Produkcja, badania i szkolenie – Izohan otworzył zakład na Pomorzu

Roczna moc produkcyjna wynosząca ponad 45 tys. ton wyrobów budowlanych. To liczba charakteryzująca nowy zakład Izohanu w Skarszewach. Mimo tego, że nie jest to największa lokalizacja produkcyjna spółki działającej w strukturach Grupy ATLAS, to może pochwalić się innowacyjnym zapleczem technologicznym. Oprócz linii produkcyjnej w skład fabryki wchodzi Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz zaplecze szkoleniowe z poligonem technicznym.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Izohan właśnie oficjalnie otworzył kolejny zakład w Skarszewach. To czwarta lokalizacja produkcyjna spółki wchodzącej w skład Grupy ATLAS. W nowym miejscu właśnie rozpoczęła działalność linia wytwarzająca izolacyjne masy asfaltowe wykorzystujące technologię anionowej emulsji drobnocząsteczkowej, której Izohan jest jedynym dysponentem Polsce. W zakładzie powstało także Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz zaplecze szkoleniowe.

Prezes Grupy ATLAS Paweł Kisiel zaznacza, że przed całą branżą budowlaną stoi obecnie wiele wyzwań związanych z rentownością czy zdefiniowaniem biznesu na nowo.

"Jednym z celów naszej działalności jest dostarczanie wysokojakościowych i innowacyjnych produktów, a takie niewątpliwe będą powstawać w nowej fabryce Izohanu" - powiedział Paweł Kisiel.

Innowacyjne rozwiązania

Nowy zakład jako jedyny w tej części Europy jest wyposażony w innowacyjną technologię, która pozwala na znaczne podwyższenie jakości gotowego wyrobu i jego właściwości hydroizolacyjnych. Co więcej, ta technologia umożliwia optymalizację kosztów działalności przedsiębiorstwa na skutek bardziej efektywnego wykorzystywania energii, paliw i czasu. Tym samym ograniczono szkodliwy wpływ na środowisko. 

Centrum Badawczo-Rozwojowe 

Miejscem szczególnym w obszarze skarszewskiej inwestycji jest nowoczesne, bogato wyposażone Centrum Badawczo-Rozwojowe. Pozwala na opracowywanie nowych produktów i kontrolę jakości już wytwarzanych wyrobów. Dodatkowo Centrum Badawczo-Rozwojowe może wykonywać specjalistyczne badania także dla pozostałych zakładów spółki.

"W związku z tym laboratorium wyposażono w nowoczesną aparaturę m.in. laserowy analizator wielkości cząstek, mikroskop optyczny, urządzenia do badań wytrzymałościowych czy aparaturę do produkcji wyrobów w skali laboratoryjnej, umożliwiającą następnie ocenę trwałości wyrobów w komorach starzeniowych" - podaje prezes Izohanu Witold Szczukocki.

Priorytetowym celem badań jest opracowanie produktów na bazie emulsji drobnocząsteczkowej mogących w całości zastąpić na polskim rynku wyroby hydroizolacyjne wytwarzane na bazie rozpuszczalników.

Izohan stawia na szkolenia

Ważną rolę w nowym zakładzie pełni także zaplecze szkoleniowe z poligonem technicznym. Izohan chce zatroszczyć się o właściwe stosowanie swoich materiałów. W budynku będą więc odbywać się szkolenia teoretyczne i praktyczne dla wykonawców, klientów i partnerów biznesowych. Poligon będzie służyć także do testowania nowych produktów.

"W kategorii produktowej, w której specjalizuje się Izohan posiadanie własnych poligonów i zaawansowanych możliwości szkoleniowych nie jest standardem" - tłumaczy Szczukocki.

Jak powstał nowoczesny zakład firmy Izohan?

W 2019 roku gdyńska spółka rozpoczęła pierwsze w kraju wdrażanie technologii opartej na anionowej emulsji drobnocząsteczkowej. Metoda ta umożliwia osiąganie unikalnych właściwości hydroizolacyjnych mas bitumicznych. Linię pilotażową nowych wyrobów uruchomiono w marcu 2020 roku w zakładzie w Jaśle. Wtedy podjęto także decyzję o nowej inwestycji produkcyjnej do wytwarzania wyrobów na bazie emulsji.

Źródło: ATLAS

Zobacz również