Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe – o czym należy wiedzieć.

maty kapilarne

Większość inwestorów w trakcie użytkowania obiektu obiecuje sobie, że następnym razem nie popełni tych samych błędów lub zrobi coś lepiej.

Dochodzimy wtedy do wniosku, że dom mógłby być tańszy w utrzymaniu oraz bardziej komfortowy. Niestety, w wielu przypadkach jest już za późno na zmiany. Warto więc poświęcić odrobinę czasu i zapoznać się z nowoczesnym, a zarazem sprawdzonym rozwiązaniem.

Należy na wstępie przypomnieć najważniejszą regułę dotyczącą ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego pomieszczeń. Czym większa powierzchnia wymiany ciepła tym niższe koszty eksploatacji oraz wyższy komfort użytkowania obiektu. Warto zatem zastanowić się jak rozwiązać problem ogrzewania i chłodzenia kolejno w każdym pomieszczeniu. W tym artykule postaram się omówić kilka aspektów związanych z chłodzeniem płaszczyznowym matami kapilarnymi.

Podczas projektowania chłodzenia (a zarazem ogrzewania) za pomocą mat GeoTherm należy pamiętać aby:
•    całkowita powierzchnia mat stanowiła min. 80% powierzchni użytkowej pomieszczenia
•    projektować obwody o pow. maksymalnej mat – 20m. kw.
•    projektować maty o jednakowej długości - ważny jest jednakowy opór hydrauliczny maty na całej szerokości strefy. Maksymalna różnica w granicach jednego obwodu  może wynosić nie więcej niż 20%
•    maty można instalować wykorzystując podłogi, ściany oraz sufity (również skośne lub zaokrąglone).

W zależności od rodzaju i kształtu pomieszczenia należy trzymać się następujących reguł:
•    łazienki, ciągi komunikacyjne, pomieszczenia  przejściowe - powinny mieć maty umieszczone w podłogach
•    sypialnie w sufitach i skosach
•    pokoje dzienne i kuchnie dowolnie, w zależności od rodzaju podłogi, ustawienia mebli oraz upodobań inwestora

Szczególnie ważne jest umieszczanie systemów chłodząco-ogrzewających nad łóżkami w sypialniach. Wpływa to na nasze samopoczucie, ponieważ nasz organizm odbiera taki sposób ogrzewania jako najbardziej naturalny i komfortowy.

Poddasza izolowane są najczęściej za pomocą wełny mineralnej, która nie chroni przed nadmiarem ciepła. Należy pamiętać, że żaden materiał izolacyjny o niskiej gęstości nie spełnia takiej roli ! Rozgrzany przez słońce dach wraz z poddaszem oddaje nam ciepło w nocy co przy temperaturze wyższej niż 23-24 st. C nie jest komfortowe i powoduje, że wiele osób ma problemy ze spaniem.

Problem rozwiązuje zastosowanie maty kapilarnej, która jest zasilana chłodnym czynnikiem przez zespół chłodzący pompy ciepła lub wytwornicę wody lodowej. Powoduje to stałe odprowadzanie nadmiaru ciepła z powierzchni sufitów sypialni i zapobieganie przegrzewaniu.

W przeciwieństwie do zwykłego klimatyzatora system jest bardzo tani w eksploatacji i wyjątkowo komfortowy - nie hałasuje, nie wymusza ruchu powietrza, nie emituje zarodników grzybów, nie posiada części ruchomych oraz jest bezawaryjny i bezobsługowy.

W porównaniu z pomieszczeniami nie chłodzonymi można oczekiwać obniżenia temperatury o ok. 5 st. C lub większej w zależności od powierzchni mat kapilarnych w poszczególnych pomieszczeniach.maty kapilarne

Źródło: Geotherm