała niezagospodarowana. Aktualnie w tym miejscu funkcjonuje baza dla stacji pogotowia ratunkowego.

Budynki, które obecnie pełnią funkcje urzędu gminy i ośrodka zdrowia w Krzeszycach, przeszły proces ocieplenia, otrzymały nowe elewacje oraz zostały wyposażone w nowe okna. Jednakże największą satysfakcję mieszkańców ma budzić fakt, że opuszczony budynek dawnej stacji PKP odzyskał swoje znaczenie.

Obecność karetki w gminie Krzeszyce jest niezwykle istotna, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że droga krajowa nr 22 przechodzi przez tę okolicę i często dochodzi tam do wypadków. Dodatkowo mieszkańcy gminy mają znacznie większą odległość do szpitali w Sulęcinie i Gorzowie, co czyni tę placówkę jeszcze bardziej kluczową. Przeprowadzona termomodernizacja budynków użyteczności publicznej przyczyni się do znacznego obniżenia zużycia energii i, co za tym idzie, obniżenia kosztów związanych z energią elektryczną dla gminy.

Urząd Gminy w Krzeszycach.
Źródło: gorzow.tvp.pl

Dofinansowanie na termomodernizację gminy Krzeszyce pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład i wynosi ponad 4 miliony złotych.

Renowacja w Nowym Tomyślu

W dniu 15 września bieżącego roku zakończono proces termomodernizacji żłobka o nazwie "Złoty Promyk" w Nowym Tomyślu. 

Żłobek “Złoty Promyk” w Nowym Tomyślu.
Źródło: PAP.

Ponadto warto przypomnieć, że zakres działań obejmował m.in. izolację termiczną i przeciwwilgociową fundamentów budynku, modernizację termiczną samego obiektu żłobka, naprawę dachu, wymianę systemu odgromowego, układanie kostki betonowej na chodnikach, dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz umieszczenie skrzynek lęgowych dla ptaków.

Kolejny magistrat po termomodernizacji - Kunów 

Termomodernizacja Urzędu Miasta w Kunowie jest na ostatniej prostej. Przebudowa wpłynie na zmianę wyglądu budynku, a także przyczyni się do obniżenia kosztów jego eksploatacji.

Najważniejszym etapem przeprowadzanej od kilku miesięcy termomodernizacji było zastąpienie starego kotła nowym. Oprócz tego prace obejmują instalację paneli fotowoltaicznych, montaż energooszczędnego oświetlenia LED w budynku, co przyczyni się do redukcji zużycia energii elektrycznej. Termomodernizacja obejmuje także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie elewacji oraz prace renowacyjne wewnątrz urzędu.

“W ramach poprawy efektywności energetycznej obiektu zamontowano dwa piece gazowe kondensacyjne po 90 kW każdy, pracujące w systemie kaskadowym oraz nowe grzejniki wraz z termostatami” - zaznacza Lech Łodej, burmistrz Kunowa. 

Urząd Miasta w Kunowie.
Źródło: lokalnatelewizja.pl

Prace w magistracie w Kunowie otrzymują wsparcie finansowe z Rządowego Funduszu Polski Ład. Burmistrz Lech Łodej podkreśla, że to wsparcie w wysokości 4,5 miliona złotych obejmuje również remont i rozbudowę budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym.

Źródła: lokalnatelewizja.pl, gorzow.tvp.pl, PAP.