Powstanie baza cen mieszkań
Za rok ma powstać dostępny dla wszystkich Portal Cen Mieszkań. Znajdą się w nim statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach kraju.
Podziel się
Narzędzie zostanie stworzone z myślą o osobach zainteresowanych kupnem mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym i wtórnym. Osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu będą mogły sprawdzić, w oparciu o wybrane przez siebie parametry transakcji i nieruchomości (np. rodzaj nieruchomości, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, kondygnację), jak w danym okresie kształtowały się realne średnie ceny transakcyjne takich nieruchomości np. w danym województwie, powiecie, miejscowości czy nawet dzielnicy.
Skąd informacja o cenach nieruchomości?
Portal Cen Mieszkań będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który realizuje także inne działania służące zwiększeniu ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych. Dane do portalu częściowo będą pochodzić z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Uzupełnią je informacje przekazywane bezpośrednio przez podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperów.
Dane z rynku wtórnego będą natomiast pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej. Podmiot ten posiada obszerne dane pochodzące z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży/zakupu nieruchomości mieszkaniowych.
Jak twierdzi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda Portal Cen Mieszkań to kolejny element działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Czy tak się stanie?
“Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszkania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Mówimy zarówno o rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku to większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych oraz ochrona przed działaniami spekulacyjnymi”
Źródło: MRIT