Obowiązkowa lista ZUM – miesiąc od zmian w programie Czyste Powietrze za nami

mój prąd obowiązkowa lista zum dla pomp ciepła keymark

Program finansujące termomodernizację Czyste Powietrze, działający od 2018 roku, aktywnie walczy ze smogiem w Polsce. Miesiąc temu przeszedł znaczące modyfikację, która miała poprawić jakość wydawania publicznych pieniędzy. Przede wszystkim lista ZUM stała się obowiązkowa w przypadku dotacji na ekologiczne źródła ciepła. Ile pomp ciepła się na niej znajduje? Co jeszcze zmieniło się od 14 czerwca?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
mój prąd obowiązkowa lista zum dla pomp ciepła keymark

Podziel się

  • Na liście ZUM znajduje się obecnie ponad 800 pomp ciepła! 
  • W ramach programu Czyste Powietrze wymieniono już około 740 tys. z planowanych 3 mln starych pieców i kotłów. Alternatywą dla tych urządzeń mają być ekologiczne rozwiązania, które aktualnie w ramach dotacji trzeba wybrać z listy ZUM.
  • Najczęściej wybierane technologie w programie to kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Lista ZUM jest jednak obowiązkowa tylko w przypadku tych dwóch ostatnich technologii grzewczych.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze rozpoczął się 19 września 2018 roku. Od tego momentu wypłacono ponad 11,2 miliarda złotych na termomodernizację domów w Polsce. Mimo to program jest jeszcze daleki od osiągnięcia swojego celu, jakim jest wymiana 3 mln nieefektywnych kotłów na paliwa stałe. Dlatego program kontynuuje swoje działania, a 14 czerwca nastąpiła zmiana regulaminu, mająca na celu maksymalnie efektywne wykorzystanie środków publicznych.

Już od miesiąca lista ZUM jest obowiązkowa w programie Czyste Powietrze

Według nowego regulaminu dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na pompy ciepła i kotły na biomasę jest przyznawane tylko wtedy, gdy urządzenie znajduje się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Ma to na celu zapewnienie, że publiczne środki będą wydawane wyłącznie na sprawdzone i certyfikowane urządzenia. Do tej pory lista ZUM była jedynie wskazówką, a dofinansowanie można było otrzymać również na urządzenia spoza tej listy. Wprowadzone zmiany w zasadach wpisywania pomp ciepła na listę wywołały kontrowersje w branży grzewczej. Wszystkie pompy ciepła wpisane na listę ZUM od 1 stycznia będą musiały mieć badania przeprowadzone w akredytowanym laboratorium.

Od 14 czerwca do 31 grudnia można czasowo uzyskać wpis na listę ZUM na podstawie europejskich certyfikatów jakości HP Keymark, EHPA Q lub Eurovent. To wywołało kontrowersje, ponieważ 14 czerwca wszystkie pompy ciepła, które nie przeszły badań w akredytowanym laboratorium, ale posiadały odpowiednie certyfikaty, zawieszono na liście. Obecnie wracają one do bazy urządzeń, a wybór urządzeń grzewczych dostępnych dla beneficjentów programu stale rośnie. W piątek, 12 lipca, na oficjalnym profilu programu w serwisie X ogłoszono, że na liście ZUM znajduje się już 880 pomp ciepła, czyli o 530 więcej niż w dniu zmiany regulaminu 14 czerwca. Dzisiaj, 17 lipca, lista ZUM zawiera już 989 pomp ciepła, w tym 824 pompy ciepła typu powietrze-woda, 7 powietrznych pomp do przygotowania ciepłej wody użytkowej, 125 gruntowych pomp ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej oraz 33 pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Widać więc, że lista jest sukcesywnie uzupełniana o kolejne urządzenia.

Niecałe 750 tys. wymienionych kopciuchów

Poniżej prezentujemy rozkład poszczególnych źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze.

lista zum

Program Czyste Powietrze ma na celu wymianę 3 mln starych, nieefektywnych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów. Według najnowszych danych publikowanych co miesiąc na stronie programu, do tej pory dofinansowano wymianę 741 358 źródeł ciepła. Z tego 30,7% to powietrzne pompy ciepła, a 3% to pompy gruntowe. Najpopularniejszym nowym źródłem ciepła są kotły gazowe kondensacyjne, które stanowią 34,7% wymian. Kolejne 22,1% to kotły na biomasę, 7,8% to kotły węglowe, 1,4% systemy ogrzewania elektrycznego, 0,2% węzły cieplne, a 0,1% kotły olejowe. Trzy główne technologie w programie to pompy ciepła, kotły na biomasę oraz kotły gazowe kondensacyjne.

Źródło: Czyste Powietrze

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.