Premia MZG – wsparcie termomodernizacji dla gmin
1 lutego 2023 roku uruchomiono w całości długo oczekiwany Program TERMO, a więc kolejny mechanizm wsparcia termomodernizacji. Jednym ze składowych podprogramów jest premia MZG, która ma za zadanie przynieść poprawę efektywności energetycznej budynków, które wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Co należy wiedzieć i o jakie pieniądze można się starać na termomodernizację?
Podziel się
MZG, czyli mieszkaniowy zasób gminy to nic innego jak lokale stanowiące własność gminy lub gminnych osób prawnych lub spółek handlowych utworzonych z udziałem gminy. W ramach pakietu TERMO można ubiegać się o premię MZG, jak i o grant MZG. Zasada wiążąca te dwa wsparcia jest podobna jak w przypadku premii termomodernizacyjnej, o której pisaliśmy w artykule Premia termomodernizacyjna i grant termomodernizacyjny w 2023 roku – Program TERMO
Program TERMO jest finansowany z dwóch źródeł. Jednym z nich jest Fundusz Termomodernizacji i Remontów zasilany z budżetu państwa, którego dysponentem jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Drugim mają być środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Do czasu uruchomienia środków z KPO program jest finansowany ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.
Dla kogo premia MZG?
O dofinansowanie projektu w ramach premii MZG mogą ubiegać się właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, w których wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Z premii MZG może skorzystać inwestor będący gminą lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną, w której gmina lub kilka gmin, powiatów lub Skarb Państwa dysponuje ponad 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu.
Premia MZG - na co można przeznaczyć środki?
Dzięki premii MZG można uzyskać pieniądze na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub remontowego w mieszkaniowym zasobie gminy. Efektem działań ma być poprawa stanu technicznego budynku.
Wysokość premii MZG wynosi 50% kosztów przedsięwzięcia, jeżeli przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub remontowego:
- jest budynek mieszkalny, w którym wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład MZG,
- znajduje się na obszarze, na którym obowiązują ograniczenie lub zakaz eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Ponadto z audytu energetycznego lub remontowego musi wynikać, że po zrealizowaniu tego przedsięwzięcia przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku podlegające przebudowie będą spełniały minimalne wymagania w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Zasady te określono w przepisach wydanych na podstawie Prawa Budowlanego (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.).
Wyższa premia MZG
Wysokość premii MZG wynosi 60% kosztów przedsięwzięcia, jeśli dodatkowo spełniono jeden z poniższych warunków:
- budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków,
- przedsięwzięcie to stanowi przedsięwzięcie rewitalizacyjne opisane w gminnym programie rewitalizacji, zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 9 października 2005 r. o rewitalizacji.
Co ciekawe nie zawsze stosuje się warunek dotyczący wymagań minimalnych dla budynków w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Dzieje się to, gdy z audytu energetycznego lub remontowego wynika, że nie jest to możliwe do osiągnięcia.
Zwiększenie premii MZG o grant MZG
W przypadku gdy efektem termomodernizacji jest jedno z poniższych, to wówczas inwestorowi wraz z premią MZG przysługuje grant MZG, w wysokości 30% kosztów tego przedsięwzięcia:
- wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła,
- całkowita zmiana źródeł energii na źródła odnawialne lub na energię wytwarzaną w wysokosprawnej kogeneracji,
- całkowita zmiana źródeł ciepła na źródła spełniające standardy niskoemisyjne, z wyłączeniem kotłów na paliwo stałe.
Tak jak wspomnieliśmy - zasady grantu MZG są podobne do grantu termomodernizacyjnego, który działa przy premii termomodernizacyjnej. Tak więc grant MZG:
- przysługuje, jeżeli przedsięwzięcie termomodernizacyjne lub remontowe nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych,
- zwiększa premię MZG.
Premia MZG, jak i grant przysługują, jeżeli przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych, a także spełnia założenia zrównoważonego rozwoju.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o przyznanie premii MZG wraz z dołączonym audytem energetycznym lub remontowym należy złożyć w BGK. Ponadto można go składać w BGK do 30 czerwca 2026 roku (opcja grantu MZG do zaznaczenia we wniosku o przyznanie premii MZG).
Źródło: BGK.