Ostrowiec, Krotoszyce i inne miejsca na modernizacyjnej mapie Polski – Przegląd Termomodernizacyjny

To już kolejny etap naszej termomodernizacyjnej podróży po Polsce. W trzecim Przeglądzie Termomodernizacyjnym ponownie odwiedzimy najciekawsze termomodernizacje, o których pisały lokalne media w zeszłym tygodniu. Tym razem przeniesiemy się do następujących miejscowości: Ostrowiec Świętokrzyski, Środa Śląska, Krotoszyce, Kościelec oraz Cypriany. 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Termomodernizacja

Podziel się

Zacznijmy od Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie termomodernizacja gmachu Urzędu Miasta co prawda się nie zakończyła, ale zmierza ku końcowi. Remont magistratu przy ul. Głogowskiego przeciągnął się o niemal rok w stosunku do pierwotnych planów. Inwestycja, która kosztowała ponad 9 mln zł, obejmowała szeroki zakres prac, stanowiąc dopiero pierwszy kompleksowy remont budynku z lat 90. XIX wieku.

“Remont na ul. Głogowskiego ma się nareszcie ku końcowi, po 2,5 roku możemy zacząć myśleć o przeprowadzce. Potrwa to jeszcze kilka tygodni, mimo zakończonych robót miejmy nadzieję z końcem lipca” – zapowiada wiceprezydent Ostrowca Artur Łakomiec cytowany przez Radio Ostrowiec.

Podjęte działania termomodernizacyjne i przebudowa miały szeroki zakres prac, włączając docieplenie i odnowienie elewacji i dachu, wymianę części okien i drzwi oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, teletechnicznej i centralnego ogrzewania z grzejnikami. Proces modernizacji przebiegał etapami, rozpoczynając od starej części budynku. Najbardziej widoczne zmiany obejmowały malowanie elewacji w charakterystycznych barwach miasta z dodatkiem pomarańczowych i czarnych elementów oraz budowę oszklonej windy.

Budynek Urzędu Gminy w Ostrowcu Świętokrzyskim.Źródło: Radio Ostrowiec.

Termomodernizacja w Środzie Śląskiej

Kolejnym miastem, w którym w ostatnim tygodniu mówiło się o termomodernizacji była Środa Śląska. Realizowany jest tam projekt "Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych Powiatu Średzkiego oraz Gminy Kostomłoty". Pierwszy etap już się zakończył, w którego ramach zamontowano instalację fotowoltaiczną. 

W drugim etapie projektu planowane jest przeprowadzenie szeregu inwestycji, takich jak docieplenie budynków, wymiana starych pieców na nowoczesne pompy ciepła oraz zastosowanie energooszczędnego oświetlenia. Te działania mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz stworzenie lepszych warunków w placówkach edukacyjnych.

W ramach projektu uwzględniono aż pięć obiektów użyteczności publicznej, z czego dwa są placówkami zarządzanymi przez Powiat: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej. Całkowite koszty inwestycji przekraczają 10 mln zł, a dotacja uzyskana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 8,2 mln zł. Powiat otrzymał także dofinansowanie w wysokości 3,6 mln zł, a wkład własny samorządu wyniesie 650 tys. zł.

Termomodernizacja w Środzie Śląskiej.Źródło: roland-gazeta.pl

Jak modernizują w dolnośląskim?

A jak sytuacja w województwie dolnośląskim? W miejscowości Krotoszyce wyremontowano salę gimnastyczną oraz budynek użyteczności publicznej, a w Kościelcu budynek Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza. Wartość całkowita prac wyniosła ponad 8,4 mln zł. Projekt został sfinansowany z różnych źródeł, w tym z: 

  • Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości ponad 4,4 mln zł,
  • Programu RPO WD 2014-2020 w wysokości ok. 2,6 mln zł, 
  • Funduszu przeciwdziałania COVID-19 w wysokości 0,5 mln zł, 
  • środków z budżetu gminy w wysokości ok. 0,9 mln zł.

Zrealizowano więc m.in. montaż pomp ciepła, które ogrzewają odpowiednio halę sportową oraz szkołę. Wykonano też wiele innych działań, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, m.in. wymianę elewacji wraz z ociepleniem. Kondensacyjny kocioł gazowy zamontowano w budynku użyteczności publicznej w Krotoszycach. W każdym z wymienionych miejsc zmodernizowano wentylację. 

OSP w Cyprianach po termomodernizacji

Ochotnicza Straż Pożarna w Cyprianach w gminie Rybno przeszła kompleksową termomodernizację. Prace objęły ocieplenie stropu poddasza, podłogi, ścian zewnętrznych oraz wymianę drzwi. Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania obejmowała natomiast zastosowanie powietrznej pompy ciepła o mocy 16 kW. Na terenie strażnicy zainstalowano panele fotowoltaiczne, które będą wspomagały działanie pomp ciepła. Cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wójt gminy Rybno, Damian Jaworski informuje, że na ten cel pozyskano fundusze w ramach Polskiego Ładu. Kwota wsparcia wynosiła nieco ponad 1 mln zł. Łączna wartość inwestycji natomiast to 1,56 mln zł. 

OSP w Cyprianach.Źródło: tusochaczew.pl
OSP w Cyprianach.
Źródło: tusochaczew.pl

To ważna i długo wyczekiwana inwestycja, podkreślają strażacy, a także pracownicy Urzędu Gminy w Rybnie. Prace remontowe obejmowały również wnętrze strażnicy, m.in. prace elektryczne, hydrauliczne, sufitów podwieszanych, układanie płytek, gipsowanie i malowanie ścian i sufitów.

Źródła: Radio Ostrowiec, roland-gazeta.pl, e-legnickie.pl, tusochaczew.pl

Zobacz również