Ocieplenie i ogrzewanie budynku za sprawą jednego panelu?

To innowacyjne rozwiązanie prosto z Polski może zmienić sposób patrzenia na termomodernizację. Ten panel realizuje dwa najważniejsze cele modernizacyjne – ocieplenie i ogrzewanie. Oto panel TermaVIDA!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

  • System TermaVIDA łączy ogrzewanie i izolację ścian, zapewniając oszczędność energii oraz zdrowe i komfortowe warunki w pomieszczeniach.
  • Panele zintegrowane z dwiema wężownicami i warstwą termoizolacyjną eliminują straty ciepła, zapobiegają wilgoci i pleśni.
  • System „na klik” umożliwia szybki montaż bez ingerencji w elewację, idealny zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków.

TermaVIDA to nowoczesny system ogrzewania ściennego, który umożliwia aktywną izolację ścian i sufitów od wewnątrz. Ogrzewanie płaszczyznowe oferuje efektywność energetyczną oraz komfort użytkowania w większym stopniu niż robią to tradycyjne grzejniki. Dzięki tej technologii możliwe jest skuteczne i energooszczędne ogrzewanie pomieszczeń, co przyczynia się do poprawy efektywności cieplnej przestrzeni, a także zmniejszenia zużycia energii. 

Innowacyjny system w całości produkowany jest w Polsce, a dystrybucją zajmują się specjaliści firmy Smart Termo z zakresu budownictwa, termomodernizacji i ogrzewania budynków. Twórcy podkreślają, że system TermaVIDA został zaprojektowany z myślą o efektywności energetycznej i komforcie użytkowników, a także o łatwej adaptacji do nowych i modernizowanych budynków, eliminując potrzebę kosztownych remontów.

Jak działa panel TermaVIDA?

Panele składają się z wysokowydajnej warstwy termoizolacyjnej z płyty PIR. To pozwala na minimalizowanie strat ciepła i równomierne rozprowadzanie go po całej powierzchni – ścianach i suficie. Dzięki temu nie tworzą się punkty rosy, a to z kolei zapobiega wilgoci i pleśni. Panele są łatwe w montażu dzięki systemowi „na klik”, co umożliwia szybką instalację na istniejących ścianach lub sufitach. Dodatkowo ich konstrukcja pozwala na integrację z istniejącymi systemami ogrzewania centralnego. Sprawia to, że są idealnym rozwiązaniem zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków. Połączenie materiałów izolacyjnych i systemu rozprowadzania ciepła w panelach zapobiega powstawaniu punktów rosy, poprawiając jakość powietrza i tworząc zdrowsze środowisko w pomieszczeniach.

termavida
Budowa paneli TermaVIDA (źródło: termavida.com)

Tym, co warto zauważyć, jest fakt zintegrowania w obrębie jednego panelu dwóch wężownic – przedniej i tylnej. Jak to działa? Ciepła woda wpływa do przedniej wężownicy, spełniając funkcję grzania. Ta sama woda następnie trafia na tylną wężownicę, gdzie się schładza, zwiększając efektywność systemu. Zapobiega to przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, a sama ściana nagrzewa się bardziej równomiernie.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym innowacyjnym rozwiązaniu?

Tutaj małe podsumowanie cech, jakimi charakteryzuje się panel grzejny:

  • Wzrost temperatury warstwy izolacyjnej panelu do temperatury pomieszczenia eliminuje straty ciepła do otoczenia. To rozwiązanie można określić jako "aktywną izolację cieplną".
  • Dzięki odpowiedniej konstrukcji panelu para wodna nie przenika do ścian budynku. Wilgoć między ścianą zewnętrzną a panelem jest usuwana na zewnątrz.
  • Panele TermaVIDA montowane w ścianach lub sufitach zapewniają większą powierzchnię grzania, co pozwala obniżyć temperaturę wody grzewczej i zmniejszyć koszty jej wytwarzania.
  • Montaż odbywa się bez ingerencji w elewację zewnętrzną, co ma znaczenie szczególnie w przypadku budynków zabytkowych.
  • Systemy ogrzewania ściennego ograniczają konwekcję powietrza, a zatem zmniejsza ruch kurzu i alergenów. Ponadto brak elementów elektrycznych w panelu zwiększa bezpieczeństwo.
  • Niska masa paneli sprawia, że w trakcie termomodernizacji budynków, w tym zabytkowych, nie trzeba wzmacniać konstrukcji nośnej.
  • Panele są łatwe w montażu dzięki systemowym łącznikom i uchwytom, co pozwala na szybkie podłączenie do systemu grzewczego.
  • Panele zawierają kanały elektroinstalacyjne i pilota, co umożliwia rozbudowę instalacji elektrycznej w trakcie użytkowania.
  • Modułowa budowa systemu przyspiesza montaż, który nie wymaga specjalnego przygotowania ścian i stropów.
  • Połączenie izolacji, ogrzewania i wykończenia ścian i sufitów w jednym produkcie pozwala obniżyć koszty inwestycji.

Panele grzewcze TermaVIDA można wykończyć tak samo jak płyty gipsowo-kartonowe. Spoiny wymagają zaszpachlowania, a powierzchnię paneli można pomalować na dowolny kolor. Ich uniwersalność pozwala na zastosowanie w różnych typach pomieszczeń – od domów mieszkalnych po biura i budynki komercyjne. Modułowa budowa sprawia, że sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych przestrzeniach.

Źródło: smarttermo.pl

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.