Pora roku a ocieplenie domu. Czy temperatura wpływa na jakość izolacji?

Często zdarza się, że ze względu na szybkie tempo prac, izolacja ścian jest wykonywana przy znacznie wyższej temperaturze powietrza, niż zaleca to producent materiałów. To wpływa negatywnie na jakość prac i skraca trwałość elewacji, która jest montowana w takich warunkach. Czy ocieplenie budynku można zrealizować zimą? A może lepsze jest lato? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Ocieplenie

Podziel się

Większość usterek na elewacjach po zakończeniu prac związanych z termoizolacją ścian wynika z niedostatecznej ilości wody potrzebnej do prawidłowego utwardzenia zaprawy chemicznej. Te problemy nie zawsze można przypisać określonej porze roku, w której przeprowadzono izolację ścian. Warto zrozumieć, że ani intensywne nasłonecznienie, ani zmienne jesienne temperatury, zwłaszcza nocne przymrozki, nie sprzyjają procesowi ocieplania ścian. 

Istotne jest, że tylko kompleksowe systemy termoizolacyjne, posiadające odpowiednie dokumenty potwierdzające ich wysokie parametry techniczne i zezwalające na stosowanie systemu ETICS, mogą zagwarantować jakość niezależnie od warunków atmosferycznych. Co więcej, ocieplenie powinna wykonać doświadczenie

Warto wiedzieć, że nie bez znaczenia podczas procesu ocieplania ścian jest wilgotność względna powietrza. Powinna być ona na poziomie 50-60%. W sytuacji, gdy ta wilgotność jest wyższa, a ściany są mokre, może to prowadzić do wzrostu ilości wody w zaprawie klejącej, którą nałożono na mur. To z kolei może wpłynąć na zmianę końcowych parametrów technicznych materiałów ociepleniowych. W przypadku sytuacji odwrotnej więcej wody może odparować, co także pogorszy żywotność izolacji. 

Czy ocieplenie zimą ma sens?

W przypadku łagodnej zimy, kiedy temperatura jest ujemna lub oscyluje nieco powyżej zera, istnieje możliwość ocieplania ścian. Warunkiem jest zastosowanie specjalnych systemów ociepleniowych dostosowanych do warunków zimowych. Trzeba jednak zauważyć, że zazwyczaj producenci zalecają wstrzymanie prac w takich okresach. Wykorzystanie zimowych produktów nie oznacza, że można je używać w czasie mrozów - każdy producent podaje informacje dotyczące zakresu temperatur na opakowaniu lub w karcie technicznej, zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 0°C do 5°C. Należy pamiętać, że te zalecenia dotyczą zarówno chwili aplikacji, jak i kilku kolejnych godzin. 

Termomodernizację należy zacząć z samego rana

Dodatkowo prace ociepleniowe nie powinny być wykonywane pod koniec dnia, ponieważ temperatura w nocy znacznie spada. Aby ułatwić pracę w niskich temperaturach, można zastosować osłony, takie jak siatki lub plandeki na rusztowaniach oraz nagrzewnice. Niemniej jednak, prowadzenie prac w obniżonych temperaturach niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeśli to możliwe, najlepiej poczekać na wiosnę, zanim przystąpi się do termomodernizacji.

Latem jest za ciepło na ocieplenie domu?

W okresie letnim, kiedy temperatura jest wysoka, woda potrzebna do utwardzenia zaprawy może częściowo odparować, a także może być częściowo wchłaniana przez rozgrzane materiały i podłoże. Materiały mineralne mogą wysychać, ponieważ brakuje im wilgoci, która jest niezbędna w procesie utwardzania. Dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących warunków pracy z materiałami oraz kontrolowanie temperatury powietrza przed rozpoczęciem prac. 

Warto pamiętać, że pomiar temperatury nie dotyczy tylko powietrza, ale także materiału, podłoża i kleju. Interesujący jest fakt, że w okresie letnim południowe ściany mogą osiągać temperatury od 40°C do 60°C, podczas gdy większość producentów zaleca graniczne temperatury od +5°C do +25°C do pracy z materiałami mineralnymi.

Kiedy zrezygnować z prac termomodernizacyjnych?

Ważne jest prowadzenie dokładnego dziennika budowlanego i notowanie temperatur powietrza podczas wykonywania prac. Jeśli ocieplamy budynek w ciepły dzień, to warto zastosować siatki ochronne, aby zmniejszyć wpływ intensywnego nasłonecznienia i wzrostu temperatury. Rozpoczęcie prac wcześnie rano, gdy temperatura jest niższa, oraz kontynuowanie ich po przerwie wieczorem może być korzystne. Zaleca się także przygotowywanie mniejszych ilości materiałów do aplikacji, zamiast rozrabiania całych opakowań od razu. Szczególnie narażone na negatywny wpływ wysokiej temperatury są spoiwa organiczne, takie jak tynki akrylowe czy silikonowe, a także kleje i zaprawy używane do mocowania materiałów termoizolacyjnych i warstw zbrojących. Wyższa temperatura może prowadzić do pojawienia się pęknięć i przebarwień na elewacji.

Na co zwrócić uwagę?

Izolacja termiczna ścian wykonywana w innych warunkach temperaturowych, niż zalecają to producenci materiałów, stanowi wyzwanie zarówno dla okresu jesienno-zimowego, jak i letniego. To, co latem paruje, zimą może zamarznąć. Brak odpowiedniej ilości wody, jakiej wymagają materiały mineralne podczas chemicznego utwardzania bez względu na porę roku, uniemożliwia osiągnięcie oczekiwanych parametrów. Co ciekawe, mniej problemów związanych z brakiem wody podczas utwardzania występuje w okresie zimowym, kiedy to głównym zagrożeniem jest mróz. Powoduje on jednak pęknięcia materiału w wyniku zwiększenia objętości wody przechodzącej w stan stały.

Źródło: PSB, Termomodernizacja.pl

Zobacz również