Pompy ciepła przeciwko smogowi

Pompy ciepła przeciwko smogowi

W ostatnich dniach pojawiła się informacja o miastach, które borykają się z największym problemem smogu w Polsce. Od lat w tym celu podejmuje się działania, aby ten negatywny wpływ maksymalnie ograniczyć. Pomagają w tym przede wszystkim kampanie uświadamiające i zachęty finansowe dla osób, które chcą wymienić swój bezklasowy kocioł. Jak w tej walce istotne są pompy ciepła? 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Pompy ciepła przeciwko smogowi

Podziel się

Sezon grzewczy przemija, a jego podsumowanie ponownie wskazuje na niewygodną prawdę – zimowy smog stanowi problem dla Polski. Raport IQAir wskazuje, że poziom PM2,5 w naszym kraju w 2022 roku wynosił 16,3 µg/m³. To ponad trzykrotnie więcej niż ustalone normy WHO. Ponadto Europejska Agencja Środowiska szacuje, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada bezpośrednio za 1200 przedwczesnych zgonów osób w wieku poniżej 18 lat w 32 krajach zrzeszonych EEA. Na szczęście coraz więcej miast i osób dostrzega konieczność inwestowania w ekologiczne źródła ciepła, jak np. pompy ciepła. Czy ich zastosowanie pomoże poprawić jakość powietrza w Polsce?

Pompy ciepła, produkcja energii elektrycznej i smog

Paliwa kopalne stanowią aż 80% całkowitych dostaw energii, a intensywność emisji dwutlenku węgla w polskim sektorze energetycznym jest druga pod względem wysokości wśród członków IEA. Należy pamiętać o tym, że pompy ciepła, które walnie przyczyniają się do ograniczenia zjawiska niskiej emisji, w dalszym ciągu potrzebują energii elektrycznej, która głównie pochodzi w Polsce ze źródeł konwencjonalnych. OZE stanowi 20% w miksie wytwarzania energii elektrycznej.

Istnieją jednak dowody poprawy jakości powietrza, zgodnie z Inspekcją Ochrony Środowiska. Jak wynika z danych, stężenia większości zanieczyszczeń są niższe, a obszary przekroczeń mniejsze, szczególnie w porównaniu z rokiem 2021. Można założyć, że poprawa ta była wynikiem "łagodnej" i wietrznej zimy. Niemniej jednak aktualna liczba ok. 310 tys. pomp ciepła w Polsce nie zniwelowała problemu smogu w Polsce. O tym, które miasta zostały najbardziej dotknięte pisaliśmy w artykule Smog dalej truje! Które miasto cierpi najbardziej?

Rozwój pomp ciepła

Fakt, że coraz więcej ludzi inwestuje w ekologiczne źródła ciepła, w tym pompy ciepła, jest dla nas pocieszający. Istnieje wiele korzyści wynikających z ich zastosowania. Przede wszystkim, umożliwiają one znaczne zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak węgiel czy gaz.

“Jeżeli popatrzymy na wpływ pomp ciepła na powietrze, to są one obecnie najbezpieczniejszą technologią. Transformacja z tradycyjnych źródeł ogrzewania (tzw. kopciuchów) w stronę pomp ciepła to duży krok w kierunku rozwiązania zanieczyszczonego powietrza w Polsce, w tym zimowego smogu” – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy.

Według danych PORT PC, w 2022 roku w Polsce widać wzrost sprzedaży pomp ciepła o 103% w stosunku do 2021. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to zainteresowanie. Nie jest to tylko dążenie do ekologicznego życia, ale także możliwości obniżenia kosztów ogrzewania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Euros Energy na koniec 2022 roku, z których wynika, że aż 84% respondentów obawia się wzrostu wydatków na ogrzewanie. Jedynie 12% osób nie martwi się o to. Dlatego warto wspomnieć, że osoby, które w ostatnich latach zainwestowały w pompy ciepła, docieplenie budynków i mikroinstalację fotowoltaiczną były bardziej odporne na duży wzrost cen m.in. węgla i gazu ziemnego.

Źródło: Euros Energy.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.