Od czego zależą koszty ocieplenia, wymiany źródła ciepła i okien? Termomodernizacja bez tajemnic
Termomodernizacja jest niezwykle szerokim zagadnieniem, które tak naprawdę obejmuje kilka odrębnych branży. Wszystkie oczywiście dotyczą kwestii budownictwa, ale również często na siebie oddziałują. Trudno jest mówić o dociepleniu ścian, nie zwracając uwagi na stan systemu grzewczego czy okien. To właśnie kompleksowe podejście pozwala na zmaksymalizowanie korzyści z termomodernizacji. Cóż, aby podjąć się tych wszystkich przedsięwzięć, musimy dysponować pewnym budżetem, którego wysokość silnie zależy od zakresu prac, jakie chcemy wykonać. Przyjrzymy się tym najważniejszym elementom termomodernizacyjnej układanki i postaramy się odpowiedzieć, od czego zależą koszty termomodernizacji!
Podziel się
- Termomodernizacja to szerokie zagadnienie, a jej głównymi elementami są: wymiana źródła ciepła, ocieplenie przegród i wymiana stolarki okienno-drzwiowej.
- Od czego zależy koszt poszczególnych przedsięwzięć termomodernizacyjnych? Jest wiele czynników.
- Przedstawiamy te oczywiste, ale również mniej znane czynniki kosztotwórcze. Sprawdź już je teraz!
Nie każdy wie, że termomodernizacja to znacznie bardziej rozbudowany termin, który wykracza daleko poza ocieplenie ścian i wymianę okien. Niestety to często powtarzany błąd, gdy traktuje się termomodernizację jako ten zbiór inwestycji, który poprawia izolacyjność przegród. Warto zdawać sobie sprawę, że wymiana źródła ciepła również jest termomodernizacją. Co ciekawe ten błąd nagminnie powtarzają osoby na stanowiskach ministrów i wiceministrów w polskim rządzie od dłuższego czasu. Poniżej prezentujemy prostą definicję, która powinna rozwiać wątpliwości.
“Termomodernizacja to zbiór przedsięwzięć, które obejmują szereg działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Praktycznie oznacza to redukcję zapotrzebowania na energię do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia, a także do produkcji ciepłej wody użytkowej. Jeżeli wiele działań jest podejmowanych w ramach inwestycji, to możemy mówić o termomodernizacji kompleksowej. Do najpopularniejszych przedsięwzięć termomodernizacyjnych zaliczamy: ocieplenie przegród, wymianę źródła ciepła, modernizację stolarki okienno-drzwiowej i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła”
Efektywność, rodzaj i moc – wymiana źródła ciepła
Im szersze zagadnienie, tym trudniej określić średnie koszty dla całej inwestycji. W zależności od zakresu termomodernizacji musimy liczyć się z zupełnie innymi cenami. Jest też kilka innych czynników, które powodują wzrost lub spadek kosztów. Po pierwsze rodzaj i jakość materiałów lub urządzeń. W przypadku urządzeń grzewczych kluczowy jest rodzaj, np. kocioł gazowy, pompa ciepła czy kocioł na paliwo stałe. Ważną rolę gra również efektywność źródła ciepła – sprawność lub SCOP. Wreszcie ważna jest moc i marka. W związku z tym ostatnim zachęcamy do zapoznania się z naszym materiałem, w którym tłumaczymy, że niektóre urządzenia grzewcze renomowanych marek są tak naprawdę azjatycką alternatywą spod znaku produkcji masowej. Szczegóły znajdziesz tutaj.
Termomodernizacja a stolarka okienno-drzwiowa
Cena okien oraz drzwi jest definiowana głównie przez design i jakość wykonania, a dopiero potem przez współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 maksymalne wartości współczynnika dla tych przegród wynoszą: dla okien 0,9 W/(m2·K), okien połaciowych 1,1 W/(m2·K), a dla drzwi, jak i również bram garażowych 1,3 W/(m2·K). Inne będą także koszty okien drewnianych, a inne plastikowych.
Od czego zależy ocieplenie ścian?
W przypadku izolacji ceny zależą od rodzaju materiału oraz współczynnika przewodzenia ciepła λ. W obrębie materiału liczą się takie właściwości – oprócz termoizolacyjności – jak dźwiękoszczelność, odporność na ogień, wilgoć, działanie warunków atmosferycznych oraz zwierząt. Izolację aplikuje się w różnych formach – możemy do nich zaliczyć: maty, rolki, płyty, granulaty czy pianki. Każda z nich ma inne cechy charakterystyczne, a ceny mogą znacznie się różnić. Dodatkowo poszczególne rodzaje izolacji są dedykowane do konkretnych przegród jak np. styropian do ścian, a wełna do poddaszy. Nie oznacza to jednak, że inne kombinacje nie wchodzą w grę, ale często koszty są wyższe. Sprawdźmy teraz, jakie wartości współczynnika λ mają poszczególne materiały izolacyjne.
- wełna mineralna – 0,030 - 0,042 W/(m·K)
- styropian – 0,031 - 0,042 W/(m·K)
- pianka poliuretanowa – 0,022 - 0,030 W/(m·K)
- celuloza – 0,038 - 0,040 W/(m·K)
Wentylacja jako część termomodernizacji
Rekuperacja to proces wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, polegający na wymianie powietrza w budynku przy jednoczesnym przekazywaniu energii cieplnej z powietrza wywiewanego do nawiewanego. Dzięki temu rozwiązaniu redukuje się straty ciepła, co znacząco obniża koszty ogrzewania i poprawia efektywność energetyczną budynku. Nie jest to częsta inwestycja w istniejących budynkach. Częściej wykonuje się ją w nowym budownictwie. Należy więc wiedzieć, że koszty inwestycyjne w istniejących budynkach mogą być wyższe ze względu na konieczność dostosowania instalacji do istniejącej struktury oraz potencjalne komplikacje wynikające z architektury budynku.
Termomodernizacja – od czego zależą jej koszty?
Oczywiście w przypadku każdego z elementów termomodernizacji czynnikiem kosztotwórczym jest dostępność, marka i moda na dane rozwiązanie. Poniżej możesz zobaczyć, jakie są charakterystyczne cechy przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Dodatkowo warto zaznaczyć, że do każdej inwestycji należy doliczyć koszty robocizny, które mogą różnić się w zależności od lokalizacji, rodzaju inwestycji, stosowanych materiałów, technologii montażu i tym podobnych. Ponadto niektóre firmy świadczą te same usługi w wyższych cenach, bo np. są renomowanym wykonawcą, który dostarcza wysokiej jakości realizacje.
Podsumowując, koszty związane z izolacją, wymianą okien, wentylacją oraz wymianą źródła ciepła mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj materiałów, jakość użytych technologii czy specyfika samego budynku. Ostateczna cena termomodernizacji zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań inwestora. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach i etapach tego procesu, zapraszamy do lektury naszego ostatniego artykułu, w którym szczegółowo omawiamy ten temat: Ile kosztuje termomodernizacja domu w 2024 roku?