Ocieplenie drewnianego domu – jak to zrobić najlepiej?

ocieplenie ocieplanie dom z bali drewnianych

Budownictwo drewniane, gdzie drewno jest głównym materiałem konstrukcyjnym i wykończeniowym, wymaga specjalnego podejścia do termomodernizacji. Mamy w przypadku takiego budynku do czynienia z sytuacją, gdzie ochrona przed wilgocią i pożarem są szczególnie istotne. Dodatkowo część z tych budynków reprezentuje wartość estetyczną, która dla mieszkańców jest istotna. Jaką zatem wybrać technologię montażu izolacji? Na jaki materiał się zdecydować? Czy ocieplenie domu z bali drewnianych wymaga szczególnego podejścia?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
ocieplenie ocieplanie dom z bali drewnianych

Podziel się

  • Ocieplenie domu z drewna warto wykonać przy użyciu ognioodpornych materiałów izolacyjnych.
  • Przedstawiamy zalety i wady izolacji od wewnątrz i na zewnątrz. Sam wybierz, jaka technika będzie Ci najbardziej pasować.
  • Zlecając audyt energetyczny, pamiętajmy o analizie wilgotnościowej przegród. Dobry audytor będzie wiedział, o co chodzi. Nie bójmy się pytać.

Ocieplenie przegród w drewnianym domu wymaga specjalnej uwagi na etapie planowania inwestycji. Skupmy się najpierw na materiałach izolacyjnych. Ściany, dach i stropy powinny być odporne na ogień, więc naturalnym wyborem zdaje się wełna mineralna. Jest niepalna, a dodatkowo jest paroprzepuszczalna, co ograniczy ryzyko degradacji drewna pod wpływem wilgoci. Euroklasę odporności na ogień dla wełny mineralnej określa się na poziomie A1 lub A2. Rywalem wełny mineralnej jest zdecydowanie styropian, ale jego klasa przy dodaniu środków opóźniających zapłon to E. Nie oznacza to, że styropian zacząłby się palić otwartym ogniem – klasa E oznacza, że ogień nie przedostanie się szybko na drugą stronę materiału. Niemniej jednak w przypadku domu drewnianego trzeba minimalizować każde ryzyko. Miejscem, gdzie można bezpiecznie zastosować styropian, jest podłoga na gruncie i nad piwnicą.

Ocieplenie domu z bali drewnianych

Wełna mineralna idealnie nadaje do ocieplenia dachu i stropów, ale także ścian. Wełna może być w formie rolek, płyt i mat. Dzięki temu spektrum zastosowanie jest rozsunięte praktycznie na każdy obszar budynku. W tym miejscu rodzi się pytanie – jakiego rodzaju izolacji użyć? To już zależy od rodzaju obiektu. Budynek z bali lub płazów drewnianych ma charakterystyczną powierzchnię na zewnątrz, gdzie bale zwężają się do zewnętrznej strony. Pomiędzy drewnianymi elementami często (zwłaszcza w budownictwie zakopiańskim lub podobnym do niego) występuje uszczelnienie z wełny drzewnej, popularnej wełnianki. Część z tych budynków na Podhalu i w innych regionach Polski nie jest ocieplone na tych ścianach, co stanowi istotne źródło strat ciepła w budynku. Wówczas dobrze byłoby rozważyć izolację od wewnątrz. Dla budynków z bali drewnianych wydaje się to lepszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Budynek wykonany z bali drewnianych w miejscowości Krzyszkowice.

Wybór techniki montażu izolacji

Najłatwiej jest to pokazać, analizując za i przeciw takiej inwestycji. Mamy więc dwie techniki montażu – izolację od wewnątrz i na zewnątrz. Jeżeli mieszkacie w drewnianym domu, a nie jesteście pewni, na jaki rodzaj ocieplenia się zdecydować, to poniżej prezentujemy kilka kryteriów, które ułatwią wam podjęcie decyzji. Każde z nich oczywiście opatrzymy odpowiednim komentarzem. 

Oczywiście są też inne elementy, o których warto pomyśleć. Należy do nich jakość izolacji na węgłach, jeśli budynek z bali drewnianych ma budowę zrębową. Istotne jest także zasłonięcie aktualnego otworu okiennego. Dla wielu osób, które posiadają dom drewniany, kluczowa jest estetyka. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oczywiście jest możliwość imitacji różnych elewacji. To już od nas zależy, na jaki rodzaj inwestycji się zdecydujemy. Polecamy skorzystać w tym celu z usług audytora energetycznego, który zaplanuje dla nas termomodernizację takiego budynku. Aby jednak być świadomym klientem, warto wiedzieć o analizie wilgotnościowej. Przy okazji audytu warto się tym zainteresować. Pokrótce wyjaśnijmy, o co chodzi.

Analiza wilgotnościowa przegród określa, gdzie dochodzi do kondensacji pary wodnej. Wykroplenie wody może pojawić się zarówno wewnątrz przegrody, jak i na jej powierzchni. Gdyby pomiędzy izolacją a drewnem pojawiła się wilgoć, to materiał konstrukcyjny byłby mocno narażone na szybką degradację. Dodatkowo pojawiłaby się pleśń, która wpływałaby na zdrowie mieszkańców. 

Materiał powstał na podstawie pracy inżynierskiej pt. Energetyczne, ekonomiczne i ekologiczne aspekty termomodernizacji budynku jednorodzinnego wykonanego z bali w miejscowości Krzyszkowice w gminie Myślenice

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL