Aktualności Aktualności

Polski Alarm Smogowy w finale prestiżowej nagrody!

Polski Alarm Smogowy został jednym z trzech finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards. Organizację wyróżniono w kategorii 'Ochrona powietrza' za swoją wyjątkowo efektywną kampanię społeczną na rzecz ochrony środowiska. Nominacje ogłoszono 19 września podczas Earthshot Innovation Summit w Nowym Jorku.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
polski alarm smogowy

Podziel się

W roku 2020 książę William ustanowił nagrodę o nazwie Earthshot Prize, która ma na celu promowanie skutecznych rozwiązań dla najważniejszych problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza. Jest to więc uważane za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień ekologicznych na świecie. Kapituła nagrody skupia wiele znanych osób, w tym Księcia Williama, Sir Davida Attenborougha, Christianę Figueres, Królową Jordanii Ranię Al Abdullah oraz Cate Blanchett.

Nagroda Earthshot i Polski Alarm Smogowy

Earthshot Prize jest przyznawana w pięciu różnych kategoriach: powietrze, klimat, bioróżnorodność, oceany oraz odpady. W bieżącym roku w konkursie wzięło udział ponad tysiąc firm, samorządów i organizacji, spośród których wybrano trzech finalistów z każdej kategorii. Warto zaznaczyć, że Polski Alarm Smogowy jest jedynym finalistą reprezentującym Europę Środkową i Wschodnią.

Polski Alarm Smogowy, zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych i uznawany za jedną z najbardziej skutecznych kampanii na świecie w obszarze ochrony środowiska, uhonorowano nominacją za swoje działania na rzecz czystego powietrza. W ramach swoich działań  dążył do wprowadzenia różnych reform, takich jak:

  • uchwały antysmogowe,
  • standaryzacja jakości węgla,
  • zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych,
  • programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła oraz termomodernizacji domów.

Te inicjatywy znacząco przyczyniły się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Zadowolenia z otrzymania nominacji nie ukrywa lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła.

“Ta nominacja to docenienie zaangażowania wielu lokalnych aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przez ostatnią dekadę działali na rzecz czystego powietrza. Dzięki ich determinacji jakość powietrza w Polsce wyraźnie się poprawiła, choć jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Naszym celem jest Polska wolna od smogu. Zanieczyszczenie powietrza wciąż co roku przyczynia się do 40 tysięcy przedwczesnych śmierci. Musimy to zmienić. Jesteśmy wdzięczni kapitule nagrody Earthshot za to wyróżnienie, będące ogromnym wsparciem w naszej walce o czyste powietrze” – komentuje Andrzej Guła.

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się w Singapurze 7 listopada 2023 r. Pięciu z piętnastu finalistów otrzyma kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań. 

Źródło: Polski Alarm Smogowy.