Poradnik Czyste Powietrze – WYMIEŃ OKNA NA NOWE
W jaki sposób w termomodernizację wpisuje się wymiana okien? Jak bardzo zmniejszają się straty ciepła z budynku dzięki ulepszeniu stolarki okiennej? Czy na ten cel można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze? Tego wszystkiego dowiesz się w poradniku od GLASSOLUTIONS.
Podziel się
W Polsce nadal istnieje wiele przestarzałych budynków, które charakteryzują się słabą izolacją termiczną, nieefektywnymi systemami grzewczymi i nieszczelnymi oknami. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego na rok 2021 wynika, że spośród prawie 7 milionów budynków w Polsce, większość wymaga termomodernizacji.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że obecnie około 160 tysięcy budynków wielorodzinnych oraz aż 4 miliony domów jednorodzinnych w naszym kraju wymaga termomodernizacji. Co interesujące, często są to stosunkowo nowe budynki, które zostały wybudowane pod koniec XX wieku lub na początku XXI wieku, a już nie spełniają obowiązujących norm, które stawia się nowoczesnym budynkom. Prowadzi to do coraz wyższych kosztów eksploatacji dla ich użytkowników.
PORADNIK CZYSTE POWIETRZE
Tym, co ma zachęcać nas do postawienia na termomodernizacją są programy dotacyjne na czele z programem Czyste Powietrze. Pomóc w uzyskaniu dotacji może poradnik “WYMIEŃ OKNA NA NOWE” od GLASSOLUTIONS. Czego możemy się z niego dowiedzieć?
Między innymi tego, że program Czyste Powietrze jest skierowany do osób fizycznych. Aby skorzystać z programu, należy być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Program dotyczy przede wszystkim osób, które w swoim domu posiadają nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe i chcą je wymienić na nowe oraz przeprowadzić termomodernizację np. poprzez wymianę okien
Warto jednak wspomnieć, że z dofinansowania mogą skorzystać osoby, które mają w domu np. kocioł gazowy i chcą tylko wymienić okna, ocieplić dom lub zainwestować w wentylację mechaniczną. Było to niemożliwe w poprzednich wersjach programu. Przypomnijmy, że od początku 2023 r. obowiązują nowe zasady w programie. Przed wnioskodawcami zostały również postawione wymagania dotyczące dochodów. Z programu Czyste Powietrze nie będą mogły skorzystać osoby, których roczny dochód z różnych źródeł przekracza 135 tys. zł
Po pierwsze efektywność energetyczna!
W aktualnej wersji programu Czyste Powietrze zwrócono szczególną uwagę na efektywność energetyczną. Głównym celem stało się nie tylko zmienić źródło ciepła, ale przede wszystkim zredukować zużycie energii w budynku. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia tego celu jest wymiana okien i izolacja ścian. Poprawne dostosowanie grubości izolacji i wybór odpowiednich okien umożliwia zwiększenie dostępnych środków finansowych, uzyskanie wyższych kwot dofinansowania oraz w rezultacie obniżenie kosztów ogrzewania domu. Jest to możliwe w ramach tzw. kompleksowej termomodernizacji. Istnieją jednak dwa warunki, z których jednak trzeba osiągnąć, aby otrzymać więcej środków:
- zmniejszenia zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2·rok),
- zmniejszenia zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%.
Program skupia się tutaj na ENERGII UŻYTKOWEJ, czyli modernizacji budynku, a nie na wymianie źródła ciepła. Innymi słowy, jest to podkreślenie znaczenia standardu budynku, a nie urządzenia, które służy do ogrzewania.
Cały poradnik dotyczący programu Czyste Powietrze od GLASSOLUTIONS znajdziecie TUTAJ.
Materiał sponsorowany