Okna dachowe FAKRO – wymienić czy modernizować?

Okna zamontowane w połaci dachowej narażone są na ekstremalne warunki atmosferyczne, począwszy od letnich upałów poprzez intensywne ulewy, grad aż po zalegający śnieg. Ich trwałość zaprojektowana jest na kilkadziesiąt lat, ale tak jak wszystkie produkty, również okna dachowe zużywają się w trakcie eksploatacji. Nadchodzi więc taki moment, w którym zastanawiamy się, czy aby nie należy starych, wysłużonych okien dachowych wymienić na nowe.

Zdjęcie autora: FAKRO
Zdjęcie autora: FAKRO

FAKRO

Producent okien dachowych, schodów strychowych i innych produktów zapewniających komfort mieszkania
FAKRO

Podziel się

W wielu przypadkach decyzja o wymianie starych okien na nowe będzie tą jedynie słuszną. Nie mniej jednak, w niektórych sytuacjach wymiana okna nie jest konieczna - czasami wystarczy tylko poprawić jego estetykę i właściwości termoizolacyjne. Aby jak najdłużej cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem okien dachowych FAKRO, należy co pewien czas myć je i poddawać okresowej konserwacji. Mowa tu o renowacji powłok lakierniczych, ewentualnie o wymianie pakietu szybowego czy o wymianie starych uszczelek.  W niektórych oknach dachowych starszej generacji można zamontować dodatkowe uszczelki obwodowe, których w ogóle nie było.

Renowacja powłoki lakierniczej

Firma FAKRO posiada w swojej ofercie zestawy naprawcze dedykowane do pielęgnacji i napraw powłoki lakierniczej w zależności od rodzaju okna dachowego: 

Zestaw naprawczy XMP to produkt przeznaczony do odnowy lub naprawy powłoki lakierniczej okna drewnianego w kolorze sosny oraz do konserwacji i smarowania jego zawiasów. Zastosowanie zestawu naprawczego wydłuża okres użytkowania okna oraz zapewnia jego właściwą pracę.

XMP FAKRO
Zestaw naprawczy XMP
Źródło: FAKRO

Zestaw naprawczy XMU to produkt przeznaczony do odnowy lub napraw powłoki lakierniczej poliuretanowej okna drewnianego w kolorze białym oraz do konserwacji i smarowania zawiasów w tych oknach. 

Zestaw naprawczy XMU
Źródło: FAKRO

Główne zalety Zestawów:

  • umożliwia renowację lub naprawę ewentualnych uszkodzeń powłoki lakierniczej okna;
  • wydłuża żywotność okuć okna;
  • profesjonalnie dobrany skład zestawu zapewnia szybką i wygodną aplikację;
  • łatwy i wygodny w użyciu;
  • poprawia wygląd i estetykę okna;
  • zapewnia prawidłową współpracę pomiędzy elementami okuć współpracującymi ze sobą na zasadzie tarcia.

Aby przedłużyć trwałość powłok lakierniczych należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić konserwację tych powłok w sposób następujący: przemyć powłokę czystą wodą lub z dodatkiem łagodnego detergentu w celu usunięcia kurzu, nie stosować płynów zawierających amoniak. Ewentualne miejsca uszkodzeń mechanicznych oczyścić papierem ściernym, odkurzyć i  na oczyszczone miejsca nanieść dwie warstwy lakieru

Wymiana pakietu szybowego

Jeśli konstrukcja dachu, izolacja termiczna oraz ościeżnice, ramy i okucia okien są w dobrym stanie, wystarczy wymienić w oknie dachowym jedynie pakiet szybowy na nowy, bardziej energooszczędny. Wiąże się to z dużo mniejszą ilością pracy przy samym oknie jak i wokół niego. 

Do Państwa starszych okien proponujemy nowoczesne pakiety szybowe, posiadające wysokie parametry izolacyjne, które również chronią przed przegrzaniem pomieszczeń w upalne dni dzięki powłoce niskoemisyjnej. Współczesne pakiety szybowe posiadają nawet kilkukrotnie lepsze współczynniki przenikania ciepła i są dużo bardziej energooszczędne. Wypełnione są gazem szlachetnym z powłoką niskoemisyjną, posiadające przenikalność cieplną pakietu szybowego w granicach 0,3 – 0,7 W/m2K.

Są one 3 razy cieplejsze od szyb wcześniej produkowanych. Czas potrzebny na wymianę szyby w starym oknie to jedna godzina. Szybko i czysto zyskujemy zupełnie nową jakość termoizolacji unikając dodatkowych prac remontowych. Koszt wymiany szyb w wielu przypadkach zwróci się nawet już po upływie kilku lat użytkowania.

W większości przypadków nie potrzebujemy dokonywać żadnych pomiarów. Do określenia wielkości szyby wystarczy numer z tabliczki znamionowej okna. Szybka wymiana bez ingerencji w pokrycie dachowe i ocieplenie. Wymiana szyb możliwa jest przez cały rok.

Modernizacja produktów

Serwis firmy FAKRO może wykonać modernizację produktów, mającą na celu podniesienie parametrów technicznych już zamontowanych okien. Wykonanie tego typu usług przez profesjonalny serwis gwarantuje szybką realizację oraz pewność, że okno będzie funkcjonowało prawidłowo z zachowaniem parametrów termoizolacyjnych oraz wysokiej estetyki. Aby jak najdłużej cieszyć się bezawaryjnym i komfortowym użytkowaniem okien dachowych FAKRO.

Materiał promocyjny

Zobacz również