Plan RePowerEU – więcej OZE i efektywności energetycznej

Komisja Europejska przedstawiła plan uniezależniania się UE od surowców energetycznych z Rosji. Zakłada on realizacje celów jeszcze przed 2030 rokiem, a najlepiej do 2027 roku.  

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Plan RePowerEU ma być  swego rodzaju „turbodoładowaniem” zeszłorocznego planu „Fit-For-55” z jego celem redukcji emisji CO2 o 55 proc. w 2030 roku i unijnej neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Jeszcze więcej efektywności energetycznej

RePowerEU zakłada, że do roku 2030 wskaźnik efektywności energetycznej ma być zwiększony z 9 do 13 proc. łącznie dla całej Unii, a cel produkcji ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym ma być podniesiony z 40 do 45 proc.

Panele słoneczne będą obowiązkowe

Ponadto nowa strategia działania zapowiada podwojenie produkcji z fotowoltaiki w całej Unii do 2025. Stanie się tak ponieważ właśnie od tego roku wprowadzony zostanie obowiązek montowania paneli na nowych budynkach publicznych i komercyjnych. Ten sam wymóg będzie dotyczył nowych budynków mieszkalnych od 2029 roku. W ramach tego nastąpi również przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń na budowę odnawialnych źródeł energii i związanej z nimi infrastruktury, np. sieci energetycznych. Komisja Europejska chce też przyspieszenia w sprawie paliwa wodorowego. I dla wzmocnienia efektywności energetycznej oraz w celu ograniczenia importu ropy i gazu, proponuje VAT-owskie zachęty dla montowania energooszczędnych instalacji grzewczych.

Plan RePowerEU będzie omawiany wkrótce z poszczególnymi krajami UE. Następnie po konsultacjach w europarlamencie ma być wdrażany życie.

Zobacz również