Ogrzewanie podłogowe – która podłoga jest najlepsza?

Główną różnicą między różnymi materiałami podłogowymi i ich przydatnością do użycia z systemem jest przewodność cieplna materiału, czyli szybkość i efektywność przenoszenia generowanego ciepła na powierzchnię podłogi. Jaki rodzaj podłogi najlepiej wykorzystać pod ogrzewanie podłogowe?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
ogrzewanie podłogowe

Najlepszą podłogą do ogrzewania podłogowego jest podłoga o dobrej przewodności, ponieważ nagrzewa się szybciej, daje większą moc cieplną i jest bardziej wydajna w eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie podłogowe nie może być stosowane pod mniej przewodzącymi materiałami i istnieją systemy, które można stosować z praktycznie każdym wykończeniem podłogi. Co warto wiedzieć nt. poszczególnych materiałów?

Jastrych polerowany, kamień i ceramika a ogrzewanie podłogowe

Najlepszym rodzajem podłogi do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym są płytki i kamień. Płytki i kamień mają wysoką przewodność cieplną, co oznacza, że ​​ciepło z rury lub drutu ogrzewania podłogowego szybko przenosi się na powierzchnię podłogi. Płytki i kamień również dobrze zatrzymują ciepło, dzięki czemu system jest wydajny. Ze względu na doskonałe właściwości termiczne, płytki i kamień idealnie nadają się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym w pomieszczeniach o dużej utracie ciepła, takich jak ogrody słoneczne. Mogą być podgrzewane do więcej niż 29°C. 

  • Opór cieplny ceramiki i kamienia jest bardzo niski. Centymetrowa warstwa terakoty charakteryzuje się oporem przewodzenia ciepła na poziomie 0,01 (m2·K)/W. 

Grubość płytki i kamienia ma niewielki wpływ na moc grzewczą, ale nieco wydłuża czas nagrzewania, więc trzymanie się maksymalnej grubości około 2 cm 3/4 jest zalecane, gdy szukasz wysoce odpowiednio wydajnego systemu.

Montaż płytek ceramicznych i kamiennych

Najlepszymi materiałami podłogowymi do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym są ceramika i kamień. Posiadają doskonałe właściwości wymiany ciepła i cienki profil. Co więcej, są łatwe do utrzymania w czystości. O czym trzeba pamiętać przy montażu?

Podczas montażu ogrzewania podłogowego z płytkami należy użyć wysokiej jakości 2-składnikowego elastycznego kleju do płytek. W przypadku montażu na podłożu betonowym należy zawsze stosować izolację.

Drewno jako materiał podłogowy

Różne rodzaje podłóg drewnianych mają różne właściwości termiczne, dlatego też istnieją różnice w ich przydatności do stosowania z systemem ogrzewania podłogowego. Im bardziej gęste i cieńsze są deski podłogowe, tym lepiej przewodzą ciepło i zazwyczaj lepiej nadają się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym.

Różne rodzaje podłóg drewnianych mają swoje własne wymagania, a niektóre podłogi drewniane – a mianowicie podłogi z drewna warstwowego – działają lepiej z ogrzewaniem podłogowym niż inne. Wybór odpowiedniej podłogi jest kluczowy, jeśli chcesz uniknąć późniejszych kosztownych i uciążliwych problemów. 

Odradza się stosowanie podłóg z litego drewna z ogrzewaniem podłogowym. Lite deski drewniane są podatne na ruch pod wpływem zmian temperatury. Niektóre rodzaje podłóg z litego drewna nie są zalecane ze względu na kurczenie się, chociaż istnieją wyjątki. Niektóre gatunki drewna są mniej podatne na tego typu reakcje niż inne, dlatego zawsze najlepiej skonsultować się najpierw z dostawcą ogrzewania podłogowego. 

  • Optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podłogi drewniane dla podłogówki, są deski wielowarstwowe. Ich opór cieplny wynosi ok. 0,1 (m2·K)/W. 

Zaleca się użycie drewna suszonego w piecu o wilgotności między 6% a 9%. Niezbędne jest także, aby drewno było przechowywane w suchym miejscu przed zamontowaniem i użyciem wraz z czujnikiem temperatury podłogi, który może wykryć przegrzanie. Zaleca się użycie tylko wąskich litych desek. Więcej szczegółów nt. łączenia drewnianej podłogi z podłogówką w artykule Ogrzewanie podłogowe i drewniana podłoga – czy to dobry wybór?

Montaż podłogówki pod drewnem

Drewno to naturalny materiał, na który wpływa wilgotność otoczenia wokół materiału. Dlatego tak ważne jest zapewnienie właściwej wilgotności podłogi drewnianej podczas montażu oraz prawidłowego cyklu ogrzewania podczas montażu ogrzewania podłogowego.

Drewno konstrukcyjne może być układane bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym za pomocą podłogi pływającej lub systemu łat/legarów. Płyty o grubości mniejszej niż 20 mm powinny być podparte i zamocowane, aby zapewnić odpowiednie wsparcie konstrukcyjne. W przypadku montażu desek na jastrychu zaleca się stosowanie podkładów o niskim poziomie współczynnik oporu cieplnego.

Inne rodzaje podłóg a ogrzewanie podłogowe

Panele podłogowe

Ta syntetyczna podłoga imituje drewno i oferuje wykończenie podłogi odporne na plamy i zarysowania. Jest łatwe do układania i ekonomiczne rozwiązanie. Większość laminatów nadaje się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, ale przed montażem systemu zaleca się skonsultowanie się z producentem podłogi.

Podłogi winylowe

Podłogi winylowe można bezpiecznie stosować z ogrzewaniem podłogowym. Winyl szybko się nagrzewa i schładza. Podłogi winylowe podlegają ograniczeniom temperatury górnej podłogi, zwykle 27°C, co ogranicza moc cieplną, dlatego nie zaleca się ich w obszarach o dużej utracie ciepła.

Podłogi gumowe

Gumę można stosować przy ogrzewaniu podłogowym. Podłogi z litej gumy są zwykle bardzo przewodzące, dzięki czemu szybko się nagrzewają i zapewniają wysoką wydajność cieplną. Zawsze konsultuj się z producentem, aby upewnić się, że jest odpowiedni do stosowania z ogrzewaniem podłogowym.

Dywan na podłodze

Dywan nadaje się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym pod warunkiem, że materiał wykładziny lub podkładu nie pełni funkcji izolatora blokującego ciepło. 

Co daje nam ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jako sposób na zapewnienia ciepła w pomieszczeniu posiada liczne zalety. Przede wszystkim umożliwia lepsze rozkładanie się temperatury i zapewnia optymalną wilgotność. Popularnie zwana podłogówka pozwala nie tylko na stworzenie w domu przyjaznego dla zdrowia mikroklimatu, ale również generuje oszczędności. Korzystny rozkład temperatur powoduje znacznie efektywniejsze wykorzystanie ciepła. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie grzejnikowe. 

Źródło: Termomodernizacja.pl, Warmup

Zobacz również