Oszczędność energii to przyszłość budownictwa

1205 oszczednosc

Zagadnienia ochrony klimatu oraz efektywnego zastosowania zasobów energetycznych nabierają coraz większego znaczenia.

Efektywne energetycznie technologie budowania i modernizacji to aktywny wkład w ochronę środowiska oraz podniesienia jakości mieszkania oraz życia. To zaś oznacza różnorodne korzyści: lepszą jakość powietrza, większą wygodę i komfort mieszkańców.

 

W celu pozyskania akceptacji ze strony jak najszerszej grupy inwestorów budowlanych oraz najemców dla efektywnych energetycznie rozwiązań z zakresu budownictwa oraz eksploatacji mieszkań, koncern BASF oraz partnerzy i spółki-córki realizują regularnie projekty pokazowe. Ich znaczenie podkreśla fakt włączenia ustępu „Trwałe technologie budowania” do Summit Declaration konferencji UE/G8 2008!

Na polskim rynku coraz popularniejsze są systemy ociepleń MultiTherm oferowane przez BASF Polska, w tym szczególnie polecany do domów energooszczędnych – MultiTherm Neo. System ten zawdzięcza swoją nazwę, a przede wszystkim najwyższą jakość i doskonałą termoizolacyjność, płytom izolacyjnym wykonanym z Neoporu® – rozwiązania wprowadzonego przez BASF opartego na płytach styropianowych z dodatkiem grafitu o podwyższonej izolacyjności.

 

MultiTherm Neo – nowoczesne materiały, efektywniejsze ocieplenie

Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze stale rosnących kosztów ogrzewania. Wiemy też, że nasze domy, biura i mieszkania często tracą wiele wskutek złego ocieplenia, a coraz droższa energia w takiej sytuacji dosłownie ucieka w powietrze. Dlatego też bardzo popularne są ostatnio rozwiązania poprawiające izolację cieplną ścian zewnętrznych. W optymalnym systemie ociepleń kluczowe są kwestie ekonomii, funkcjonalności, ale także jakości i trwałości systemu. Te wszystkie cechy posiada system ociepleń MultiTherm® Neo. System ten zawdzięcza swoją nazwę, a przede wszystkim najwyższą jakość i doskonałą termoizolacyjność, płytom izolacyjnym wykonanym z Neoporu®.

 

Korzyści z zastosowania MultiTherm Neo®:

• Co najmniej 16% dodatkowej oszczędności energii,

• Zmniejszenie kosztów ogrzewania,

• Ułatwienie w uzyskaniu wyższej klasy energetycznej budynku,

• Wyższa wartość rynkowa ocieplonego budynku

• Kolorowa, trwała i odporna elewacja

 

Remont i budowa domu, mieszkania czy obiektu biurowego, hotelarskiego i usługowego to bardzo ważna decyzja pociągająca za sobą niemałe koszty. Jednakże termomodernizacja budynków to poza kosztami – także, a może przede wszystkim, spore oszczędności uzyskiwane w kolejnych latach eksploatacji. Aby te oszczędności uzyskiwać i mieć gwarancję doskonałej izolacji termicznej – warto postawić na sprawdzone i nowoczesne rozwiązania o wysokiej jakości. Pamiętajmy o żelaznej zasadzie, że budujemy na lata i wszelkie poniesione koszty mogą zwrócić się tylko dzięki długiej i bezproblemowej eksploatacji.

 

Dokładny opis systemu

System ten jest szczególnie polecany do zastosowania w domach pasywnych i energooszczędnych. W skład kompletnego systemu wchodzą:

• modyfikowana zaprawa mineralna PC PHS do mocowania płyt (także w zimowej wersji PC PHS WE);

• materiał izolacyjny – płyta styropianowa wykonana z Neoporu (przewodność deklarowana 0,031 lub 0,033 W/m2K);

• wzmocniona zaprawa klejąca PC KAM do warstwy zbrojącej (także w zimowej wersji PC KAM WE)

• siatka zbrojąca z włókna szklanego;

• łączniki do systemu;

• warstwa gruntująca pod warstwy tynkarskie np. PC Multigrund PGU;

• tynkarskie zaprawy akrylowe (PC Multiputz ZA), silikonowe (PC Multiputz ZS) lub silikatowe (PC Multiputz ZT)

• farby elewacyjne np. PC Multitop FA, PC Multitop FM lub PC Silcosan Classic.

 

Ocieplenie wewnętrzne HECK MultiTherm

Marka HECK posiada ponad 50 lat doświadczeń w dziedzinie bezspoinowych systemów ocieplenia, wynik nieprzerwanych prac rozwojowych oraz nieustannego udoskonalania procesów produkcyjnych. Wraz z systemem HECK Innendämmung MS marka HECK należąca do koncernu BASF oferuje system do termoizolacji wnętrz na bazie płyt termoizolacyjnych z wełny mineralnej bez dodatku surowców włóknistych i tworzyw sztucznych, nadający się do izolacji w obszarze ścian i stropów.

W przypadku gdy nie wolno lub też nie można wykonać ocieplenia elewacji (np. w przypadku obiektów podlegających ochronie konserwatorskiej wykonanych z muru pruskiego, muru licowego lub kamienia naturalnego), termoizolacja ściany zewnętrznej od strony wewnętrznej stanowi często jedyną możliwość skutecznego zapobieżenia nadmiernym stratom ciepła przez przegrody pionowe. Do wykonywania tego rodzaju termomodernizacji firma BASF oferuje nowy system – HECK MultiTherm Innendämmung MS. Ma on dodatkowo prewencyjne działanie przeciwgrzybiczne i dzięki temu uzyskuje się też znaczną poprawę warunków higienicznych w pomieszczeniach mieszkalnych. Zastosowanie systemu HECK MultiTherm dla użytkowników obiektu oznacza więc zachowanie przyjemnego klimatu we wnętrzu oraz znacznie mniejsze rachunki za energię.

 

Elementy systemu

Zastosowana w systemie izolacyjna warstwa termoizolacyjna HECK Innendämmplatte IDP MS to mineralna płyta na bazie składników naturalnych bez dodatków włókien syntetycznych. Za sprawą swoich właściwości hydrofilowych potrafi ona wchłonąć oraz ponownie oddać znaczne ilości wody, co w naturalny sposób pozwala regulować gospodarkę wilgotnościową ocieplonych pomieszczeń. Oprócz unikatowej hydrofilowej płyty izolacyjnej, w skład systemu HECK MultiTherm Innendämmung MS wchodzą specjalistyczne zaprawy mineralne, zaprawy systemowe Heck K+A Reno i Heck K+A Plus oraz siatka zbrojąca zwiększająca mechaniczną wytrzymałość ocieplonych powierzchni.

 

Stop pleśni!

System HECK MultiTherm Innendämmung MS do termoizolacji ścian zewnętrznych od wewnątrz, dzięki szczególnym właściwościom, m.in. przewodności cieplnej, nasiąkliwości wodnej, parodyfuzyjności i alkalicznemu odczynowi płyty stanowiącej warstwę izolacyjną oraz zapraw systemowych pozwala znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju pleśni w pomieszczeniach.

 

Paroizolacja nie jest już potrzebna

Kolejną zaletą systemu HECK MultiTherm Innendämmsystem MS, różniącą go od innych rozwiązań ociepleń wewnętrznych, jest brak potrzeby stosowania paroizolacji z uwagi na transport wilgoci przez kapilary hydrofilowych płyt termoizolacyjnych oraz odpowiednie właściwości zapraw systemowych.

 

Gwarancja bezpieczeństwa

Prawidłowość działania przegrody ocieplonej systemem HECK Mul tiTherm Innendämmung MS, w pełnym zakresie wynikającym z fizyki budowli, została potwierdzona przez Instytut Fizyki Budowli im. Fraunhoffera w Stuttgarcie (w wyniku badań poligonowych i złożonego modelowania komputerowego uwzględniającego rzeczywiste warunki transportu wilgoci w ścianie oraz warunki klimatyczne). Specjalne badania laboratoryjne potwierdziły parametry systemu i prawidłowość jego działania, m.in. nasiąkliwość wodną i oddawanie wody, paroprzepuszczalność, a także izolacyjność cieplną.

 

System MultiTherm G – nowość w ocieplaniu stropów

Firma BASF Polska Dział Chemii Budowlanej wprowadziła w 2010 roku do swojej oferty nowe rozwiązanie technologiczne: system ociepleniowy MultiTherm G – rekomendowany do ocieplania stropów na dużych powierzchniach parkingów wielopoziomowych, garaży, hal, piwnic czy biurowców.

 

Jak wyliczają fachowcy, nawet do 12% energii traci się w budynkach poprzez nieocieplone stropy. System MultiTherm G to doskonałe rozwiązanie zapewniające nie tylko poprawę komfortu termicznego (zmniejszenie strat energii cieplnej), ale także akustycznego. Nowe rozwiązanie technologiczne BASF polega na mocowaniu do istniejących stropów (od strony sufitów) w pomieszczeniach nieogrzewanych, płyt z wełny mineralnej i wykonaniu na nich warstwy gruntującej oraz pomalowaniu farba nawierzchniową (możliwość kolorystycznego kształtowania powierzchni w oparciu o paletę kolorystyczną BASF Color Sensation). System nie wymaga kołkowania – płyty z wełny mineralnej mocowane są za pomocą zaprawy klejowej (sugerowana jest jedna z nowości BASF ze Śremu – zaprawa PHS).

 

Zalety i szczególne właściwości systemu MultiTherm® G:

• produkt niepalny (klasa palności A)

• przydatny do zastosowania na każdej nośnej powierzchni budowlanej wewnątrz budynku

• doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o standardowym poziomie wilgotności

• oszczędność czasu podczas aplikacji (w porównaniu z innymi rozwiązaniami)

• farba Prince Color® Multitop Classic jako warstwa wykończeniowa pozwala do minimumograniczyć zapylenie w pomieszczeniu podczas aplikacji i użytkowania

• zastosowanie farby Prince Color® Multitop Classic pozwala na aplikację przy pomocy hydrodynamicznych urządzeń natryskowych, łatwych w transporcie i eksploatacji

• profesjonalny dobór składników maksymalnie wydłuża czas żywotności systemu bez potrzeby odświeżania i oczyszczania

 

System MultiTherm HSV – ocieplenie „stadionowe”

Ostatnia nowość z portfolio ociepleniowego BASF Polska to system MultiTherm HSV, który jest systemem ocieplenia stropów i ścian wewnętrznych obiektów budowlanych, które nie są poddawane obciążeniom mechanicznym. System ten stał się jedynym z podstawowych systemów ocieplenia wewnętrznego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

System MultiTherm HSV jest szczególnie przydatny do obiektów sportowych, jak np. do pomieszczeń znajdujących się pod trybunami stadionów, ociepleń stropów i ścian nieogrzewanych pomieszczeń garażowych lub piwniczych znajdującymi się np. w pod budynkami mieszkalnymi, biurowcami, czy w centrach handlowych.

 

System służy do nanoszenia na stropy od strony sufitu lub ściany od strony wewnętrznej. System może być stosowany zarówno w budynkach nowowznoszonych, jak i istniejących. MultiTherm HSV firmy BASF posiada Aprobatę Techniczną ITB nr. AT15 8096/2009.

 

System MultiTherm HSV składa się z:

• płyty z wełny mineralnej pokrytej folią aluminiową, typ UTPA 34

• zaprawy klejowej Prince Color KAM na specjalnie zagruntowanym podłożu

• wzmacnianej taśmy aluminiowej do zamykania połączeń płyt

 

 

Źródło: materiały BASF

 

Artykuł dostępny także w e-magazynie TERMOMODERNIZACJA wydanie 5/2012:

5 2012termo