Aktualności Aktualności

Podsumowanie Kongresu TRENDY 2023. Kluczowe wnioski i obserwacje 

Za nami VI edycja Kongresu TRENDY, która odbyła się w Krakowie 14-15 listopada 2023 roku. To jedyne wydarzenie w Polsce, które skupia czołowych przedstawicieli zarówno branży energetycznej, jak i budowlanej. Mieliśmy bezcenną okazję, by posłuchać ponad 50 prelegentów, uczestniczyć w gali TRENDERÓW 2023 oraz zapoznać się z wynikami kluczowych raportów jeszcze przed ich oficjalną publikacją. 

Zdjęcie autora: Jarosław Guzal
Zdjęcie autora: Jarosław Guzal

Jarosław Guzal

Redaktor naczelny TERMOMODERNIZACJA.PL

Podziel się

Podczas Kongresu mieliśmy okazję posłuchać ekspertów z organizacji rządowych, pozarządowych oraz przedstawicieli najważniejszych firm w branży OZE i budownictwa. Tak szeroki wachlarz specjalizacji prelegentów pozwolił na głęboką analizę obecnej sytuacji na rynku i sformułowanie propozycji reform, które zostały ogłoszone pod koniec wydarzenia. 

Raporty na Kongresie TRENDY

Pierwszego dnia mieliśmy okazję wysłuchać premiery raportu dotyczącego prognoz rozwoju rynku energetycznego i budowlanego, przedstawionego przez Bartłomieja Sosnę z firmy SPECTIS, zajmującej się świadczeniem usług badawczych i analitycznych dla kadry menedżerskiej. Wynika z niego, że największe zagrożenia dla rozwoju farm wiatrowych offshore znajdują się po stronie wykonawstwa, dlatego konieczny będzie znaczny udział międzynarodowych grup. 

Tobiasz Adamczewski, ekspert z Forum Energii, podzielił się z nami jeszcze nieopublikowanymi wynikami dotyczącymi celów Polski w zakresie OZE. Wiemy, że Polska najprawdopodobniej osiągnie unijny cen dyrektywy RED III, jednak największe wyzwanie stanowi dla nas elektromobilność, zastosowanie zielonego wodoru w przemyśle oraz znalezienie alternatywy dla biomasy w ciepłownictwie. 

Tobiasz Adamczewski, ekspert z Forum Energii, podczas Kongresu TRENDY 2023

Rewolucja w systemie net-billing?

Grzegorz Onichimowski - ekspert rynku energii - zdradził nam również oficjalne plany reformy net-billingu. Okazuje się, że najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie wprowadzona cena minimalna odkupu energii dla prosumentów oraz zostanie umożliwione o wiele elastyczniejsze dysponowanie depozytem. 

Z ust przedstawiciela Instytutu Obywatelskiego usłyszeliśmy również zapewnienia dotyczące powrotu obliga giełdowego, które pojawi się już w przyszłym roku wraz z ustawą o wsparciu klientów indywidualnych. Jest to bardzo dobra wiadomość dla prosumentów, ponieważ dzięki obligu zyskamy rynkowy benchmark dla cen energii, a grupy energetyczne zyskają zdrową konkurencję, co finalnie doprowadzi do obniżenia wysokości taryf. 

Przyszłość budynków

Agnieszka Kalinowska-Sołtys – prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich, oraz Marek Miara – członek ISE Fraunhofer przedstawili elementy, które w przyszłości będą kluczowe dla wnoszenia efektywnych budynków. 

Marek Miara, członek ISE Fraunhofer, TRENDER 2023 oraz Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich i TRENDER 2023

Raportowanie ESG

Robert Geryło z Instytutu Techniki Budowlanej, Alicja Kuczera z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego oraz Maciej Piliński, przedstawiciel Fronius Polska przedstawili w ich opinii przełomowe rozwiązania w zakresie produkcji i funkcji materiałów, urządzeń dla budynków, technologii i budynków bezemisyjnych. Z kolei w zagadnienie raportowania ESG wprowadzili nas Marcin Jędrachowicz – przedstawiciel Jinko Solar, Michał Marona – przedstawiciel SolarEdge oraz Ewa Kosmala z Polskiego Stowarzyszenie ESG

Termomodernizacja na Kongresie TRENDY

Podczas Kongresu nie mogło zabraknąć panelu poświęconego termomodernizacji. Jaki powinien być standard termomodernizacji zgodnie z wymogami dyrektywy EPBD? Czy termomodernizacja potrzebuje OZE? Jak łączyć kompetencje instalatorów i wykonawców? Nad tymi kwestiami zastanawiali się Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, Jacek Kulig z European Association for ETICS, Paweł Lachman, członek PORT PC, Tomasz Makowski z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Jakub Stefaniak z European Manufacturers of Expanded Polystyrene (EUMEPS).

Budownictwo potrzebuje zmian?

W trakcie Kongresu TRENDY odbyła się również seria debat. Pierwszego dnia nad kluczowymi zmianami zachodzącymi na rynku energii i budownictwa oraz ich wpływie na modele biznesowe dyskutowali Paweł Kisiel - prezes zarządu grupy Atlas, Paweł Kocemba - dyrektor Zarządzający Balex Polska – Członek Zarządu, Roman Owczarek - członek Rady Nadzorczej Selena SA, Sebastian Walerysiak – prezes zarządu Viessmann Sp. z o.o., Piotr Gęśla – dyrektor generalny Mitsubishi Electric Europe B.V. (HVAC), Edyta Witkowska-Grześkiewicz – dyrektorka zarządzająca Bruk-Bet Fotowoltaika oraz Robert Galara – wiceprezes zarządu Galmet. 

Zdaniem czołowych przedstawicieli branży energetyki i budownictwa do czołowych wyzwań należy zwiększenie ilości wykonawców, posiadających zdolności do realizacji bezprecedensowych inwestycji takich jak morskie farmy wiatrowe. Konieczne jest również weryfikacja zarówno dostępnych na rynku pomp ciepła, ponieważ coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których parametry deklarowane przez producenta odbiegają od parametrów rzeczywistych, jak i dostosowania gospodarstw domowych do tego typu ogrzewania. Dzięki bonowi na audyt energetyczny moglibyśmy uniknąć sytuacji, w której tania pompa ciepła staje się horrendalnie droga przez złe dopasowanie, co nie tylko stwarza groźbę zwiększenia poziomu ubóstwa energetycznego, ale także tworzy zły wizerunek alternatywnym metodom ciepłownictwa.

Wyzwania stojące przed rynkiem energii

Nad wyzwaniami stojącymi przed rynkiem energii w obliczu nowego miksu energetycznego debatowali Andrzej Kaźmierski z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Piotr Woźny – prezes zarządu ZEPAK, Bianka Madej – dyrektorka Departamentu Portfela Projektów PGE Baltica, Jan Ruszkowski z Konfederacji Lewiatan. Usłyszeliśmy o planach i stanie zaawansowania prac na polskim offshorem i sektorem atomowym. Zastanawialiśmy się, czy dekarbonizacja sektora gospodarczego sprawia, że spółki wytwórcze stają się konkurencyjne, oraz co powinien zmienić rząd w swoim podejściu do dalszego rozwoju energetyki.

Od lewej: Andrzej Kaźmierski z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Bianka Madej – dyrektorka Departamentu Portfela Projektów, PGE Baltica, Jan Ruszkowski z Konfederacji Lewiatan, Piotr Woźny – prezes zarządu ZEPAK podczas Kongresu TRENDY 2023

Trzecia debata tego dnia dotyczyła wyzwań, jakie wiążą się ze zmienną ceną energii. Jak będą musieli odpowiedzieć na nie producenci? O scenariuszach dopasowania się do rynku rozmawiali Daniel Raczkiewicz z Krakowskiej Izby Klastrów Energii, Bogdan Szymański - wiceprezes SBF POLSKA PV oraz Daniel Moczulski z firmy LONGi. 

Gala TRENDERY 2023

Pierwszy dzień Kongresu został zwieńczony uroczystą galą, na której przyznaliśmy tytuł TRENDERA 2023 dr inż. Markowi Miarze za jego ogromny wkład w rozwój pomp ciepła oraz Agnieszce Kalinowskiej-Sołtys za rozwój budownictwa utrzymanego w duchu zrównoważonego rozwoju.

TRENDERZY 2023

Dyrektywa EPBD pod lupą na Kongresie TRENDY!

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się gorącą debatą dotyczącą dyrektywy EPBD. Jakub Stefaniak z European Manufacturers of Expanded Polystyrene (EUMEPS) prosto z Brukseli wprowadził nas w nową odsłonę przepisów unijnych. Dowiedzieliśmy się, że termomodernizacja nie będzie obowiązkowa, Unia odchodzi od jednolitej charakterystyki klas energetycznych dla całej wspólnoty, dopłaty do kotłów mają zostać wycofane do 2025 roku, a współczynnik globalnego ocieplenia będzie musiał być raportowany dla budynków wybudowanych po 2030 roku. W debacie uczestniczyli również Tomasz Gałązka z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Aleksander Śniegocki z Instytut Reform, Karolina Junak z Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz Jerzy Kwiatkowski z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Nowoczesne materiały budowlane

Nad tym jak tworzyć innowacyjne produkty w budownictwie zastanawiali się Justyna Beczkowicz z Instytutu Techniki Budowlanej oraz Jacek Michalak – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). Z kolei o roli sztucznej inteligencji w energetyce i budownictwie rozmawiali Wojciech Węgrzyński z Instytutu Techniki Budowlanej, Ireneusz Wochlik – ekspert ds, sztucznej inteligencji, Michał Marona – przedstawiciel SolarEdge oraz Karol Bandurski – Politechnika Poznańska. Jedno jest pewne - od sztucznej inteligencji nie ma odwrotu, jednak jej podwójnie wykładnicza dynamika rozwoju sprawia, że czas na dostosowanie się do niej gwałtownie się kurczy. 

Fotowoltaika + budownictwo

O tam jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości w budownictwie z fotowoltaiką i pompami ciepła rozmawiali Marek Miara – członek ISE Fraunhofer, Bogdan Szymański – wiceprezes SBF POLSKA PV oraz Paweł Lachman – członek PORT PC, który zapowiedział, że jego organizacja już w styczniu opublikuje plan rozpowszechnienia pomp ciepła. Będzie mówił o tym, jak pokonać wszystkie bariery, by w 2027 roku udział pomp ciepła w sprzedaży urządzeń grzewczych wynosił ⅔.

Magazynowanie energii kluczowe w transformacji energetycznej?

Nad rolą magazynów energii i autokonsumpcji w instalacjach prosumenckich dyskutowali Cezary Wawrzos – przedstawiciel GoodWe oraz Michał Kłos – przedstawiciel Sungrow. Zdaniem panelistów rozwój magazynów energii w Polsce hamuje przede wszystkim jego koszt, a także koszt instalacji i przestrzeni gdzie można go zamontować. W związku z tym strumień pieniędzy płynący z dotacji powinien być przerzucony z mikroinstalacji fotowoltaicznych wyłącznie na magazyny energii. 

Dach zapewnia schronienie i energię!

Z kolei nad tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo budynków wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne i czy dekarz powinien być instalatorem a instalator dekarzem, zastanawiali się Monika Hyjek z ROCKWOOL Polska, Krzysztof Patoka – ekspert ds., dachów oraz Grzegorz Kozioł - przedstawiciel Huawei. O technologiach w zakresie izolacji i wykończenia elewacji dyskutowali Łukasz Kulczycki – przedstawiciel firmy Atlas, Małgorzata Niziurska z Sieci Łukaszewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Artur Jarząb z firmy Synthos.

Które materiały budowlane są oparte na współczesnych trendach? Na to pytanie starali się odpowiedzieć Dorota Bartosz z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, Karol Bednarczyk z firmy Selena oraz Jacek Łazuka – z firmy Balex Metal

Kongres zamknęła prezentacja poświęcona Zintegrowanemu Planowi Inwestycyjnemu jako nowemu narzędziu planistycznemu deweloperów OZE wygłoszona przez radczynię prawną dr Aleksandra Błaszczyńska – Śmigielską. 

Kluczowe wnioski z Kongresu TRENDY

W trakcie trwania całego Kongresu zbieraliśmy propozycje reform w zakresie energetyki i budownictwa. W toku dyskusji nasi prelegenci zaproponowali następujące zmiany: 

  • Bon na audyt energetyczny, 
  • Wsparcie dla doradztwa energetycznego, 
  • Uściślenie procesu szkolenia ekodoradców,
  • Uszczelnienie sektora audytów energetycznych,
  • Walka z pompami ciepła, których parametry rzeczywiste odbiegają od parametrów deklarowanych przez producenta,
  • Specjalna taryfa dla pomp ciepła,
  • Przywrócenie kultury konsultacji społecznych w sektorze OZE,
  • Budowa sieci polskich akredytowanych laboratoriów dla urządzeń OZE,
  • Przywrócenie przewidywalności legislacyjnej,
  • Obowiązkowe szacowanie śladu węglowego,
  • Wprowadzanie usług elastyczności,
  • Szeroko zakrojona edukacja prosumencka,
  • Warunki przyłączenia wydawane automatycznie, jeśli następuje ograniczenie mocy do 50 kW.

Szersza analiza propozycji legislacyjnych zebranych podczas Kongresu TRENDY 2023 będzie publikowana regularnie na stornie redakcji GLOBENERGIA. 

Partnerzy i patronaty 

Kongres TRENDY 2023 został objęty licznymi patronatami, którego udzieliły nam takie organizacje jak Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, SIPUR, SBF Polska PV, Instrat, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polskie Stowarzyszenie Geotermalne, MIWO, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, SHE, ZHI, Krajowy Instytut Energetyki Rozproszonej, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Forum Energii, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, Związek Pracodawców Producentów Materiałów Dla Budownictwa, PLGBC, Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii, PORT PC, POBE, Fundacja Świadomi Klimatu, Lewiatan, ITC. Patronatu samorządowego udzieliły Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. 

Partnerem trendów energetycznych został Corab, Mitsubishi Electric, Viesmann, Galmet, Immergas, GoodWe, SolarEdge, Jinko Solar, Sungrow, EXO, Fronius, Huawei, LONGi, ENEX oraz Bruk-Bet Fotowoltaika. 

Partnerzy Trendów Energetycznych 2023

Partnerem Trendów Budowlanych firmy Atlas, BalexMetal, Selena oraz Rockwool, Synthos.

Partnerzy Trendów Budowlanych 2023 

Oprócz tego wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiej Izby Inżynierów i Budownictwa. 

Kongres TRENDY to wyjątkowa okazja na wysłuchanie czołowych specjalistów zarówno z branży energetycznej, jak i budowlanej. Treści zaprezentowane podczas dyskusji nie tylko pomogą zrozumieć obecną sytuację na rynku, ale również przygotować się na przyszłe zmiany. Na kolejnym Kongresie spotykamy się już za rok.