Ocieplenie metodą natryskową PUR: technologia, ceny i zastosowanie

Rozkwit technologii, materiałów, wiedzy i sprzętu, którym dzisiaj dysponujemy pozwala na przyspieszenie wielu procesów, wykonanie ich dokładniej, prościej, a w przypadku termoizolacji szczelniej.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Definicja termomodernizacji

Metoda natryskowa PUR

Metoda natryskowa PUR polega na mechanicznym rozprowadzeniu warstwy izolacyjnej na daną powierzchnię, w sposób ciągły, unikając przerw technologicznych i łączeń materiału.
Warstwa izolacyjna to piana poliuretanowa. Do izolacji stosowane są dwa rodzaje piany:

  • Piana zamknięto-komórkowa - Zbudowana jest małych zamkniętych pęcherzy. Jej właściwości są podobne do polistyrenu XPS dlatego stosuje się ją w podobnych miejscach - fundamenty, ściany, miejsca podmokłe. Nie jest paroprzepuszczalna ale ma bardzo wysoką odporność na wodę. Jest bardzo lekka (30 - 55 kg/m3)
  • Piana otwarto-komórkowa swoją strukturą przypomina gąbkę. Jest materiałem bardzo lekkim (8 do 12 kg/m3). Dla porównania wełna mineralna waży od 20 - 80kg/m3. Piana otwarto-komórkowa jest elastyczna, doskonale sprawdza się na konstrukcja drewnianych, poddaszach czy wypełnieniach szkieletowych. Nie odczepia się od elementów konstrukcyjnych, a pracuje razem z nimi. Jest bardziej nasiąkliwa od piany zamknięto-komórkowej, dlatego jeśli wykorzystujemy ją na ścianach szkieletowych czy poddaszach, zalecane jest wykonanie paroizolacji z folii od strony wewnętrznej.

Którą pianę i gdzie użyć?

  • Piana zamknięto-komórkowa - dachy płaskie, stropodachy wentylowane, podłogi na gruncie, stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, podłogi na legarach.
  • Piana otwarto-komórkowa - stropodachy wentylowane, dachy skośnie, podłogi na legarach, ściany szkieletowe

Czy piana jest palna?

W sieci pojawia się wiele wątpliwości klientów na temat tego, czy piana PUR jest palna i czy jest bezpieczna.

Piany PUR posiadają klasę reakcji na ogień E. Są więc palne, samogasnące. Dla porównania, tę samą klasę mają styropiany. Jedynie wełna mineralna wyróżnia się najwyższą klasą A1 lub A2 czyli jest niepalna. Podsumowując, zastosowanie warstwy izolacji metodą natryskową jest bezpieczne.

Warto zauważyć, że najczęściej występujący układ ocieplenia poddaszy: piana zamkniętokomórkowa - płyta gipsowo-kartonowa posiadają klasę reakcji na ogień B- S1, D0. Oznacza to, że mają bardzo ograniczony udział w pożarze, bez dymu.
Warto też wiedzieć, że istnieje dodatkowe zabezpieczenie i polepszenie klasy palności danej przegrody poprzez zastosowanie płyty gipsowo- kartonowej ognioochronnej.

Pozostają jednak inne wątpliwości - jak warstwa piany zachowa się po 5-10 latach? Czy się utlenia jak styropian?

Jak wykonuje się izolację z piany PUR?

Piana wytwarzana jest z gotowych składników, bezpośrednio na budowie i nanoszona jest za pomocą agregatu, z użyciem odpowiedniej dyszy, pod odpowiednim ciśnieniem.
Izolacje termiczne z piany PUR wykonywane są mechanicznie, przez wyspecjalizowane firmy, dysponujące odpowiednim sprzętem.

Przed wyborem wykonawcy zaleca się sprawdzić ich referencje. Warto wiedzieć, że firmy wykonujące takie usługi dają nawet 25 lat gwarancji na wykonanie!

Mimo, iż prace wykonywane są przez specjalistów, po stronie inwestora jest sprawdzenie pojemników z materiałem - czy są fabrycznie zamknięte, czy w pojemnikach znajduje się zamawiany materiał. Wszystko po to by uniknąć sytuacji w której zamiast piany otwarto-komórkowej w pojemnikach znajduje się zamknięto-komórkowa. Dobrze jest też poprosić o aprobatę techniczną lub deklarację właściwości użytkowych.

Dobrze przeprowadzona izolacja pozwala zaoszczędzić do 50% nakładów poniesionych na ogrzewanie.

Zalety termoizolacji z piany PUR:

  • uzyskanie jednolitej warstwy izolacyjnej
  • likwiduje mostki powietrzne
  • bardzo wysoka szczelność (materiał podawany jest w postaci płynnej, a rozszerzając się
  • wypełnia dokładnie wszystkie miejsca)
  • nie traci swoich parametrów izolacyjnych z upływem czasu
  • chroni przed utratą ciepła zimą, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem domu

Reasumując, piana PUR to materiał dobry, sprawdzony coraz częściej stosowany. Jak w każdym procesie budowlanym liczy się umiejętność, doświadczenie, dokładność wykonywanych prac. To gwarantuje nam długą i poprawną funkcjonalność.
Pianą możemy wykonać ocieplania budynku można zaizolować wiele elementów od fundamentów aż po dach. Warto zwrócić uwagę, że jest to metoda bardzo szybka do wykonania. Nie wymaga zbędnych przygotowań podłoży, czy specjalnych zabezpieczeń. Dla przykładu poddasze o powierzchni ścian ok. 220m2 izoluje się w kilka godzin.

Piana PUR - Ile to kosztuje?

Po konsultacji z firmami wykonawczymi z rynku małopolskiego uśredniono ceny wykonania izolacji metodą natryskową na poziomie:

Piana otwarto-komorówka :
Natrysk o grubości 1cm na powierzchni 1 m2 to koszt 3 - 4zł brutto.
Średnio, grubość izolacji wynosi 22cm, co przekłada się na koszty rzędu 88zł brutto/m2.

Piana zamknięto-komorówka
Natrysk o grubości 1cm na powierzchni 1 m2 to koszt 10 - 15zł brutto.
Średnio, grubość izolacji fundamentu wynosi 5 - 6 cm, co przekłada się na koszty rzędu 50-70 zł brutto/m2.

Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że nie ma złotego środka, ani uniwersalnego rozwiązania. Obecnie firmy produkcyjne prześcigają się w materiałach budowlanych przedstawiając coraz lepsze parametry ociepleniowe. Pamiętajmy jednak, że to inwestor podejmując się budowy domu na etapie projektu musi dokonać kalkulacji ceny zastosowanych i najlepszych dla niego technologii.

Zobacz również