One Stop Shop, czyli łatwa termomodernizacja – jak robi się to w innych krajach?
Już od kilkunastu lat w Europie rozwijają się tak zwane One-Stop-Shop’y, czyli inicjatywy, które pomagają właścicielom w termomodernizacji budynków. Na czym polega to wsparcie i jak wygląda w różnych miejscach?
Podziel się
One-Stop-Shop (OSS) – w dosłownym tłumaczeniu to „jednoprzystankowe zakupy”. W kontekście termomodernizacji OSS to organizacje, które pozwalają na uzyskanie kompleksowego wsparcia przy wykonywaniu termomodernizacji – od doradztwa i analizy potrzeb budynku, przez uzyskanie dofinansowania, pod zarządzanie inwestycją i przeprowadzanie odbiorów. Wszystko to w ramach jednej usługi – bez dodatkowych przystanków po drodze.
Jak to robią na zachodzie?
Kompleksowym biznesem OSS w Wielkiej Brytanii zajmuje się na przykład spółdzielnia firm wykonawczych oraz samorządów RetrofittWorks. Grupa utworzyła osiem lokalnych partnerstw, w ramach których tak zwani rzecznicy wspierają lokalne działania termomodernizacyjne bez dodatkowych opłat dla inwestorów. Grupa wykorzystuje lokalne łańcuchy dostaw i usług, co pozwala na tworzenie i rozwijanie miejsc pracy oraz umiejętności na lokalnych rynkach.
W Danii funkcjonuje fundacja „BetterHome”, która powstała z inicjatywy Duńskiej Agencji Energetycznej i jest wynikiem partnerstwa firm zajmujących się termomodernizacją. Fundacja oferuje zintegrowany i zdigitalizowany proces renowacji, skierowany głównie do właścicieli domów. Projekt zapewnia szkolenia, wsparcie oraz współpracę z bankami i firmami budowlanymi. Finansowanie inwestycji realizowane jest głównie poprzez banki, z wykorzystaniem funduszy budżetowych, w tym ulg podatkowych i dotacji na instalację pomp ciepła.
Idea OSS żywa jest też w Belgii. Celem belgijskiego projektu RenoWatt jest termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Walonii. Pieniądze na ten cel pochodzą z środków publicznych, dotacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz programu Horyzont 2020. RenoWatt pomaga lokalnym władzom, wskazując budynki wymagające termomodernizacji, grupując je i uruchamiając zamówień publicznych. Prowadzi również nadzór nad inwestycjami.
Francuska spółka publiczno prywatna Energies POSIT’IF również działa w podobnym zakresie. Firma wspiera wspólnoty mieszkaniowe, w zakresie doradztwa technicznego i opracowania planów finansowania. Pieniądze pozyskiwane są z funduszy krajowych, kredytóW i środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Działającą w Holandii inicjatywę Energiesprong sfinansował rząd. Ma ona na celu doprowadzenie budynków do standardu budynku zeroenergetycznego. Inicjatywa nawiązuje współpracę z ekspertami, twórcami regulacji i bankami. DO tej pory udało się zmodernizować budynki, w których znajdowało się łącznie ponad 5 500 mieszkań, są plany na kolejne 14 000. Projekt ma też ambicje na rozszerzenie działalności na Wielką Brytanię, Niemcy, USA i Kanadę.
Korzyści z kompleksowego podejścia
Jeśli do termomodernizacji podejdziemy kompleksowo, może okazać się, że uda się nie tylko zwiększyć efektywność energetyczną budynków, ale też zyskać korzyści dla lokalnej gospodarki i stworzyć nowe miejsca pracy, które pozwalają realnie wpływać na otoczenie. Inicjatywy OSS, działające w formie różnych organizacji, zrzeszeń, spółdzielni i innych form prawnych, mogą w tym pomóc!
Artykuł powstał w ramach zadania realizowanego na zlecenie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski w ramach projektu „RenoWave. One-Stop-Shop extended model to increase the multi-apartment building stock renovation in the BSR”. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) w ramach Programu Interreg Baltic Sea Region [interreg-baltic.eu/project/renowave/ sgpm.krakow.pl/]