Okna powodem wysokich rachunków za ogrzewanie – jak temu zapobiec?

Zima to pora roku, która bezbłędnie demaskuje problemy, z którymi borykają się okna w naszym domu. Są to newralgiczne miejsca, którymi ciepło ucieka z budynku. Odpowiedni dobór okien, ich montaż i prawidłowa eksploatacja pozwalają cieszyć się przyjemną temperaturą, jak i zimowym widokiem na zewnątrz. Można wyróżnić kilka objawów charakteryzujących uszkodzone lub po prostu nieszczelne okna. Diagnoza pozwoli nam uniknąć nadmiernych strat ciepła, które w sezonie grzewczym sprowadzają się do wysokich rachunków za ogrzewanie.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
okna w zimie

Podziel się

Uszkodzone okno lub okno o niskiej izolacyjności może mieć poważne konsekwencje dla rachunków za energię. Przyjmuje się, że straty przez okna to 10-20% wszystkich ubytków ciepła z budynku. Wartość może się jednak różnić w zależności od efektywności wentylacji, drzwi, ścian i dachu. Okna o słabych właściwościach izolacyjnych lub z uszkodzonymi uszczelkami są podatne na wdzieranie się zimnego powietrza do wewnątrz. 

A my chcemy mieć w domu komfort cieplny, czyli przyjemne 19-21°C. Im większe straty ciepła, tym więcej ciepła musi dostarczyć urządzenie grzewcze. Niezależnie od tego, czy jest to pompa ciepła, czy kocioł stałopalny na węgiel - koszty ogrzewania idą w górę. 

Zimą łatwiej jest zlokalizować problemy związane z oknami. Zacznijmy od tych najbardziej energożernych.

Kondensacja i lód na oknach

Spowodowana wysoką wilgotnością i widoczna na wewnętrznej, zewnętrznej lub środkowej warstwie szyby okiennej, kondensacja może wyglądać jak lekki szron lub rosa. W zimnych porach roku, kiedy temperatura na zewnątrz jest niska, a okna są zamknięte, wilgoć pozostająca w domu ostatecznie pojawia się na szybie. Jak to działa?

Kiedy temperatura powierzchni na zewnątrz spada poniżej punktu rosy, para wodna przechodzi ze stanu gazowego w ciecz. Ponieważ temperatura zewnętrzna szkła spada, a następnie jest wystawiona na działanie ciepłego, wilgotnego powietrza wewnątrz, szkło koncentruje się na szybie, zamarza i tworzy kryształki lodu. Może to w pewnym momencie doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Z biegiem czasu gromadzący się lód może powodować wypaczanie się szyby, co prowadzi do widocznych pęknięć lub całkowitego pęknięcia. 

W przypadku starych okien z pojedynczą szybą powinno się usuwać nadmiar wilgoci, która gromadzi się na oknie, zanim zamieni się w lód. W ten sposób unikniemy negatywnych następstw. Jeśli do tego dochodzi, należy poczynić starania, aby do tej kondensacji na szybach nie doprowadzać. Jeśli używasz starych okien z pojedynczą szybą, upewnij się, że usuniesz nadmiar wilgoci, która może gromadzić się na oknie, zanim zamieni się ono w lód. Jak radzić sobie z kropelkami wody na szybie?

Okna a podwyższona wilgotność

Pomaga w tym przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu. Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 40–50%. Nadmiar wilgoci powinien być usuwany na zewnątrz, co może odbywać się w trakcie krótkotrwałego, ale intensywnego wietrzenia. Jeżeli o to nie zadbamy, na oknach pojawią się kropelki wody, które mogą nawet zamarznąć. 

Parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń często jest wynikiem złej wentylacji. Należy więc sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej lub zastąpić ją wentylacją mechaniczną. Dodatkowo można zdecydować się na okna z okuciami z mikrowentylacją. 

W pomieszczeniach narażonych na działanie podwyższonej wilgotności warto zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła, z ciepłą ramką dystansową. Dzięki zawartości specjalnego absorbentu pochłaniającego wilgoć z wnętrza szyby, eliminuje zjawisko kondensacji wewnątrz. Ramka powinna być wykonana ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia mostków cieplnych.

Jak więc pilnować odpowiedniej wilgotności w domu? Najprostszym sposobem jest zainwestowanie w higrometr pokojowy. Dzięki niemu będziemy mogli monitorować poziom wilgotności.

Osuszacz powietrza

Z kondensacją pary wodnej można uporać się osuszaczem powietrza w pomieszczeniu. Innym rozwiązaniem jest włączenie wentylatorów sufitowych. Kondensacja pary wodnej na zewnętrznej stronie szyb okiennych występuje rzadko i często występuje tylko latem lub w gorących porach roku. Pamiętajmy, że prawidłowa wilgotność wpływa także na nasze zdrowie. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności pomaga zatem nie tylko nam, ale również oknom i ociepleniu. Pozwala nam na komfortowe użytkowanie naszego domu. 

Zniszczone ramy okienne

Gnicie drewnianych ram jest często problemem w domach ze starymi drewnianymi oknami. Oprócz wypaczania, różnice w temperaturze mogą prowadzić do gromadzenia się wilgoci. Jeżeli przez jakiś czas tego nie zauważymy, może to prowadzić do uszkodzenia ram. Wówczas ciepło ma prostą drogę do ucieczki na zewnątrz, szczególnie w zimowe dni. Skutkuje to oczywiście wzrostem rachunków za energię. 

Ten mankament jest prosty do zdiagnozowania, nawet gdy nie widzimy zniszczeń. Jeżeli wokół okna czujemy wyraźny napływ zimnego powietrza, możemy prognozować, że rama okienna jest uszkodzona, albo w nieodpowiedni sposób zamontowana. Przyjrzymy się również dokładnie danemu oknu i ramie pod kątem nieszczelności i gnicia. Każda pora roku jest dobra, aby zadbać o swoje okna. 

W jaki sposób więc można zweryfikować uszczelnienie okien? Przede wszystkim należy sprawdzić:

  • czy zewnętrzne uszczelnienie nie jest uszkodzone, 
  • szczelność między ramą okienną a szybą,
  • czy woda z parapetu nie spływa w kierunku okna.

W razie, gdy uszczelnienie jest zużyte, koniecznie trzeba wyczyścić ramę okienną i ponownie uszczelnić. Ważne jest także usunięcie zabrudzenia z otworów drenażowych w dolnej części ramy.

Okna mogą być początkiem termomodernizacji

To najważniejsze problemy, które zagrażają naszym oknom i portfelowi w trakcie sezonu grzewczego. Jeśli okna są nadmiernie zniszczone i/lub stare, powinniśmy rozważyć ich wymianę na trwalszą, energooszczędną opcję. 

Dzięki zadbaniu o okna możesz znacznie poprawić efektywność swojego domu i zaoszczędzić pieniądze. Uszczelnienie okien, czy ich wymiana to nic innego jak dobry początek termomodernizacji. Dzięki temu możemy przekonać się o tym, w jaki sposób nawet niewielka zmiana może poprawić komfort użytkowania budynku.

Źródła: i.pl, biv.com, Termomodernizacja.pl

Zobacz również