Pompa ciepła tylko po ociepleniu domu? Co z wypłatami w programie Czyste Powietrze?

W dniu 15 stycznia br. na konferencji prasowej szefowa resortu klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska obiecała, że wszystkie środki w ramach programu Czyste Powietrze zostaną wypłacone beneficjentom. Kiedy to nastąpi? Skąd pochodzić będą pieniądze?


Podziel się
- Jest zapowiedź 200 mln złotych z KPO i środków z dotacji FENiKS na program Czyste Powietrze.
- Paulina Hennig-Kloska, szefowa MKiŚ zapewnia, że płynność finansowa w Czystym Powietrzu zostanie przywrócona.
- Co dalej z programem? Jedną z propozycji jest umożliwienie pozyskania dotacji na pompę ciepła tylko w przypadku, gdy budynek ma odpowiednio wysoki standard energetyczny.
W trakcie konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska zadeklarowała, że aktualnie trwają prace nad usprawnieniem wypłat w programie Czyste Powietrze. Przeprowadzone zmiany mają zwiększyć płynność. Co to za zmiany? Tego nie wiemy.
“Mamy pełną świadomość, że kilkanaście tysięcy rodzin czeka na wypłatę środków i chciałam obiecać wszystkim rodzinom, że te pieniądze zostaną im wypłacone” - obiecała na konferencji Paulina Hennig-Kloska.
Wznowiona zostanie dotacja z programu Czyste Powietrze, a to wszystko za sprawą 200 mln złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dziura w programie wynosi jednak 300 mln złotych. Szefowa MKiŚ poinformowała, że resort pracuje nad środkiem zaradczym, który ma pozwolić na wypłacenie wszystkich zaległości. Według Hennig-Kloski pieniądze mają pochodzić z programu FENiKS na rok 2024, a uruchomienie niezbędnych procedur ma zająć parę tygodni.
Jak poinformowała ministra - odbyło się spotkanie między MKiŚ a resortem funduszy i polityki regionalnej, na którym podjęto decyzje o harmonogramie wdrażania zaległości wobec UE, dzięki którym mają popłynąć do Polski pieniądze na zwiększanie efektywności energetycznej.
Brak jasnych szczegółów - przyszłość programu Czyste Powietrze
Co dalej z programem Czyste Powietrze? Przede wszystkim przyspieszenie rozpatrywania wniosków i wypłacania dotacji.
“Mamy też ogromną ambicję poprawienia efektywności tego programu. Dobrze wiemy, jakie uwagi wobec programu były zgłaszane, jeżeli chodzi o pomiar ostatecznie osiąganej efektywności energetycznej, a mamy też zaległości w wypełnianiu celu, jakim jest czyste powietrze” - zadeklarowała szefowa MKiŚ.
Brakuje szczegółów? W dalszej części wypowiedzi Hennig-Kloska podała, jakie zmiany czekają program Czyste Powietrze. Pierwszy dotyczy zmian w wymaganiach dla pomp ciepła odnośnie listy ZUM i badań w akredytowanych europejskich laboratoriach. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule: Dodatkowe wymogi dla pomp ciepła w programie Czyste Powietrze! Nowe zasady wejdą w życie od kwietnia 2024 r.
“Po drugie poprawimy pomiar realizacji założonych we wniosku celów pod kątem uzyskania przez dane gospodarstwo dochodów efektywności energetycznej na określonym poziomie” - dodaje Hennig-Kloska.
Pompy ciepła tylko po ociepleniu budynku?
Ministerstwo chce także wyeliminować sytuację, gdy pompy ciepła montowane są w domach o niskim standardzie energetycznym. Proponujemy, aby miarą tego było świadectwo charakterystyki energetycznej. Jego kopia powinna być wystarczająca w tym celu.
“Taka sytuacja miała miejsce, taka sytuacja musi zostać wyeliminowana, chociażby z tego względu, że naraża to gospodarstwa domowe na ogromne koszty [...] w postaci rachunku za energię elektryczną” - tłumaczy szefowa MKiŚ.
Chcemy dodać, że rachunki w domu słabo ocieplonym są wysokie niezależnie czy ogrzewamy pompą ciepła, czy dowolnym kotłem. W przypadku pomp ciepła jest to jednak szczególnie istotne z uwagi na bardziej efektywną pracę przy niższym zapotrzebowaniu na ciepło. Ponadto najlepiej, gdy urządzenie dostarcza ciepło niskotemperaturowe za pośrednictwem ogrzewania płaszczyznowego, ewentualnie grzejnikowej o dużej powierzchni. Jeżeli szukasz na ten cel dofinansowania, to szczegóły znajdziesz tutaj: Pompy ciepła – dotacje w 2024 roku
Paulina Hennig-Kloska podzieliła się jednak wizją programu Czyste Powietrze po przywróceniu płynności i innych wyszczególnionych wyżej działaniach. Kolejnym etapem ma być zbudowanie ścieżki dotarcia do średniego sektora. Kto się do niego zalicza? Przede wszystkim te osoby, które nie łapią się w progach dotacyjnych, a są niewiele ponad nimi. Jednak nie podjęto dotychczas żadnych decyzji.
Źródło: własne, MKiŚ.