Pompy ciepła czy kotły gazowe – których urządzeń sprzedano więcej w 2022?
Po które urządzenia grzewcze najchętniej sięgają Polacy? Jakie zainteresowanie budzą pompy ciepła? Czy kotły gazowe straciły na popularności przez niepewną sytuację na rynku gazu ziemnego? Czy w końcu odchodzimy do węgla w ogrzewnictwie? Postaramy się odpowiedź na te pytania, analizując raportu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG).

Tak dla szerszego spojrzenia na strukturę sprzedanych urządzeń grzewczych sprawdźmy, jak wygląda struktura ich wykorzystania w Polsce. Według danych CEEB struktura źródeł ciepła w Polsce prezentuje się następująco (stan na 26 kwietnia):

Jak widać na powyższym wykresie - w Polsce dalej niepodzielnie królują urządzenia na paliwa stałe. Oprócz tego nadal większość gospodarstw domowych ogrzewa się paliwami kopalnymi, tj. gazem ziemnym, węglem i sporadycznie olejem opałowym. Pomimo niesłychanego wzrostu zainteresowania pompami ciepła stanowią one zaledwie 2,29% wszystkich źródeł ciepła, które zgłoszono do CEEB. Co ciekawe - pomimo dynamicznego rozwoju w 2022 r. sprzedano ich mniej niż kotłów gazowych. Co ciekawe - kotłów gazowych sprzedano znacznie mniej niż w latach 2020-2021.
Ile sprzedano kotłów gazowych?
W raporcie SPiUG możemy znaleźć informacje o sprzedanych kotłach gazowych z rozróżnieniem na ich rodzaj. Tak więc w 2022 r. sprzedano:
- 297 340 kondensacyjnych kotłów wiszących
- 16 170 konwencjonalnych kotłów wiszących
- 8 940 kondensacyjnych kotłów stojących
- 254 konwencjonalne kotły stojące
- 6 810 kondensacyjnych kotłów o dużej mocy (pow. 50 kW)
- 240 konwencjonalnych kotłów o dużej mocy (pow. 50 kW)
Rynek zdominowały najbardziej efektywne energetycznie kondensacyjne kotły gazowe (łącznie sprzedano ich 306 280 szt.). Zdecydowanie częściej wybieraliśmy opcję wiszące. Łącznie wszystkich kotłów gazowych w Polsce sprzedano 329 754 szt.
Głównym powodem spadku zainteresowania kotłami gazowymi był kryzys na rynku gazu w ubiegłym roku. Na początku roku, pomimo podwyżek cen gazu, kotły kondensacyjne cieszyły się dużą popularnością. Później jednak niechęć do kotłów gazowych znacznie się zwiększyła.
“Histeria antygazowa osiągnęła swoje apogeum zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainę i rozpoczęciem nakładania sankcji na surowce sprowadzane z Rosji” - czytamy w raporcie.
Efekt? W 2022 r. sprzedano prawie 88 tys. kotłów gazowych (o mocy do 50 kW) mniej niż w 2021 r., a także nieomal 23 tys. mniej niż w 2021 r. Jak w tym czasie wypadły pompy ciepła?
- Zobacz również: Pompy ciepła a kotły gazowe – porównanie technologii
Pompy ciepła a kotły gazowe
Na początku roku głośno było w Europie o znakomitym wyniku, który wykręcił polski rynek pomp ciepła. Polska aktualnie jest jednym z liderów we wdrażaniu pomp ciepła, co powinno cieszyć. We wnioskowanych źródłach ciepła w programie Czyste Powietrze pomp ciepła w tamtym roku wyprzedziły kotły gazowe. Jak wyglądała ich sprzedaż w roku 2022?
- 188 200 pomp ciepła powietrze/woda (c.o.)
- 7900 pomp ciepła powietrze/woda (c.w.u.)
- 7200 pomp ciepła solanka/woda (gruntowe)
Łącznie daje to 203 300 szt. pomp ciepła, czyli o 110 650 urządzeń więcej niż rok wcześniej.

Niemniej jednak w strukturze sprzedaży urządzeń grzewczych pompy ciepła muszą jeszcze uznać wyższość kotłów na gaz. Aktualnie dzieli je przepaść w postaci 119 tys. sztuk, ale porównując ten wynik do lat ubiegłych (318 tys. w 2021 r. i 290 tys. w 2020 r.) można śmiało, że branża pomp ciepła zrobiła gigantyczny krok do przodu. Na ile spadek zainteresowania kotłami gazowymi będzie trwały?
“Obserwujemy powoli przełamywanie rynku w kierunku powrotu do większego zainteresowania kotłami gazowymi, wszystko jest uzależnione od wzrostów cen energii elektrycznej w stosunku do cen gazu i przebiegu kampanii antygazowej, która pomija kwestię stosowania w przyszłości biometanu i wodoru jako alternatywnego zgodnie RePowerEU rozwiązania do gazu ziemnego” - czytamy w raporcie.
Kiedy rynek pomp ciepła dogoni rynek kotłów gazowych?
Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższych dwóch latach sprzedaż pomp ciepła będzie wyższa niż kotłów gazowych. Nie bez znaczenia jest pozostała niechęć po kryzysie na rynku, który unaocznił ludziom, że paliwa kopalne mogą i są od wielu lat przedmiotem politycznych szantaży. Słyszy się także o zakazie sprzedaży kotłów gazowych, który rzekomo przygotowuje Unia Europejska. Nowe prawo miałoby zostać wprowadzone już od 2027 r. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych oświadcza, że takie głosy nie mają pokrycia w rzeczywistości.
“Powielanie tego typu informacji jest typową manipulacją która jednak ma wyraźny wpływ na kształtowanie rynku i aktualne tendencje rynkowe” - czytamy w raporcie SPiUG.
W rozwoju ekologicznych urządzeń grzewczych pomaga wspomniany wcześniej program Czyste Powietrze. Można ubiegać się o dofinansowanie zarówno pompy ciepła, jak i kotła gazowego. Pompy ciepła jednak są premiowane jeszcze w innych programach, takich jak: Mój Prąd i Moje Ciepło.
Źródła: SPiUG.