Osiedle samowystarczalne energetycznie, czy to możliwe?

Zdjęcie autora: Dimplex

Dimplex

Po prostu wyższa wydajność
Czyste powietrze
Coraz więcej mówi się o samowystarczalności energetycznej budynków. To bardzo ważne. Zyskuje na tym nie tylko środowisko, ale także mieszkańcy. Kto by nie chciał mieszkać w domu, w którym powietrze jest czyste, panuje w nim dobry mikroklimat, a dodatkowo pachnie drewnem? Kto by nie chciał mieszkać w domu, który nie produkuje zanieczyszczeń, a rachunki praktycznie płacą się same? Kto by nie chciał mieszkać na takim osiedlu? Pod Poznaniem powstało osiedle niezwykłych domów. 10 budynków o powierzchni 200– 300 m2 zaprojektowanych w taki sposób, aby w zakresie energii elektrycznej i cieplnej były samowystarczalne. Postanowiliśmy stworzyć koncept osiedla tak ekologicznego, jak tylko się da, i na tyle energooszczędnego, na ile jest to możliwe do wykonania – mówi Jarosław Trela, deweloper, właściciel firmy EM4 Sp. z.o.o. Na oszczędności energetyczne budynku składa się wiele rzeczy. Po pierwsze, jest to ogrzewanie płaszczyznowe, umiejscowione w ścianach zewnętrznych od wewnątrz budynku, oraz duża elektrownia fotowoltaiczna o mocy 13,5 kW na każdym domu. Po drugie, każdy z domów na osiedlu jest wyposażony w pompę ciepła. Budynki są praktycznie samowystarczalne i zeroenergetyczne.

Przyjrzyjmy się z bliska

Przyjrzyjmy się z bliska jednemu z budynków. Powstanie takiego domu jest możliwe dzięki współpracy między inwestorem, architektem oraz wykonawcą zarówno bryły obiektu, jak i instalacji wewnątrz. Projektując cały system, przygotowano analizę rocznego zapotrzebowania energetycznego budynku na cele grzewcze, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, wentylacji mechanicznej oraz pozostałego zapotrzebowania na energię elektryczną. Na tej podstawie została dobrana moc instalacji fotowoltaicznej, która według założeń ma pokryć całkowite zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Co ważne, bryła każdego z domów została dobrze przemyślana architektonicznie: prosty kształt, dwuspadowy dach oraz odpowiednie usytuowanie względem stron świata. W budynkach, które mają z założenia być samowystarczalne energetycznie – to podstawa! Prostota jest źródłem energii! Dach dwuspadowy daje lepsze możliwości wykorzystania do celów energetycznych. Budynki, które mają dachy wielospadowe, jaskółki, lukarny itp, powodują, że trudniej jest dobrze pokryć dach instalacją fotowoltaiczną, a dodatkowo – jest to mniej estetyczne. Co więcej, większe skomplikowanie bryły budynku czy dach wielospadowy, powodują większe straty ciepła. W tym wypadku pokrycie nie stanowiło dodatkowego problemu. Instalacja fotowoltaiczna stanowi jedną wielką taflę, złożoną z 45 modułów o mocy 300 W. To pozwoliło na lepsze wykorzystanie dachu do celów energetycznych.

Dom w dobrym klimacie!

Domy są zbudowane z litego drewna, bez środków chemicznych i klejów. Ściany posiadają dużą zdolność akumulacji ciepła. Dzięki ścianom z drewna oraz zainstalowanej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynku panuje przyjemny mikroklimat. Dom nie ma kotłowni, a pompa ciepła znajduje się w garażu. Składa się na nią zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 220 l, a także jednostka wewnętrzna pompy ciepła, zawierająca cały układ chłodniczy oraz wbudowany zasobnik buforowy. Urządzenie jest gotowe, by spełnić wszystkie oczekiwania nowoczesnego mieszkańca w nowoczesnym domu. Pompa ciepła typu powietrze-woda, czerpiąca energię z powietrza atmosferycznego, ma służyć do ogrzewania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenia budynku w okresie letnim – mówi Michał Chaberski z Glen Dimplex Polska. W garażu znajduje się też serce budynku – falownik fotowoltaiczny. Z boku budynku znajduje się jednostka zewnętrzna pompy ciepła, której budowa i design przystosowane są do budowy całego osiedla. Urządzenie jest tak ciche, że podczas swojej pracy jest praktycznie niesłyszalne. Instalacja fotowoltaiczna, w którą wyposażony jest budynek, pozwala na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną budynku. W przypadku nadprodukcji, energia jest oddawana do sieci. Dzięki systemowi opustów, nadwyżka produkowanej energii elektrycznej oddana do sieci może zostać wykorzystana w bilansie rocznym. Dom jest praktycznie samowystarczalny. Przeprowadzony audyt energetyczny wykazał, że roczne rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową wynoszą około 250 zł na rok. Jak łatwo przeliczyć – to bardzo niewiele. Koszt wszystkich potrzeb budynku zostaje zamknięty w ćwiartce ceny tony dobrego węgla! Już prawie nie opłaca się budować w innych systemach!

Zobacz również