Aktualności Aktualności

Otwarcie Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki w Krakowie!

Dnia 18 września odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki, które jest jednostką Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

W branży termomodernizacyjnej bezpieczeństwo pożarowe i izolacja akustyczna są równie istotne co termoizolacja. Rozwój materiałów w tych trzech dziedzinach pozwala nam cieszyć się komfortem cieplnym, ale również psychicznym. Wyjątkowym miejscem, w którym wyroby budowlane będą pod tym kątem testowane, jest nowopowstałe Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki w Krakowie przy ul. Cementowej 8.

Najpierw przenieśmy się nieco w przeszłość, aby przypomnieć, jak to się wszystko zaczęło. Mianowicie 25 sierpnia 2022 roku w ICiMB miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego utworzenia Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Inwestycję rozpoczęto symbolicznym wbiciem łopaty. Podpisanie listu intencyjnego miało miejsce z udziałem następujących osób: 

  • Witold Kozłowski, który pełni funkcję marszałka Województwa Małopolskiego, 
  • Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, 
  • Profesor Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, 
  • Profesor Andrzej Białkiewicz (ś.p.), były rektor Politechniki Krakowskiej, 
  • Profesor Sylwester Tabor, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, 
  • Marek Chwała, Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, 
  • Paweł Pichniarczyk, dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych 
  • Piotr Dardziński, ówczesny prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Relacja z wydarzenia

Wydarzenie rozpoczęło się 18 września o 13:00 i obfitowało w deklaracje dalszego rozwoju Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Wśród zaproszonych byli ważni goście, m.in. prezydent RP Andrzej Duda, w którego imieniu zjawił się Piotr Ćwik - Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Powitaniem zgromadzonych zajęli się Paweł Pichniarczyk i Andrzej Dybczyński, czyli odpowiednio dyrektor i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. 

W trakcie całego spotkania podkreślano wagę tzw. złotego trójkąta współpracy, czyli nauki, biznesu, administracji. To właśnie dzięki tej współpracy ICiMB może się pochwalić wyjątkową strukturą finansowania. Aż 80% z budżetu opiewającego na kwotę 1,6 mln złotych pochodzi od przedsiębiorców, a zaledwie 20% to rządowa subwencja. Współpraca biznesu z ośrodkami takimi jak Łukasiewicz jest świetnym przykładem tego, że takie inicjatywy mogą w Polsce prosperować i przynosić zyski regionowi i firmom. 

Doceniono również pracowników ICiMB za ich wkład w rozwój ośrodka. Otrzymali oni odznaczenia państwowe, m.in. brązowe i złote Krzyże Zasługi. Dodatkowo odznaki honorowe wręczyło Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Źródło: Łukasiewicz.