Pompa ciepła a program Czyste Powietrze – ile trzeba zapłacić z własnej kieszeni?

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze jest jedną z wielu odpowiedzi na pytanie skąd wziąć pieniądze na pompę ciepła. Od stycznia dostępne w ofercie programu są wyższe dotacje na termomodernizację, w tym na wymianę źródła ciepła. Charakter programu jednak sprawia, że są progi dochodowe, maksymalne kwoty dofinansowania, a przez to niekoniecznie otrzymane środki mogą pokryć koszty przedsięwzięcia. Jak dużo tak naprawdę musimy zapłacić z własnych pieniędzy, aby móc cieszyć się z profitów, które niesie ze sobą pompa ciepła? 

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Pompa ciepła a program Czyste Powietrze - ile trzeba zapłacić z własnej kieszeni?

Podziel się

Na początku warto nadmienić, że jeśli nie korzystamy z opcji prefinansowania, to musimy liczyć się z tym, że wstępnie będziemy musieli za inwestycję zapłacić. Dopiero później otrzymamy pieniądze. Stanowi to funkcję pewnego rodzaju stabilizatora popytu na dotację, choć z drugiej strony wyklucza te najmniej zamożne gospodarstwa domowe. Paweł Mirowski, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej, wskazuje na to, że rozwijanie opcji prefinansowania jest jednym z kolejnych wyzwań stojących przed programem. 

Prefinansowanie w programie Czyste Powietrze

Przypomnijmy, że prefinansowanie polega na wypłacie części lub całości dotacji przyznanej beneficjentowi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rachunek bankowy wykonawcy. To oznacza, że w ramach prefinansowania, konkretny wfośigw, do którego wnioskodawca złoży wniosek, wypłaca środki nie beneficjentowi, ale firmom wykonawczym, które realizują inwestycję. W ramach prefinansowania wykonawcy wypłacana jest zaliczka w wysokości do 50% przyznanej dotacji. 

Progi dochodowe

Załóżmy jednak, że posiadamy środki, żeby pokryć zakup pompy ciepła. Wiemy też, że program podzielony został na trzy poziomy - podstawowy, podwyższony i najwyższy. Od stycznia obowiązują nowe progi dochodowe, które kwalifikują do ubiegania się o odpowiednio wyższe dofinansowania. 

Podstawowy poziom dofinansowania:

  • roczny dochód wnioskodawcy poniżej 135 tys. zł.

Podwyższony poziom dofinansowania:

  • miesięczny dochód do 1 894 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym,
  • miesięczny dochód do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Najwyższy poziom dofinansowania:

  • miesięczny dochód do 1 090 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym,
  • miesięczny dochód do 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Ile kosztuje nas pompa ciepła?

Jeżeli przysługuje Ci prawo do otrzymania dotacji, to sprawdź, ile tak naprawdę będzie kosztowała Cię pompa ciepła. Do analizy wzięliśmy powietrzną pompę ciepła. Przedsięwzięcie z nią związane pozwala na wykonanie poniższych czynności: Zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Posiłkując się danymi nadesłanymi od zaprzyjaźnionej firmy instalatorskiej możemy założyć, że zakup i montaż powietrznej pompy ciepła (o mocy 12 kW) wraz z osprzętem to kwota rzędu 45 tys. zł brutto. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze natomiast przyznawane jest od kwoty netto, czyli bez podatku VAT. Stawka za kompleksową usługę montażu pompy ciepła wynosi 8%. Wobec powyższych - dotacja w przykładowej inwestycji naliczona zostanie względem kwoty 41666,67 zł (VAT 3333,33 zł).

Pompa ciepła a maksymalne kwoty dofinansowania

W końcu możemy przejść do przedstawienia maksymalnych kwot dotacji, które możemy otrzymać na inwestycję w nowoczesne ogrzewanie, jakim jest bez wątpienia pompa ciepła. Jak już wspomnieliśmy - wysokość dofinansowania różni się w zależności od poziomu dofinansowania. Inne są także jego intensywności, czyli stopień w jakim program Czyste Powietrze może pomóc w sfinansowaniu wymiany źródła ciepła. W przypadku pomp ciepła powietrze/woda wygląda to następująco:

Podstawowy poziom dofinansowania:

  • 40% kosztów kwalifikowanych, maks. 12 600 zł.

Podwyższony poziom dofinansowania:

  • 70% kosztów kwalifikowanych, maks. 22 000 zł.

Najwyższy poziom dofinansowania:

  • 100% kosztów kwalifikowanych, maks. 31 500 zł.

W programie dostępne są także dotacje na powietrzne pompy ciepła o podwyższonej efektywności, pompy powietrze/powietrze i gruntowe pompy ciepła. Szczegóły w artykule Pompa ciepła – dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze w 2023 roku.

Dzięki prostemu rachunkowi możemy przedstawić, ile w takiej sytuacji faktycznie zapłacilibyśmy za pompę ciepła. Z powodu przyjętych kosztów inwestycji, w każdym przypadku to maksymalne kwoty dotacji byłyby przyznane wnioskodawcy. 

Pompa ciepła Czyste Powietrze

Najpierw ocieplenie, a potem pompa ciepła!

Koszt takiej usługi silnie zależy od ceny samego urządzenia grzewczego. Istnieje jednak sposób, aby obniżyć zarówno koszt pompy, jak i rachunki na późniejszej eksploatacji. Jest to uprzednie docieplenie budynku, co zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło budynku. W efekcie kupimy pompę o mniejszej mocy niż przed termomodernizacją i urządzenie będzie pobierać mniej prądu. Jeśli odwrócimy kolejność i najpierw wymienimy urządzenie, dobierając je do dotychczasowego zapotrzebowania na moc grzewczą, to po ociepleniu pompa ciepła będzie za duża. Pojawić się może wtedy szkodliwe dla sprężarki taktowanie

Oczywiście program Czyste Powietrze także umożliwia dofinansowanie ocieplenia, wymiany okien i drzwi, a także innych źródeł ciepła. 

Źródło: czystepowietrze.gov.pl, Termomodernizacja.pl

Zobacz również