Ocieplenie budynku – kiedy najlepiej prowadzić te prace?

Jakie temperatury zewnętrzne są najlepsze na ocieplenie budynku? Kiedy przeprowadzić termomodernizację? Wbrew pozorom odpowiedź nie brzmi jak najszybciej. Sprawdzamy najważniejszy element w planie termomodernizacji! 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Stacja uzdatniania wody, zakład karny i świetlica – różnorodność w Przeglądzie Termomodernizacyjnym!

Podziel się

Coraz więcej ludzi decyduje się na ocieplenie swojego domu, biorąc pod uwagę zarówno zyski, jak i dobro środowiska naturalnego. Niezależnie od motywacji czy wybranego materiału izolacyjnego, niezbędnym jest wybranie odpowiedniego czasu na rozpoczęcie prac – z uwzględnieniem pory roku, która jest najlepsza do ocieplania budynku. 

Według szacunków izolacja budynku pozwala na zmniejszenie utraty ciepła średnio do 15%. Wpłynie to pozytywnie na rachunki za ogrzewanie oraz zminimalizuje emisję gazów cieplarnianych. Często jednak zaplanowane wydatki na ocieplenie są niższe od ostatecznych. Dlaczego? Między innymi dlatego, że na etapie prac modernizacyjnych mogą zostać odkryte wady budynku, które wymagają pilnej poprawy. 

Ocieplenie a mróz

Termomodernizacja budynku nie powinna być przeprowadzana w niektórych okresach w roku. Część inwestorów decyduje się na przeprowadzenie tego procesu w chłodniejszych okresach, jednak jest to bardzo ryzykowne. Nie tylko mróz może utrudniać takie prace – opady atmosferyczne, wilgoć, silny wiatr i wahania temperatur również nie sprzyjają temu procesowi. Praktycznie każdego działania z zakresu termomodernizacji nie powinno się przeprowadzać w zimie. Dlaczego ocieplenie budynku lepiej przeprowadzić w innym czasie? Postaramy się odpowiedzieć. Wymiany źródła ciepła poza sezonem grzewczym nie ma sensu tłumaczyć. 

Ocieplanie budynków w niskich temperaturach może przynieść niepożądane skutki, ponieważ produkty wykorzystywane w procesie termomodernizacji wymagają często użycia wody – ta może zamarznąć i uszkodzić materiał. Materiał może wyglądać na solidnie zamontowany, jednak wiosną może zacząć odpadać. Nie można też prowadzić prac w temperaturze powyżej zera stopni, jeśli w nocy mają wystąpić przymrozki. 

Najlepsze temperatury dla modernizacji

Wiosna lub ciepłe miesiące letnie są najlepszym czasem, aby przeprowadzić termomodernizację. Optymalna temperatura dla takich prac wynosi od 5 do 25°C – zarówno w powietrzu, jak i na podłożu, na którym należy zainstalować system ociepleń. Nie powinno być również zbyt gorąco. Kiedy temperatura przekracza 25°C, dochodzi do przyspieszonego odparowania wody, co ma wpływ na proces wiązania materiałów. 

Wśród tych materiałów są te, które są wiązane hydraulicznie (np. kleje systemowe lub tynki mineralne), jak i te na bazie spoiw organicznych (np. tynki akrylowe lub silikonowe). Dlatego zbyt wysoka temperatura  jest niewskazana. Powstałe w wyniku zbyt szybkiego lub niedokładnego wiązania spoiw zmiany w wielu ważnych dla trwałości wartości produktu, takich jak wytrzymałość, absorpcja oraz przyczepność do podłoża, są istotne z punktu widzenia trwałości.

Wybór właściwego czasu na rozpoczęcie termomodernizacji gwarantuje optymalne warunki do pracy, a także ułatwia uniknięcie niepożądanych sytuacji. Nie warto więc zaczynać prac  późną jesienią lub zimą. Lepiej odczekać do wiosny. Powinniśmy posłużyć się również prognozą pogody i w miarę możliwości wybrać najlepszy okres. Pamiętajmy, że niektóre materiały i ich sposób montażu jest bardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych. Aby dokładnie poznać wybrany materiał na ocieplenie, zapoznaj się z instrukcją producenta i/lub zapytaj ekipę wykonawczą, której zlecisz przeprowadzenie termomodernizacji.

Źródło: SSO

Zobacz również