Osiedle mieszkaniowe wydrukowane w technologii 3D

W Kenii powstają pierwsze osiedla mieszkaniowe wydrukowane dzięki technologii druku 3D. Firma 14Trees używa drukarki 3D zdolnej do budowania struktur o długości ponad 10 metrów do budowy całego osiedla mieszkaniowego nazwanego Mvule Gardens.

Zdjęcie autora: Marcin Bodzioch
Zdjęcie autora: Marcin Bodzioch

Marcin Bodzioch

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Podziel się

Osiedle Mvule Gardens zlokalizowane jest w miejscowości Filipi położonej 70 km od Mombasy. Powstaje ono w fazach po 10-15 budynków. Pierwszy etap właśnie dobiegł końca, efektem czego jest pierwsza grupa budynków. Docelowo w osiedlu mają powstać 52 budynki. Założenia projektu mówią, że każda jego faza wprowadzi innowację w kierunku obniżenia kosztów i wyzwań środowiskowych.
Kompleks Mvule Gardens ma zwiększyć pulę niedrogich mieszkań w Kenii, pomóc w wypełnieniu luki infrastrukturalnej kraju i zapewnić niedrogie, przyjazne dla klimatu domy na dużą skalę.

Dzięki drukowi 3D można rozwiązać dwa problemy jednocześnie. Można budować szybciej i taniej, co pomoże uczynić przystępne cenowo mieszkania rzeczywistością dla większości. Ponadto można budować z mniejszej ilości materiałów, co pozwala zachować zasoby naszej planety dla przyszłych pokoleń

- podkreśla François Perrot, dyrektor zarządzający 14Trees

14Trees jest spółką joint venture pomiędzy Holcim, producentem materiałów i technologii budowlanych, a British International Investment, inwestorem rządu Wielkiej Brytanii. Celem jest budowa niedrogich domów w Afryce z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Źródło: Construction Kenya

O samej technologii

Technologia druku 3D wykorzystywana jest coraz częściej w przemyśle budowlanym. Dzięki niej możliwe jest m.in. przyspieszenie realizacji inwestycji, ograniczenie użycia materiałów budowlanych czy też wykorzystanie do budowy odpadów budowlanych z recyklingu. Jak pokazuje projekt Mvule Gardens - ściany można wydrukować w ciągu 12 do 18 godzin, co pozwala na szybką realizację projektów budowlanych. W efekcie zastosowania druku 3D na budowie możemy liczyć na oszczędności w kosztach budowy rzędu 20%. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ technologii na środowisko - emisja CO2 może być zmniejszona nawet o 70% w porównaniu z konwencjonalnymi metodami budowlanymi. Nowa technologia wspiera również tworzenie wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, a dotychczasowi robotnicy budowlani są szkoleni na asystentów i specjalistów od maszyn 3D zyskując cenne uprawnienia.

Certyfikat zrównoważonego projektowania EDGE Advanced

Projekt, którego pierwszy etap został właśnie ukończony, otrzymał certyfikat zrównoważonego projektowania EDGE Advanced. Wyróżnienie nadawane jest przez International Finance Corporation, instytucję Banku Światowego zajmującą się finansowaniem rozwoju. Certyfikat został po raz pierwszy przyznany projektowi mieszkaniowemu wydrukowanemu w technologii 3D.

Źródła: World Cement, Construction Kenya, 14Trees
Zdjęcie główne: Construction Kenya.