Pół miliona wniosków w programie Czyste Powietrze – co dalej?
Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), program Czyste Powietrze pobił kolejny rekord, jeśli chodzi o ilość złożonych wniosków. Według danych z 23 września do programu wpłynęło ponad 500 tys. wniosków. Taki wynik został osiągnięty w ciągu 4 lat działania programu. Całkowita suma udzielonego dofinansowania do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów wyniosła 9,2 mld złotych.

NFOŚiGW poinformował, że na dzień 23 września do programu Czyste Powietrze złożono łącznie 502 657 wniosków. Polacy ubiegali się o łączną pomoc opiewającą na 9,25 mld złotych.

Źródło: NFOŚiGW
Dotychczas podpisano 426 551 umów na łączne dofinansowanie inwestycji w wysokości 7 540 500 873 złotych. Do beneficjentów popłynęły środki przekraczające 3,5 mld złotych.
Spadek liczby wniosków w programie Czyste Powietrze
W ostatnich miesiącach spadła liczba wniosków składanych w ciągu tygodnia. Rok temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało, że w dniach 9-15 października 2021 roku o wsparcie termomodernizacji w ramach programu ubiegało się 5060 Polaków. Wówczas łączna kwota dofinansowania wynosiła ponad 77,2 złotych dofinansowania, co było rekordem programu. Aktualnie wniosków spływa w zasadzie o połowę mniej. W tygodniu od 17 do 23 września 2022 roku wpłynęło 2857 nowych wniosków na kwotę dofinansowania 50 640 823 złotych.
O jakie kwoty możemy się ubiegać?
Na szeroko pojętą termomodernizację domu można otrzymać do 30, 37 lub 69 tys. złotych (podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania). Wysokość zależy od osiąganego poziomu dochodu w gospodarstwie domowym. Przy dotacji z prefinansowaniem można otrzymać 47 lub 79 tys. złotych(podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania).
Dodatkowo w programie biorą udział banki, które w ramach Kredytu Czyste Powietrze oferują pomoc beneficjentom z uwagi na to, że dotacja z programu jest przeznaczona na częściową spłatę kapitału kredytu. Z kolei gminy, które na swoim terenie tworzą punkty konsultacyjno-informacyjne programu służą poradą i wsparciem dla mieszkańców, aby posiadali możliwość wyboru najefektywniejszego rozwiązania w zakresie doboru źródła ciepła i ocieplenia domu.
Zmiany w programie Czyste Powietrze
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i NFOŚiGW ogłoszą zmiany w programie. Obecnie trwają prace nad implementację zmian, których celem jest dostosowanie go do zmieniających się dynamicznie warunków w Polsce. Nowy pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze Paweł Mirowski wskazał kierunki, w których będzie rozwijał się program.
Większe dotacje
Przede wszystkim urealnione zostaną wysokości kosztów kwalifikowanych w stosunku do obecnie panujących cen materiałów i urządzeń oraz podniesienie maksymalnych kwot dotacji. Jak powiedział Paweł Mirowski, program wdrożono we wrześniu roku 2018, od tamtej pory nie było waloryzacji kosztów kwalifikowanych.
Dodatkowo wprowadzone będzie większe dofinansowanie w przypadku przeprowadzenia pełnej termomodernizacji na podstawie audytu energetycznego. W takiej sytuacji można być pewnym oszczędności energii, co jest powodem wprowadzenia dodatkowej dopłaty.
OZE a termomodernizacja
Nowe podejście do programu Czyste Powietrze proponowane przez nowego pełnomocnika łączy ze sobą kompleksową termomodernizację z wymianą źródła ciepła na bardziej efektywne. Nie ma jednak możliwości na realizację założeń programu bez integracji budownictwa z odnawialnymi źródłami energii. Więcej o zmianach w programie w artykule Kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze – co nas czeka?
Do kiedy można składać wnioski?
Obecnie w programie Czyste Powietrze jest zaangażowanych już ponad 83% gmin w Polsce. Narodowy Fundusz poinformował 30 września, że przedłuża terminy na podpisanie porozumień na nowe wsparcie dla punktów konsultacyjno-informacyjnych w gminach. Dotychczas wskazany termin upłynął z dniem 30 września i ostatecznie został przedłużony do 31 grudnia 2022 roku.
Źródło: NFOŚiGW, Termomodernizacja.pl