Ogrzewanie pompą ciepła będzie tańsze nawet o 10%!

Od pierwszego lipca zmieniły się ceny energii, obejmujące zarówno prąd, jak i gaz. Mimo wzrostu stawek w taryfach, niektórzy odbiorcy będą płacić mniej. Przykładem są użytkownicy pomp ciepła. Czy ogrzewanie tą technologią może być tańsze?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
pompa ciepła, czyste powietrze ogrzewanie pomp ciepła

Podziel się

  • Od lipca cena energii elektrycznej zamrożona na poziomie 500 zł/MWh przynosi użytkownikom pomp ciepła oszczędności rzędu 10%.
  • Pomimo wzrostu o około 30 zł netto, użytkownicy pomp ciepła mogą liczyć na niższe koszty w drugiej połowie roku. To wszystko dzięki nowym stawkom i zamrożonej cenie energii.
  • Analiza PORT PC wskazuje, że pompy gruntowe (3 360 zł rocznie) i nowoczesne kotły węglowe (3 810 zł rocznie) są ekonomiczniejszym wyborem niż inne źródła ciepła, takie jak kocioł gazowy, pelletowy czy elektryczny.

Jako użytkownicy energii często obawiamy się nowych, wyższych cen energii, które mogą znacząco obciążyć domowe budżety w drugiej połowie roku. Okazało się jednak, że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci miesięcznie około 30 zł netto więcej za energię elektryczną niż w pierwszym kwartale. Mimo to, niektóre grupy odbiorców mogą spodziewać się niższych rachunków za energię elektryczną w drugiej połowie roku. Do tej grupy należą użytkownicy pomp ciepła. Jak to możliwe? 

W pierwszej połowie 2024 roku cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych była ustalona na poziomie 412 zł/MWh. Warunkiem było, że zużycie nie przekraczało określonego limitu. Poszczególne limity wynosiły:

  • 1500 kWh dla większości gospodarstw domowych,
  • 1800 lub 2000 kWh dla wybranych grup, takich jak osoby z niepełnosprawnością czy rodziny wielodzietne.

Po przekroczeniu tego limitu cena wzrastała do 693 zł/MWh. Od początku lipca zamrożona cena energii wynosi 500 zł/MWh, a limity zużycia zostały zniesione. Dzięki temu, odbiorcy z wysokim zużyciem energii (np. z powodu korzystania z pomp ciepła) zapłacą mniej w drugim półroczu. Według obliczeń PORT PC, rachunki mogą obniżyć się o około 10%

Zawirowania wokół podwyżek

W ostatnich miesiącach media straszyły wysokimi cenami energii, zwłaszcza w kontekście ogrzewania elektrycznego. Chociaż na nowe rachunki jeszcze czekamy, już wiadomo, że podwyżki nie będą tak drastyczne. PORT PC wskazuje, że koszty eksploatacji pomp ciepła wynikały głównie z rynkowych cen energii, a nie mrożonych, a także zaznacza dezinformację dotyczącą skali podwyżek gazu ziemnego. Ustawa wprowadzająca cenę energii na poziomie 500 zł/MWh w drugim półroczu urealnia również ceny gazu. Cena gazu wzrosła od 1 lipca o około 20% do 239 zł/MWh netto. 

Ogrzewanie gruntową pompą ciepła najtańsze!

PORT PC podaje, że rachunki za ogrzewanie domu kotłem gazowym wzrosną średnio o 22%. PORT PC oszacował roczny koszt ogrzewania przeciętnego domu o powierzchni 150 m², zamieszkanego przez cztery osoby, który spełnia normy techniczne z 2017 roku i ma zapotrzebowanie na energię nieprzekraczające 80 kWh/m² rocznie. Jest to więc dobrze ocieplony budynek, wybudowany kilka lat temu. Które źródło ciepła jest najtańsze w eksploatacji dla tego domu? Okazuje się, że ogrzewanie pompą ciepła solanka/woda.

ogrzewanie
Źródło: PORT PC.

Zakładając, że dom jest wyposażony w system ogrzewania podłogowego, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie gruntowej pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej, co kosztuje rocznie 3 360 zł przy taryfie G12w. Jednak pompy gruntowe są rzadkością; dużo popularniejsze są pompy powietrzne, które również oferują ekonomiczne rozwiązanie, kosztując rocznie 4 240 zł. Według analizy PORT PC, tylko pompy gruntowe (3 360 zł) i nowoczesne, wysokosprawne kotły węglowe (3 810 zł) są tańszymi opcjami. Roczne koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem powietrznej pompy ciepła według PORT PC wzrosną do około 5 030 zł, jeśli do dystrybucji ciepła służą grzejniki To wciąż jest tańsze niż z użyciem kotła gazowego (6 230 zł rocznie) czy kotła na pellet (5 470 zł). Najdroższym rozwiązaniem jest kocioł elektryczny, którego roczny koszt wynosi około 12 620 zł

Kluczowa termomodernizacja

Paweł Lachman, prezes PORT PC, zaznacza, że wiele polskich budynków ma gorszy standard energetyczny niż wymagany w obliczeniach zgodnych z WT 2017. Dlatego kluczowe jest rozważenie termomodernizacji przy wymianie źródła ciepła, aby zmniejszyć straty ciepła i obniżyć koszty ogrzewania. Od 2023 roku dostępne są większe dotacje w ramach programu Czyste Powietrze na tego typu inwestycje. Na stronie PORT PC znajdują się również wyliczenia kosztów ogrzewania dla budynków o lepszym standardzie energetycznym. Przykładowo, roczne koszty ogrzewania budynku o bardzo wysokiej efektywności energetycznej (zapotrzebowanie na energię użytkową 40 kWh/m² rocznie) wynoszą tylko około 2 540 zł przy użyciu powietrznej pompy ciepła i instalacji podłogowej.

Źródło: PORT PC, URE

Zobacz również