Nowe technologie Nowe technologie

Oszczędzanie energii w mieszkaniach – jak pomaga w tym automatyka?

Polacy wydają średnio 10% swojego domowego budżetu na ogrzewanie. Jest to próg graniczny dla tzw. ubóstwa energetycznego. To jednocześnie jeden z najwyższych wyników w Europie. Aby obniżyć rachunki możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na energię poprzez termomodernizację, ale przydatne jest także zainstalowanie inteligentnych rozwiązań, takich jak automatyka budynkowa. Jak systemy smart home pomagają w oszczędzaniu?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Oszczędzanie energii w mieszkaniach - jak pomaga w tym automatyka?

Podziel się

Z analizy porównawczej SKANSKA Residential Development Poland wynika, że instalacja najnowszych systemów inteligentnej automatyki w nowych budynkach przynosi oszczędności na kosztach energii. Na czym polegała analiza? Jakie wnioski zostały wyciągnięte?

Raport SKANSKA

Raport o oszczędzaniu ciepła przygotowano bazując na danych z liczników inwestycji Jaśminowy Mokotów II oraz Jaśminowy Mokotów III. W analizie porównano więc dwie podobne do siebie inwestycje. Punktem wspólnym tych budynków jest zarówno metraż, liczba mieszkań i lokalizacja (położone są blisko siebie). Budynki oddano do użytku odpowiednio w 2020 i 2022 r., a każdy z nich oferuje mieszkania wyposażone w systemy smart home o różnym stopniu zaawansowania. 

Jaśminowy Mokotów III wyposażono w system automatyki mieszkaniowej Appartme stworzony przez krakowską firmę S-Labs dla Skanska. W Jaśminowym Mokotowie II natomiast zaimplementowano system smart home starszej generacji. Deweloper postanowił sprawdzić, jakie są realne oszczędności i odczyty zużycia energii systemu Appartme.

Jaśminowy Mokotów IIJaśminowy Mokotów III
96 mieszkań94 mieszkania
6 375,35 m26 036,89 m2
Oddany w 2020 r.Oddany w 2022 r.
Źródło: SKANSKA

Automatyka budynkowa a oszczędzanie energii

Dzięki podobnej charakterystyce budynków możliwe było przeprowadzenie rzetelnej analizy kosztów eksploatacji budynków ze względu na ilość ciepła, które zużywają mieszkańcy. Okazało się, że inwestycja z 2022 r., korzystająca z rozwiązań Appartme, pozwala właścicielom mieszkania zaoszczędzić średnio nawet do:

  • 32% energii w okresie sierpień-wrzesień 
  • 23% energii w okresie wrzesień-październik
  • 13% energii w styczniu i lutym. 

Wartość średnia zużycia energii potrzebnej wyłącznie do ogrzewania dla jednego mieszkania była niższa o ok. 18% niż w starszym systemie smart home. 

W jakich obszarach pomaga automatyka?

Artur Łeszczyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu Skanska Residential Poland zaznacza, że rozwiązania smart home stale zyskują popularność. Dzięki nim osiągany jest zarówno cel ekonomiczny, ekologiczny, jak i użytkowy. Efektem oszczędzania energii są niższe rachunki, a w efekcie więcej pieniędzy zostaje w budżecie na inne obszary życia. Ponadto redukowany jest ślad węglowy i emisje związane z energią. Jak więc działa Appartme?

“Aplikacja sterująca umożliwia zarządzanie zapotrzebowaniem na ciepło, efektywne zarządzanie oświetleniem czy obsługą sprzętów RTV i AGD. Mieszkańcy osiedli wybudowanych przez Skanska mogą łatwo tworzyć harmonogramy ogrzewania, by przez całą dobę kontrolować temperaturę” - zaznacza Łeszczyński, Skanska. 

Wskazuje także, że możliwość szybkiego odłączenia od zasilania urządzeń w trybie czuwania pozwala na generowanie większych oszczędności. Urządzenia te bowiem bywają tzw. wampirami energetycznymi w mieszkaniu.

Systemy automatyki (takie jak Appartme) dają pełną kontrolę nad mieszkaniem w czterech obszarach: oświetlenie, elektryczność, ogrzewanie i woda. Co więcej, bardzo często sterowanie może odbywać się zdalnie. Tak działają chociażby pompy ciepła, które można załączać z poziomu smartfona. Dzięki automatyce w budynku zyskujemy więc niezwykły komfort użytkowania domu lub mieszkania.

Źródło: SKANSKA.