Oszczędzanie energii w mieszkaniach – jak pomaga w tym automatyka?
Polacy wydają średnio 10% swojego domowego budżetu na ogrzewanie. Jest to próg graniczny dla tzw. ubóstwa energetycznego. To jednocześnie jeden z najwyższych wyników w Europie. Aby obniżyć rachunki możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na energię poprzez termomodernizację, ale przydatne jest także zainstalowanie inteligentnych rozwiązań, takich jak automatyka budynkowa. Jak systemy smart home pomagają w oszczędzaniu?
Podziel się
Z analizy porównawczej SKANSKA Residential Development Poland wynika, że instalacja najnowszych systemów inteligentnej automatyki w nowych budynkach przynosi oszczędności na kosztach energii. Na czym polegała analiza? Jakie wnioski zostały wyciągnięte?
Raport SKANSKA
Raport o oszczędzaniu ciepła przygotowano bazując na danych z liczników inwestycji Jaśminowy Mokotów II oraz Jaśminowy Mokotów III. W analizie porównano więc dwie podobne do siebie inwestycje. Punktem wspólnym tych budynków jest zarówno metraż, liczba mieszkań i lokalizacja (położone są blisko siebie). Budynki oddano do użytku odpowiednio w 2020 i 2022 r., a każdy z nich oferuje mieszkania wyposażone w systemy smart home o różnym stopniu zaawansowania.
Jaśminowy Mokotów III wyposażono w system automatyki mieszkaniowej Appartme stworzony przez krakowską firmę S-Labs dla Skanska. W Jaśminowym Mokotowie II natomiast zaimplementowano system smart home starszej generacji. Deweloper postanowił sprawdzić, jakie są realne oszczędności i odczyty zużycia energii systemu Appartme.
Jaśminowy Mokotów II | Jaśminowy Mokotów III |
96 mieszkań | 94 mieszkania |
6 375,35 m2 | 6 036,89 m2 |
Oddany w 2020 r. | Oddany w 2022 r. |
- Zobacz również: Jakie zmiany wprowadza nowe Prawo Budowlane?
Automatyka budynkowa a oszczędzanie energii
Dzięki podobnej charakterystyce budynków możliwe było przeprowadzenie rzetelnej analizy kosztów eksploatacji budynków ze względu na ilość ciepła, które zużywają mieszkańcy. Okazało się, że inwestycja z 2022 r., korzystająca z rozwiązań Appartme, pozwala właścicielom mieszkania zaoszczędzić średnio nawet do:
- 32% energii w okresie sierpień-wrzesień
- 23% energii w okresie wrzesień-październik
- 13% energii w styczniu i lutym.
Wartość średnia zużycia energii potrzebnej wyłącznie do ogrzewania dla jednego mieszkania była niższa o ok. 18% niż w starszym systemie smart home.
W jakich obszarach pomaga automatyka?
Artur Łeszczyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu Skanska Residential Poland zaznacza, że rozwiązania smart home stale zyskują popularność. Dzięki nim osiągany jest zarówno cel ekonomiczny, ekologiczny, jak i użytkowy. Efektem oszczędzania energii są niższe rachunki, a w efekcie więcej pieniędzy zostaje w budżecie na inne obszary życia. Ponadto redukowany jest ślad węglowy i emisje związane z energią. Jak więc działa Appartme?
“Aplikacja sterująca umożliwia zarządzanie zapotrzebowaniem na ciepło, efektywne zarządzanie oświetleniem czy obsługą sprzętów RTV i AGD. Mieszkańcy osiedli wybudowanych przez Skanska mogą łatwo tworzyć harmonogramy ogrzewania, by przez całą dobę kontrolować temperaturę” - zaznacza Łeszczyński, Skanska.
Wskazuje także, że możliwość szybkiego odłączenia od zasilania urządzeń w trybie czuwania pozwala na generowanie większych oszczędności. Urządzenia te bowiem bywają tzw. wampirami energetycznymi w mieszkaniu.
Systemy automatyki (takie jak Appartme) dają pełną kontrolę nad mieszkaniem w czterech obszarach: oświetlenie, elektryczność, ogrzewanie i woda. Co więcej, bardzo często sterowanie może odbywać się zdalnie. Tak działają chociażby pompy ciepła, które można załączać z poziomu smartfona. Dzięki automatyce w budynku zyskujemy więc niezwykły komfort użytkowania domu lub mieszkania.
Źródło: SKANSKA.