OKNOREC – program wspierający recykling starych okien!

Wymiana okien jest jedną z najważniejszych potencjalnych inwestycji termomodernizacyjnych. Wspierają ją m.in. rządowe programy dotacyjne, takie jak Czyste Powietrze. Takie działanie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego sektora termomodernizacji. Tę ideę zaczęła wspierać inicjatywa OKNOREC - czym jest ten projekt?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
oknorec ciepły montaż

Podziel się

Kampania Termomodernizacyjna "DOTACJE NA OKNA" w swojej drugiej edycji przeprowadza działania edukacyjne, które polegają na szkoleniu pracowników salonów okiennych, aby stali się specjalistami w zakresie korzystania z dotacji. Dzięki temu inwestorom będzie łatwiej przeprowadzić cały proces uzyskania środków z rządowych dopłat, nie tylko przy wymianie stolarki okiennej. Ich kompetencje będą rozwijane kompleksowo - również w przypadku innych działań związanych z termomodernizacją, takich jak ocieplenie ścian czy wymiana źródła ciepła.

Projekt OKNOREC

W procesie termomodernizacji budynków istnieje naturalna potrzeba zabezpieczenia, aby zdemontowane okna nie trafiały na składowiska odpadów. W ramach projektu recyklingowego OKNOREC wszyscy partnerzy i doradcy Kampanii Termomodernizacyjnej podejmują starania mające na celu przetwarzania starych okien. Spełnia to wymagania gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem jest oczywiście odzyskanie wszystkich surowców wykorzystanych do produkcji okien. Te surowce mogą być następnie wykorzystane do tworzenia nowych, bardziej zaawansowanych technologicznie produktów. 

“W ramach projektu zamierzamy zorganizować cały proces wsparcia wymiany okien z demontaży realizowany w ramach renowacyjnej fali wymian okien w Polsce oraz w Europie. Naszym celem jest zapewnienie zamkniętego łańcucha produkcji okien z maksymalizacją zaangażowania surowców pochodzących z recyklingu, ze zdemontowanych okien” - czytamy na oficjalnej stronie programu.

Dzięki programowi OKNOREC firmy recyklingowe wspierają salony okienne oraz firmy zajmujące się demontażem starych okien i montażem nowych, promując proces recyklingu okien, a nie ich utylizację.

Współpraca OKNOREC w ramach Kampanii Termomodernizacyjnej "DOTACJE NA OKNA" oferuje inwestorom, którzy korzystają z usług doradztwa salonów okiennych przy pozyskiwaniu rządowych funduszy na wymianę stolarki okiennej możliwość wniesienia swojego wkładu w ochronę klimatu w Polsce i redukcję emisji CO2. Poprzez tę inicjatywę inwestorzy, którzy modernizują swoje domy lub mieszkania, a jednocześnie unikają tworzenia odpadów, przyczyniają się do promowania recyklingu jako najbardziej ekologicznej formy ochrony środowiska.

Aby zostać partnerem, należy zgłosić się do EPPA (Europejskie Stowarzyszenie Branżowe Dostawców Systemów Okiennych z PCV) poprzez formularz na stronie projektu.

Źródło: EPPA.

Zobacz również