Aktualności Aktualności

Obowiązkowe remonty przechodzą do lamusa! Ważne zmiany w dyrektywie EPBD

Obowiązek termomodernizacji, który miała w planach wprowadzić Unia Europejska, wywołał w Polsce duże poruszenie - żeby nie powiedzieć oburzenie. Już teraz wiemy, że unijni decydenci taki obrót spraw odrzucili, a także znamy szczegóły! Jakie spojrzenie na remonty ma UE?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
obowiązkowe remonty

Podziel się

Realizacja obowiązkowych remontów byłaby niemożliwa. W początkowej wersji cała Unia Europejska miała mieć jedną strategię dla termomodernizacji budynków. Każdy kraj członkowski ma jednak swoje potrzeby, a standard budynków różni się zwłaszcza w zależności od struktury wieku obiektów. Według najnowszych postanowień państwa UE scenariusz dla termomodernizacji będą realizować w oparciu o własną taktykę w ramach przyjętych na szczeblu unijnym. Takie zdecentralizowanie jest korzystne dla jakości podejmowanych działań.

“Główne ustalenia, które zostały uzgodnione podczas rozmów 12 października, to jest przede wszystkim zmiana podejścia, jeśli chodzi o to, które budynki mają być poddane renowacji. Zamiast unijnych wymogów w zakresie renowacji poszczególnych budynków opartych o zharmonizowane klasy energetyczne, to państwa członkowskie będą wybierać grupy budynków poddawane renowacji, przy czym oczywiście pozostaje takie założenie, że w pierwszej kolejności będą modernizowane te budynki, które są w najgorszym stanie technicznym, tzw. wampiry energetyczne” - komentuje Justyna Glusman, dyrektor zarządzająca w Stowarzyszeniu Fala Renowacji.

Według dyrektor Glusman na ostateczny kształt dyrektywy musimy poczekać do końca roku. Aktualnie trwają finalne negocjacje między Parlamentem, Komisją i Radą UE.

Obowiązkowe remonty do kosza, ale to nie wszystko!

Remonty nie powinny być nakazem, a promowaną możliwością. Jeżeli obywatele chcą, to powinni mieć ułatwiony dostęp do środków na przeprowadzeni inwestycji. Co zamiast obowiązkowych termomodernizacji? Przede wszystkim zachęty. Czynnikami promującymi zwiększanie efektywności energetycznej powinny być:

  • dotacje,
  • ulgi podatkowe,
  • kampanie społeczne o efektach ekonomicznych, ekologicznych i zdrowotnych inwestycji we własny dom. 

To jednak nie wszystko, bo dyrektywa EPBD to również zmiany w budynkach o zerowej emisji. Szerzej o tym, a także o odejściu od obowiązku remontów możecie usłyszeć w nowym odcinku programu Energia i Budynek na kanale GLOBENERGIA! Odcinek prowadzą Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV i Jarosław Guzal, redaktor naczelny portalu Termomodernizacja.pl