Premia kompensacyjna – kompensata za straty poniesione w związku z mieszkaniami kwaterunkowymi

Podejmując się przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zarządcy nieruchomości rozważają różne źródła jego sfinansowania. Dla przykładu - wśród rozwiązań proponowanych przez niedawno uruchomiony program TERMO (działa od 1 lutego 2023 r.) znajdują się premia termomodernizacyjna, remontowa oraz kompensacyjna. Program wprowadza też nowe narzędzia - jak premia Mieszkaniowego Zasobu Gminnego (MZG) oraz granty MZG, OZE i termomodernizacyjny.

Zdjęcie autora: Marcin Bodzioch

Marcin Bodzioch

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Podziel się

Premia kompensacyjna - definicja i uzasadnienie

Zatrzymajmy się chwilę przy premii kompensacyjnej, która jest rzadko podejmowanym tematem na łamach portali informacyjnych. Premia kompensacyjna to kompensata za straty, które ponieśli właściciele budynków w związku z zasadami ustalania czynszów za najem lokali kwaterunkowych. Zasady, których dotyczy wspomniana premia obowiązywały w okresie od 12 listopada 1994 r. do 25 kwietnia 2005 r. W okresie tym podwyżki czynszów były zamrożone. O premię kompensacyjną mogą starać się właściciele budynków (według stanu na dzień 25 kwietnia 2005 r.), w których znajdował się choć jeden lokal (mieszkalny) kwaterunkowy.

Beneficjenci premii kompensacyjnej

Z programu skorzystają m.in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także osoby fizyczne będące właścicielami budynków mieszkalnych, w tym domów jednorodzinnych. Podstawę prawną programu stanowi Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Premię kompensacyjną mogą otrzymać ww. osoby fizyczne, które realizują przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego. Przysługuje inwestorom korzystającym ze środków własnych lub kredytu z premią remontową. Co istotne - premia ta może zostać przyznana tylko jednorazowo.

Zasady i wysokości przyznawania premii kompensacyjnej

Warto przyjrzeć się zasadom na jakich określana jest wysokość dofinansowania. Wysokość premii kompensacyjnej jest równa iloczynowi wskaźnika kosztu przedsięwzięcia oraz kwoty wynoszącej 2% wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały w stosunku do tego lokalu ograniczenia, o których pisaliśmy.

Szczegółowe informacje (w tym kalkulator premii kompensacyjnej) zamieszczono na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o premię termomodernizacyjną można złożyć w bankach, które współpracują z BGK.

Źródła: BGK, PAP, Mieszkanie i Wspólnota.

Zdjęcie autora: Marcin Bodzioch

Marcin Bodzioch

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL