Pierwsze domy w Niemczech w technologii druku 3D
Alternatywne metody budowy domów to już nie tylko ciekawostka z świata innowacji materiałów i technologii budowlanych. Coraz śmielej powstają projekty, które poprzez swój zakres jasno wskazują, że technologia druku 3D domów czy nawet całych osiedli stała się faktem.

Podziel się
Pisaliśmy kilkakrotnie o technologii druku 3D budynków. W Kenii zakończono budowę serii 10 - 15 budynków - pierwszego etapu budowy całego osiedla mieszkaniowego Mvule Gardens. Docelowo na osiedlu mają powstać 52 budynki. Technologia pozwoliła budować taniej i szybciej, a w każdym z etapów budowy trwały prace nad innowacjami mającymi obniżyć koszty, a jednocześnie zmniejszyć emisję CO2. Słowem - technologia ma przynieść niedrogie, przyjazne dla klimatu domy na dużą skalę.
Pierwszy dom w Niemczech zbudowany w 4 dni
Za naszą zachodnią granicą powstała pierwsza taka konstrukcja w miejscowości Beckum w Nadrenii Północnej-Westfalii. Budynek o powierzchni 160 m2 powstał w zaledwie 4 dni - to 100 godzin, po 50 godzin na piętro. A możliwości technologii druku 3D budowania w dużym tempie są jeszcze większe. Dla porównania - budowa domu z zastosowaniem konwencjonalnej metody trwa 12 miesięcy. Robi wrażenie.\
Proces budowy
A jak wygląda kwestia zaangażowania budowlańców w proces budowy domu? Okazuje się, że dom z drukarki, który powstał w Niemczech obsługiwało zaledwie 3 pracowników budowlanych! Beton jest aplikowany za pomocą dyszy drukarki 3D warstwami. Technologia pozwala na budowę dowolnych form i kształtów.
W przypadku technologii druku 3D inaczej wygląda też etap przygotowawczy budowy. Praca projektantów jest niezwykle istotna i wymaga kilku miesięcy przygotowań i pracy z cyfrowym projektem. Ewentualne korekty modelu cyfrowego projektu na etapie budowy, muszą zostać wprowadzone bardzo szybko.
Nowe specjalizacje budowlane
Wokół technologii powstają nowe specjalizacje budowlane związane m.in. z obsługą maszyn do druku 3D czy też z przygotowywaniem cyfrowego projektu 3D. Nowa technologia wspiera tworzenie wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy.
Przemysł druku 3D z całą pewnością będzie nadal się rozwijał. Nie bez znaczenia jest tutaj wpływ tej technologii na środowisko - emisja CO2 może być zmniejszona nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnej metody. Możliwe jest także ograniczenie użycia materiałów budowlanych, czy też wykorzystanie do budowy odpadów budowlanych z recyklingu.
Źródła: World Cement, Polski Obserwator, Parametric Architecture.
Zdjęcie główne: Parametric Architecture.