Otwarcie Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki w Krakowie!
Dnia 18 września odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki, które jest jednostką Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Podziel się
W branży termomodernizacyjnej bezpieczeństwo pożarowe i izolacja akustyczna są równie istotne co termoizolacja. Rozwój materiałów w tych trzech dziedzinach pozwala nam cieszyć się komfortem cieplnym, ale również psychicznym. Wyjątkowym miejscem, w którym wyroby budowlane będą pod tym kątem testowane, jest nowopowstałe Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki w Krakowie przy ul. Cementowej 8.
Najpierw przenieśmy się nieco w przeszłość, aby przypomnieć, jak to się wszystko zaczęło. Mianowicie 25 sierpnia 2022 roku w ICiMB miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego utworzenia Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Inwestycję rozpoczęto symbolicznym wbiciem łopaty. Podpisanie listu intencyjnego miało miejsce z udziałem następujących osób:
- Witold Kozłowski, który pełni funkcję marszałka Województwa Małopolskiego,
- Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego,
- Profesor Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
- Profesor Andrzej Białkiewicz (ś.p.), były rektor Politechniki Krakowskiej,
- Profesor Sylwester Tabor, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
- Marek Chwała, Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie,
- Paweł Pichniarczyk, dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych
- Piotr Dardziński, ówczesny prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Relacja z wydarzenia
Wydarzenie rozpoczęło się 18 września o 13:00 i obfitowało w deklaracje dalszego rozwoju Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Wśród zaproszonych byli ważni goście, m.in. prezydent RP Andrzej Duda, w którego imieniu zjawił się Piotr Ćwik - Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Powitaniem zgromadzonych zajęli się Paweł Pichniarczyk i Andrzej Dybczyński, czyli odpowiednio dyrektor i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
W trakcie całego spotkania podkreślano wagę tzw. złotego trójkąta współpracy, czyli nauki, biznesu, administracji. To właśnie dzięki tej współpracy ICiMB może się pochwalić wyjątkową strukturą finansowania. Aż 80% z budżetu opiewającego na kwotę 1,6 mln złotych pochodzi od przedsiębiorców, a zaledwie 20% to rządowa subwencja. Współpraca biznesu z ośrodkami takimi jak Łukasiewicz jest świetnym przykładem tego, że takie inicjatywy mogą w Polsce prosperować i przynosić zyski regionowi i firmom.
Doceniono również pracowników ICiMB za ich wkład w rozwój ośrodka. Otrzymali oni odznaczenia państwowe, m.in. brązowe i złote Krzyże Zasługi. Dodatkowo odznaki honorowe wręczyło Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Źródło: Łukasiewicz.