Obowiązkowa termomodernizacja od 2025 roku w programie Czyste Powietrze!

Od 1 stycznia 2025 roku w programie Czyste Powietrze termomodernizacja będzie obowiązkowa! Tak przynajmniej poinformował Robert Gajda, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w dniu 26 czerwca 2024 roku. Kolejne zmiany w programie już za pół roku!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
nowe świadectwo charakterystyki energetycznej, klasy energetyczne, termomodernizacja

Podziel się

  • Od 2025 roku termomodernizacja w programie Czyste Powietrze będzie obowiązkowa, ale czy już tak nie jest? Wymiana źródła ciepła to również termomodernizacja.
  • Pomimo zmian w programie Czyste Powietrze aktualnie nie spadła liczba wniosków.
  • Komentarz do tegorocznych zmian – od 2025 roku pompy ciepła tylko z europejskimi badaniami.

Podczas spotkania z dziennikarzami, na którym obecny był również wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, wiceszef Funduszu ogłosił, że od nowego roku w programie antysmogowym Czyste Powietrze nastąpi kolejna zmiana. Jak wynikało z jego wypowiedzi, od 1 stycznia 2025 roku uczestnicy programu będą zobligowani do przeprowadzenia obowiązkowej termomodernizacji swoich domów.

"Termomodernizacja będzie powiązana z dużymi zmianami na początku przyszłego roku" - powiedział Gajda. 

Obowiązkowa termomodernizacja

Dopytywany przez dziennikarzy, czy oznacza to, że termomodernizacja w programie Czyste Powietrze będzie obowiązkowa od nowego roku, odpowiedział, że – "dokładnie tak". Po raz kolejny rządzącym uciekło, że zarówno wymiana źródła ciepła, jak i ocieplenie domu to faktycznie jest termomodernizacja. Pamiętajmy, że pod tym terminem kryją się wszystkie działania, dzięki którym obniżamy zużycie energii w budynku. Niemniej jednak oznacza to, że od 1 stycznia 2025 roku wykonanie ocieplenia i/lub innych działań związanych z termomodernizacją w ramach dotacji będzie obowiązkowe. O szczegóły będzie dopytywać.

Gajda odniósł się również do zmian w programie, które weszły w życie 14 czerwca br. Od tego dnia dotacje są dostępne wyłącznie na pompy ciepła znajdujące się na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Decydując się na takie urządzenie, konieczne jest również przeprowadzenie audytu energetycznego. Obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy nie tylko pomp ciepła, ale także kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet.

Rosnąca liczba wniosków i badania pomp ciepła

Wiceszef NFOŚiGW wyjaśnił, że pomimo wprowadzenia obostrzeń, tygodniowa liczba składanych wniosków w programie wzrosła. Niemniej jednak do tej statystyki wzięto zaledwie zeszły tydzień, więc na konkluzje przyjdzie czas zdecydowanie później. Czy program utrzyma zainteresowanie? Będziemy musieli poczekać. 

"Wcześniej otrzymywaliśmy średnio 5,5 tys. wniosków tygodniowo. W zeszłym tygodniu, pierwszym po wprowadzeniu zmian, liczba ta wzrosła do około 6,4 tys." – poinformował Gajda.

Od 2025 roku na liście ZUM będą umieszczane wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium na terenie UE lub krajów EFTA. Pod koniec lutego br. zarząd NFOŚiGW uchwalił zmiany w programie antysmogowym Czyste Powietrze. Zdecydowano wtedy, że dotacje na pompy ciepła będą przyznawane wyłącznie dla urządzeń z listy ZUM, którą prowadzi Instytut Ochrony Środowiska. Decyzję tę uzasadniono opiniami ekspertów i branży, którzy zwracali uwagę, że na polskim rynku dostępnych jest wiele pomp ciepła wyprodukowanych w Azji, które nie spełniają wymagań i nie odpowiadają deklarowanym parametrom technicznym. Wskazywano również, że nabywcy mają trudności z odróżnieniem urządzeń wysokiej jakości, np. wyprodukowanych w Polsce, od chińskich, które mogą nie spełniać norm. Fundusz podkreślał też, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do sprzedaży tych urządzeń, co prowadzi do nadużyć.

Źródło: PAP.

Zobacz również