Ocieplenie ścian – jakie są koszty robocizny w 2024 roku? Od czego zależą?
Koszty materiałów dużo prościej się porównuje i często to najpierw na nich skupiamy się, kiedy podejmujemy decyzję o termomodernizacji. Niemniej jednak zdarza się, że koszty robocizny przewyższają koszty samych materiałów. Branża termomodernizacyjna dopiero się rozwija, więc popyt na dobrej jakości usługi również rośnie. Ile musimy zapłacić ekipie budowlanej za ocieplenie domu? Sprawdź już teraz!
Podziel się
- Koszty robocizny, gdy mówimy o ociepleniu, zależą od trzech głównych czynników: materiału, przegrody i lokalizacji firmy.
- Ile kosztuje robocizna? Przedstawiamy średnie ceny!
Wynajęcie fachowców do wykonania izolacji wcale nie jest niezbędne. Niektórzy z nas potrafią to zrobić ze względu na przeszłość w firmach wykończeniowych. Często też takie remonty wykonuje się wraz z pomocą rodziny lub znajomych. Jeżeli zwyczajnie nie mamy środków na zlecenie tej inwestycji lub po prostu chcemy zaoszczędzić, to przeciwwskazań jako takich nie ma. Oczywiście, że ekipa dociepleniowa ma co do zasady większe doświadczenie, ale decyzja powinna pozostawać po stronie inwestora. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby podjąć się takiego przedsięwzięcia, albo nie mamy zwyczajnie na to czasu, to zapłacenie firmie budowlanej to bardzo dobra opcja. Czy jest dużo droższa? Zaraz to wyjaśnimy. Warto pamiętać, że w pokryciu kosztów, jakie generuje inwestycja w ocieplenie domu, mogą pomóc programy dotacyjne, jak np. Czyste Powietrze – szczegóły tutaj.
Od czego zależą koszty robocizny w przypadku ocieplenia?
Koszty robocizny różnią się oczywiście od wielu czynników, z których można wyróżnić trzy najistotniejsze. Po pierwsze ocieplenie różnych przegród w budynku – nie ma znaczenia czy w nowym, czy istniejącym – to zupełnie inne inwestycje. Inaczej będzie przebiegać ocieplenie ścian, dachu, stropu czy fundamentów. W obrębie każdego z nich potrzeba innych materiałów, inne jest także wykończenie oraz zastosowane materiały. Skupiając się na tych ostatnich, inne będą koszty robocizny ocieplenia domu wełną mineralną czy styropianem. Do niektórych potrzebne są specjalne narzędzia, jak to ma miejsce w przypadku izolacji natryskowych (PIR/PUR) czy wdmuchiwanych (celuloza czy granulat z wełny mineralnej).
Mamy więc rodzaj przegrody i rodzaj materiału – został więc ostatni podział, uwzględniający lokalizację. Inne ceny robocizny mamy w różnych regionach Polski. Na ogół można przyjąć, że taniej jest w miejscach, gdzie mieszka mniej osób oraz w regionach słabiej zurbanizowanych. Ceny mogą się różnić nawet o 20 złotych, co przy ociepleniu 100 m2 daje 2 tys. złotych, czyli całkiem sporo.
Ocieplenie – koszty robocizny w 2024 roku
Prześledziliśmy internetowe oferty firm budowlanych i okazuje się, że koszty robocizny są mocno zróżnicowane. Skupimy się na dwóch najpopularniejszych materiałach izolacyjnych – styropianie i wełnie mineralnej. Wszystkie podane poniżej ceny są cenami netto, do których należy doliczyć podatek VAT w wysokości 8%. Dla ścian najtańsze koszty, jakie odnotowaliśmy to wydatki odpowiednio 70 zł/m2 dla styropianu i 80 zł/m2 dla wełny. Najdroższe to 120 zł/m2 i 140 zł/m2. Różnice są zdecydowane, ale w większości przypadków ceny oscylowały mniej więcej po środku, czyli dla styropianu około 100 zł/m2 i dla wełny około 115 zł/m2. Biorąc pod uwagę, że ceny wszystkich potrzebnych materiałów (nie tylko izolacji) wynoszą dla ścian zewnętrznych średnio 80 zł/m2 i 100 zł/m2 dla materiałów w takiej samej kolejność jak wcześniej. Oznacza to, że koszty robocizny mogą przewyższać koszty materiałów! W przypadku pianki PIR/PUR ceny kształtują się na poziomie 60-80 zł/m2.
Rynek jest dynamiczny i te ceny mogą się zmieniać w czasie, dlatego warto przed podjęciem termomodernizacji rozeznać się na rynku i wybrać wykonawcę, który oferuje przystępne ceny i dobrą jakość. Pamiętajmy, że na ocieplenie jednorazowe możemy wydać (bez dotacji) 20-30 tys. złotych, dlatego wybór rzetelnej firmy powinien być naszym priorytetem.
Jak wybrać firmę ociepleniową?
Jak to zrobić? Popytać znajomych czy rodziny, która ocieplenie domu ma właśnie za sobą i chwali sobie współpracą z daną firmą. Jest oczywiście internet, w którym możemy znaleźć interesujące nas opinie na temat wykonawcy. Częściej motywacją do podzielenia się opinią są słabej jakości realizacje, ale zachęcamy do tego, że jeśli jesteśmy zadowoleni czy też niezadowoleni z przebiegu termomodernizacji, to postarajmy się tym podzielić z innymi. To dla kolejnych inwestorów będzie bardzo cenna informacja. Aby dodać wiarygodności, możemy zamieścić wraz z opinią zdjęcia zrealizowanej modernizacji.
Opracowano na podstawie danych firm ociepleniowych.