Partnerstwo publiczno- prywatne zawarte w celu przeprowadzenia termomodernizacji

Przykład partnerstwa publiczno- prywatnego w działaniach termomodernizacyjnych w Radzionkowie. Pięć  placówek oświatowych przejdzie kompleksową modernizację cieplną. Dzięki temu w kasie gminy zostanie 3,5 miliona złotych.


Cała operacja dokona się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Tym pierwszym partnerem jest radzionkowski Urząd Miasta, tym drugim firma Siemens. Przedstawiciele obydwu spisali w miniony czwartek stosowną umowę, a zastępca burmistrza Radzionkowa Krzysztof Kula podkreślał z dumą, że choć wspólne działanie firmy prywatnej i samorządu jest możliwe oraz opłacalne, to na takie rozwiązanie decyduje się niewiele miast w naszym kraju.

Modernizacja, której ogólna wartość sięga 9 milionów złotych, obejmie budynki liceum ogólnokształcącego, gimnazjum, szkół podstawowych oraz przedszkola. Do połowy października (czasu jest więc niezwykle mało) trzeba w nich między innymi wymienić 762 okna, kilkanaście drzwi, wiele rynien, ocieplić ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych ścian, pomalować elewacje, założyć opaski zabezpieczające przed wilgocią, a także stworzyć nowe kotłownie i węzły ciepłownicze, a wcześniej zlikwidować dotychczasowe, dawno już przestarzałe. Wszystko po to, by gmina mniej wydawała na ogrzanie tych gmachów – szacunki mówią, że koszty spadną średnio o połowę. Jak wyliczono, dzięki inwestycjom w ciągu najbliższych dziesięciu lat oszczędności powinny sięgnąć 3,5 mln zł. Tę niebagatelną kwotę miasto będzie mogło zatem przeznaczyć na inny cel.

Co ciekawe, firma Siemens gwarantuje zyski na takim poziomie, a jeśli ich nie będzie, to dodatkowe wydatki weźmie na siebie. Zmienione mają być poza tym systemy oświetleń placówek oświatowych. Firma zamontuje w nich między innymi nowe lampy, oprawki i kable, pojawią się oszczędne żarówki i świetlówki. To z kolei przyniesie 40-procentowe oszczędności w kosztach prądu. – Bardzo nas cieszy możliwość współpracy z władzami Radzionkowa. To nasze kolejne przedsięwzięcie tego typu i za każdym razem zyski były obopólne. Teraz zapewne będzie podobnie – mówił dyrektor jednego z działów Siemensa, Marek Tobiacelli.

Źródło:
- Życie Bytomskie