Ocieplenie ścian styropianem – jak zmniejszyć grubość izolacji?
Przy planowaniu ocieplenia domu szukamy materiału termoizolacyjnego, który będzie spełniał trzy kryteria. Najważniejsza z punktu widzenia budżetu domowego jest oczywiście jego cena, następnie dostępność i ostatni aspekt to właściwości termiczne. Nie dla wszystkich współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) jest oczywisty, więc postaramy się wytłumaczyć, co on właściwie znaczy. Jak bardzo zmieni się wymagana grubość izolacji w zależności od tej wartości? Jak wybrać materiał na ocieplenie domu?
Podziel się
W tym materiale skupimy się na ociepleniu styropianem. To materiał, który wiedzie prym wśród izolacji elewacyjnych i fasadowych. Ponadto dobrze sprawdza się przy ociepleniu stropów i podłogi na gruncie. Na portalu Termomodernizacja.pl ostatnio pisaliśmy o cenach styropianu, które zdecydowanie się różnią w obrębie jednej grubości. Głównym tego powodem jest współczynnik przewodzenia ciepła λ, który określa termoizolacyjność materiału.
Współczynnik przewodzenia ciepła λ
Współczynnik przewodzenia ciepła to nic innego jak właściwość fizyczna, którą posiada każdy materiał. Jest to miara przewodnictwa cieplnego. Mówiąc w skrócie: wartość współczynnika pozwala nam określić stopień, w którym poszczególne materiału przewodzą ciepło. W kontekście budynku interesują nas te, które będą robić to możliwie najsłabiej. Wówczas będą występować najmniejsze straty ciepła na zewnątrz domu, co uczyni nasz budynek efektywniejszym energetycznie. Jednostką współczynnika λ jest W/(m·K).
Dla porównania podamy średnie współczynniki dla kilku materiałów budowlanych:
- stal - 58 W/(m·K)
- żelbet - 1,7 W/(m·K)
- cegła - 0,8 W/(m·K)
- drewno - 0,2 W/(m·K)
- wełna mineralna - 0,035 W/(m·K)
- styropian - 0,04 W/(m·K)
To są jednak tylko poglądowe wartości. Aby uzyskać pełen obraz materiału, który chcemy zakupić należy zapytać w hurtowni lub znaleźć kartę katalogową w internecie. W przypadku izolacji te różnice zachodzą na trzecim miejscu po przecinku. Sam styropian w zależności od technologii i składu może mieć lambdę równą od 0,03 do 0,042 W/(m·K). Wydaje się, że to niewiele? Sprawdźmy, jak bardzo ocieplenie domu będzie się różnić w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła izolacji.
Ocieplenie ściany do standardu WT 2021 - PRZYKŁAD
Aby spełniać Warunki Techniczne 2021, budynek musi charakteryzować się odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła U, który dla ściany wynosi 0,2 W/(m2·K). Współczynnik U wyznacza ilość ciepła, które przenika przez przegrodę (okna i drzwi, ściany, dachy, stropodachy itp.), w odniesieniu do powierzchni przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron.
Na potrzeby analizy załóżmy, że chcemy nieocieplony dom doprowadzić do standardu WT 2021. Przyjęto zatem następującą konstrukcję ściany zewnętrznej:
- tynk zewnętrzny, grub. 15 mm, λ=0,7 W/(m·K)
- pustak żużlobetonowy, grub. 24 cm, λ=0,5 W/(m·K)
- tynk wewnętrzny, grub. 10 mm, λ=0,7 W/(m·K)
Dla takiej ściany U wynosi blisko 1,46 W/(m2·K), co ponad siedmiokrotnie przekracza maksymalną wartość w wymaganiach technicznych. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie - czy lambda styropianu znacząco obniży grubości ocieplenia?
Jak lambda wpływa na ocieplenie?
Przyjmijmy, że ocieplamy wyżej opisany budynek styropianem o lambdach z zakresu od 0,03 do 0,042 W/(m·K). Krok przyjęto na poziomie 0,002, więc mamy 7 przypadków. Grubości izolacji podaliśmy z dokładności do milimetrów, aby pokazać jak zmienia się grubość. Oczywistym jest jednak, że kupując styropian musimy liczyć się z tym, że mamy najlepiej dostępne grubości charakterystyczny, tj, 5 cm, 10 cm, 15 cm.
Różnica pomiędzy najniższą lambdą, a najwyższą to 5,2 cm. To sporo, ale trzeba wziąć pod uwagę, że współczynnik przewodzenia ciepła rzędu 0,03 W/(m·K) posiadają jedynie wysokiej jakości styropiany grafitowe. Są one dużo droższe od standardowego białego styropianu, choć z drugiej strony kupujemy go mniej. W artykule Ile kosztuje styropian na wiosnę 2023 roku? dokonaliśmy przeglądu rynku ociepleń i zestawiliśmy ze sobą ceny zarówno białego, jak i grafitowego styropianu. W większości przypadków ten drugi był kilka do kilkunastu złotych droższy na metrze kwadratowym niż biały przy tej samej grubości. Wahania cen (nawet przy tej samej lambdzie) są jednak znaczne. Z tego powodu trudno wyciągać wnioski.
Sukces termomodernizacji to przede wszystkim odpowiednie zaplanowanie inwestycji. Przeglądając oferty materiałów izolacyjnych warto więc zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki niemu możemy porównać ze sobą oferty, a powyższy wykres obrazuje, że ta wartość bezpośrednio wpływa na grubości izolacji. Dzięki tej świadomości ocieplenie będzie wykonane z możliwie najlepszego materiału. Każdy przypadek należy rozwiązywać indywidualnie, a najlepiej wynająć do tego specjalistę od audytów energetycznych. Fachowa pomoc pozwoli na identyfikację obszarów budynku, w których należy dokonać ulepszeń.
Źródło: Termomodernizacja.pl