Popcorn jako materiał do ocieplenia domu – czy to możliwe?

Każdy się zgodzi, że nie ma przyszłości branży ociepleniowej bez wdrażania nowych technologii. Szczególnego znaczenia mają nabrać w tej dziedzinie biomateriały, których wykorzystanie aktualnie jest marginalne, jeśli porównamy ich udział w rynku do styropianu i wełny mineralnej. Część to zdecydowanie ciekawostki, ale nie można ich odrzucać jako alternatywy. Takie nietypowe rozwiązanie zaprezentowali kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze. Zaproponowali oni bowiem materiał izolacyjny, którego głównym składnikiem jest popcorn. 

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
popcorn izolacja z popcornu corn kukurydza prażona kukurydza uniwersytet w getyndze

Podziel się

  • Naukowcy w Getyndze stworzyli materiał izolacyjny, którego głównym składnikiem jest popcorn.
  • Według naukowców płyty z granulowanego popcornu charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, odpornością na ogień, a także nie wchłaniają wilgoci.
  • Rynek izolacyjny potrzebuje biomateriałów, aby zmniejszyć wykorzystanie paliw kopalnych.

Nie ma sensu rozwodzić się nad tym, jak popcorn stał się ważnym elementem seansów filmowych. Warto tu jednak zaznaczyć, że sama kukurydza jest względnie tania w porównaniu do innych przekąsek. Obraz ten oczywiście wykrzywiają kosmiczne marże na popcornie, z jakimi mamy do czynienia w kinach. Za kupioną w sklepie kukurydzę do prażenia natomiast nie musimy dużo zapłacić. W internecie można znaleźć oferty 8 zł/kg! To prognostyk, że izolacja w popcornu może mieć uzasadnienie ekonomiczne. 

Z podobnego założenia najwyraźniej wyszli naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze, którzy w 2021 roku zaprezentowali izolację z popcornu. Skąd w ogóle taki pomysł? Ziarna kukurydzy mają współczynnik przewodzenia λ wahający się od 0,15-0,17 W/(m·K), czyli kilka razy więcej niż mają standardowe materiały. Mówimy tu jednak o materiale zbitym, a popcorn jak wszyscy wiemy ma znacznie mniejszą gęstość. Dodatkowo tworzą się przestrzenie powietrzne, które będą zwiększać wartości izolacyjne. 

Popcorn jako materiał izolacyjny

Na rynku izolacyjnym dominują konwencjonalne materiały z tworzyw sztucznych i włókien mineralnych, ale do izolacji na zewnątrz stosuje się głównie te, które pochodzą z ropy naftowej. Biorąc pod uwagę europejski trend odchodzenia od paliw kopalnych w gospodarce, powinniśmy zastąpić je materiałami ekologicznymi. Według naukowców z Getyngi izolacja z popcornu może być właśnie stosowana na zewnątrz. Przyjrzyjmy się bliżej samej technologii. 

Bazując na wieloletnim doświadczeniu w obszarze surowców odnawialnych, grupie udało się opracować proces, dzięki któremu można wyprodukować płyty izolacyjne z granulowanego popcornu. Jak zapewniają naukowcy – charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i dobrą ochroną przed ogniem. Wielką zaletą tego granulowanego materiału jest to, że jest on roślinną, przyjazną dla środowiska i zrównoważoną alternatywą dla obecnie stosowanych w przemyśle produktów otrzymywanych z ropy naftowej. Ponadto izolacja z popcornu ma właściwości hydrofobowe, co dodatkowo zwiększa jej możliwe zastosowania i żywotność. Poprzez to należy rozumieć, że nie wchłania wilgoci, a wręcz ją odpycha.

popcorn jako materiał izolacyjny
Naukowcy stworzyli budowlane płyty izolacyjne z granulowanego popcornu. Według zapewnień są bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska w porównaniu do ich niebiodegradowalnych odpowiedników na bazie ropy naftowej
Źródło: Karl Bachl GmbH % Co. KG

Co dalej z bioizolacjami?

Niestety, ale pomimo zawarcia w 2021 roku umowy licencyjnej między Uniwersytetem a grupą spółek Bachl, to o izolacji z popcornu od tego czasu jest cicho. Już wówczas badania nie były przeprowadzone do końca i z pewnością potrzebowały weryfikacji. Być może trwa czas uzyskiwania patentu, a do komercjalizacji jeszcze długa droga, o ile ta technologia będzie mogła faktycznie znaleźć swoją niszę na rynku. Ważną rzecz powiedział przy okazji prezentacji materiału kierownik grupy badawczej, prof. dr Alireza Kharazipour.

„Dzięki temu, szczególnie w obszarze izolacji budynków, naturalne materiały izolacyjne nie są już tylko produktami niszowymi” – stwierdził naukowiec. 

Trudno się z tym nie zgodzić. Mamy wiele materiałów izolacyjnych na rynku, które mają pochodzenie roślinne, a nawet zwierzęce jak wełna owcza. Oprócz niej ludzkość wykorzystuje włókna kokosa, trzcinę cukrową czy korek. W Polsce można kupić izolację z lnu czy konopi – te materiały niewiele, ale odbiegają właściwościami termoizolacyjnymi od styropianu czy wełny, ale kwestią czasu jest, gdy bioizolacje dogonią materiały głównego nurtu. W ten sposób ograniczymy zapotrzebowanie na paliwa kopalne i energię, co przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Źródła: Uniwersytet w Getyndze.

Zobacz również