Ogrzewanie gazem staje się niemodne? Ile kosztuje w 2023 roku?

 W świetle kryzysu energetycznego, którego głównym podłożem jest gaz ziemny nietrudno jest zauważyć, że ogrzewanie tym paliwem chyli się ku końcowi. Niepewność i widmo wysokich cen zniechęciło zarówno planujących instalację nowego źródła, jak i wymianę dotychczasowego urządzenia grzewczego. Czy aktualnie koszty ogrzewania gazem są wysokie? Jak w porównaniu z kotłem gazowym wypada pompa ciepła? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Ogrzewanie gazem w 2023 roku

Podziel się

W ciągu 2022 roku kondensacyjne kotły gazowe znacznie zmniejszyły swój udział we wnioskowanych źródłach ciepła w programie Czyste Powietrze. Praktycznie cały rok obserwowaliśmy tendencję spadkową, podobnie jak kotłów na biomasę. Wszystko na skutek zawirowań na rynku paliw kopalnych, których głównym winowajcą jest Rosja. Rok temu w lutym kotły gazowe stanowiły największą część, ale to był ostatni taki miesiąc, ponieważ ogrzewanie gazem zostało zdetronizowane przez pompy ciepła. To jest tylko jeden z symptomów zmierzchu popularności kotłów gazowych.

Jak podaje portal Business Insider, w zeszłym roku popularność kotłów gazowych drastycznie spadła, co potwierdza ilość wniosków o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała, że otrzymała ich aż 55% mniej niż w roku 2021. Czy ogrzewający gazem przy aktualnie ustalonych cenach mają się czym martwić?

Ogrzewanie gazem w 2023 roku - ANALIZA

Porównaliśmy ze sobą koszty ogrzewania gazem budynku o powierzchni 150 m2 w różnych standardach izolacji. Mieszka w nim czteroosobowa rodzina, a więc doliczono koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Poniżej przedstawiono założenia analizy:

  • użytkowany gazowy kocioł kondensacyjny (o sprawności ok. 90%),
  • instalacja grzejnikowa (zasilanie 55°C),
  • dobowy pobór c.w.u. na poziomie 40 l/os./dzień.

Wzięto pod uwagę pięć przypadków, a podstawowe informacje na ich temat przedstawiono poniżej. Nieocenioną pomocą jest w określeniu standardu budynku jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Niemniej Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE wskazuje grubości izolacji, jakość okien i drzwi oraz rodzaj wentylacji, które są charakterystyczne dla danych wymagań.

Standardy energetyczne budynków

Ile zapłacimy za ogrzewanie gazem?

Jak wiadomo roczny koszt ogrzewania będzie tym niższy, im budynek jest zbudowany w lepszym standardzie. Na poniższym wykresie można ocenić w jaki sposób zmieniają się koszty ogrzewania gazem ziemnym w poszczególnych wariantach.

Roczny koszt ogrzewania gazem w 2023 roku

Różnica grubości izolacji ścian między budynkiem w WT 2008 a EU 40 to 10 cm. Na poddaszu jest to różnica 15 cm, a koszty ogrzewania spadają ponad dwukrotnie. Dzięki nawet niewielkim dociepleniu możemy zapewnić sobie niższe rachunki za ciepło w domu. Czy jednak w porównaniu do pompy ciepła również wygląda to tak korzystnie?

Pompa ciepła kontra kocioł gazowy 

Przypomnijmy, że z uwagi na kryzys energetyczny i podwyższenie ceny energii elektrycznej wprowadzono dopłatę do ogrzewania pompą ciepła. Wysokość dodatku elektrycznego zróżnicowano w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. W przypadku, gdy zużycie w 2021 roku nie przekraczało 5000 kWh, kwota dodatku to 1000 zł. Natomiast jeżeli zużycie prądu przekroczyło tę granicę, to wówczas kwota dodatku to 1500 zł.

Do analizy wzięto taki sam jak wyżej budynek w standardzie WT 2021. 

Jak widać ogrzewanie gazem i pompą ciepła wypada bardzo podobnie. Wyższe o 700 zł jest tylko w przypadku powietrznej pompy ciepła. Przypomnijmy też, że wzięto pod uwagę ogrzewanie grzejnikowe, z którym zdecydowanie lepiej współpracuje kocioł gazowy. Różnica pojawia się też, gdy pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką, co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne. W najbliższych latach bez wątpienia będziemy obserwować spadek zainteresowania gazem ziemnym, szczególnie do ogrzewania. Istnieje wiele gałęzi gospodarki, w których błękitne paliwo można wykorzystać zamiast spalenia go w kotle.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl, Business Insider, POBE.

Zobacz również